Przejdź do treści Przejdź do stopki

MICHAŁA ŁUCZAKA – Prace Leśne – w Galerii Centrala

wernisaż, 06.10.2023 / godzina 19.00 / Galeria Centrala / Pl. Cyryla Ratajskiego 6a, Poznań, PL / wystawa czynna do 1.12.2023

Prezentacja autora to komentarz do skomplikowanej relacji człowieka z drzewami wobec obserwowanej od lat przebudowy polskich lasów.
Tytułowe Prace Leśne do proces zmiany struktury gatunkowej lasów dzięki nasadzaniu np. buków czy dębów, bardziej odpornych
na postępujące zmiany klimatyczne niż sosna zwyczajna czy świerk pospolity, które zdominowały nasz polski leśny krajobraz.

Celem działań komentowanych przez artystę ma być zachowanie bogactwa biologicznego ekosystemów leśnych.
Jednocześnie pojawia się motyw stałego pozyskiwania surowca, czyli drewna. 
Wystawa ma pomóc podjąć dyskusję na temat gospodarki leśnej i towarzyszących wycinkom emocji.


W programie studiów na Wydziałach Leśnictwa są zajęcia takie jak transport leśny, pozyskiwanie drewna, ekonomika leśnictwa czy gospodarka łowiecka.
Brakuje natomiast zajęć poświęconych emocjonalnej więzi człowieka z lasem i jego oddziaływania na naszą psychikę.
Może dlatego leśnicy często tej więzi nie rozumieją. Tymczasem las pamiętany przez człowieka jest częścią jego tożsamości, lokalizacją ważnych wspomnień.
Coraz częściej i głośniej wybrzmiewa pogląd, że czas wyłączyć nawet 20% naszych lasów z użytkowania rębnego i pozostawić je przyrodzie.
Jednak od 22 lat nie powstał w Polsce żaden nowy Park Narodowy, a unikalne starodrzewia w takich miejscach jak Puszcza Karpacka podlegają gospodarce leśnej,
której głównym priorytetem jest pozyskanie surowca, a konsekwencją zniszczenie środowiska naturalnego.
Nowe nasadzenia w liczbie około 500 milionów drzewek rocznie nie są w stanie realnie zbilansować wycinek ani odtworzyć zdewastowanych ekosystemów.

Michał Łuczak – (ur. 1983) – fotograf, artysta wizualny, kurator. Zajmuje się głównie fotografią i wideo.
Absolwent Instytutu Fotografii Kreatywnej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Czechach oraz Filologii Hiszpańskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Od 2010 r. jest częścią kolektywu Sputnik Photos. Współprowadzi roczne warsztaty fotografii dokumentalnej Sputnik Photos Mentoring Programme oraz wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W ostatnich latach koncentruje się na skomplikowanych i bezwzględnych relacjach między człowiekiem, jego najbliższym otoczeniem i środowiskiem naturalnym.
Nie szuka daleko – jego najnowsze prace koncentrują się na lokalnych problemach, takich jak konsekwencje przemysłu węglowego lub gospodarczego traktowania lasów, które mogą być również postrzegane uniwersalnie. Jest autorem książek fotograficznych: Brutal (2012), Koło miejsca / Elementarz (z Krzysztofem Siwczykiem, 2016), 11.41 (z Filipem Springerem, 2016). 
Jego prace były nagradzane w takich konkursach jak Magnum Expression Award, Mio Photo Award czy Fotograficzna Publikacja Roku.Tegoroczny nominowany do nagrody Prix Pictet 10 edycji „HUMAN”.
Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie autorskie, warsztaty ale również dyskusja o relacji człowiek – drzewo -drewno.
Przyczynkiem do dyskusji, poza samą wystawą i warsztatami, jest decyzja stolicy Szwecji na budowę Sztokholm Wood City – pierwszej współczesnej dzielnicy w pełni zrealizowanej z drewna.

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now