Przejdź do treści Przejdź do stopki

Jak blisko

10 maja do 4 czerwca 2024 / Galeria Fotografii B&B / przy ul. 1 Maja 12 w Bielsku-Białej / Wernisaż 10 maja 2024 o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Jak blisko – portrety ze świata przyszłości w Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej

– Projekt „Jak blisko” to wizja świata harmonii ludzi i zwierząt. Dziś jeszcze nierealna, ale rozwój technologii daje nam potencjał przedefiniowania relacji z naturą. Zapraszam serdecznie na wystawę pokazującą symboliczne odzwierciedlenie tych nowych relacji – mówi Maciej Cieślak, którego generatywne portrety ludzi i zwierząt można oglądać w Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej.

Projekt „Jak blisko” to seria portretów symbiotycznie złączonych ze sobą par ludzi i zwierząt. Te fotografie przyszłości powstały przy użyciu sztucznej inteligencji. Przedstawiają wizję, która wciąż jest utopią, choć może już niebawem to właśnie sztuczna inteligencja całkowicie przedefiniuje obowiązującą wiedzę i paradygmaty opisujące relacje człowieka z naturą.

Punktem wyjścia projektu była refleksja nad potencjałem postępu naukowego i roli sztucznej inteligencji zdolnej do generowania nowych rozwiązań podważających antropocentryczną wizję świata.

maciejcieslak.com
maciejcieslak.com
maciejcieslak.com

„Tworząc portrety, chciałem pokazać możliwość przełamania dotychczasowych wizji relacji między ludźmi i innymi gatunkami. Stworzyć obrazy partnerskiej bliskości. W kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji, czerpiącej wzorce wizualne z zasobów wcześnie zebranych danych, było to ogromne wyzwanie. W naszej kulturze wizualnej przedstawienia zwierząt i ludzi zwykle jasno podkreślają relację władzy. Generowane w oparciu o te wzorce prace były na początku odbiciem tych hierarchicznych wyobrażeń o naszych relacjach.” – mówi o wystawie autor Maciej Cieślak.

„A przecież w świetle dzisiejszych badań trudno podtrzymywać narrację o prymacie ludzi w świecie. Nawet na poziomie biologicznym potwierdzono już, że nasze genomy są w dużym stopniu identyczne z kodami genetycznymi wielu innych gatunków. Może niebawem będziemy mogli wprost zapytać zwierzęta o wspólną przyszłość – wykorzystanie sztucznej inteligencji już przyśpieszyło prace nad projektami poznania języków zwierząt, m. in. kaszalota.”

„Przyjrzyjmy się więc sobie z bliska już teraz. Co jest możliwe we wspólnym świecie zwierząt i ludzi?”

Więcej o wystawie:

Maciej Cieślak – o autorze

Maciej Cieślak – fotograf z pasji, z wykształcenia fizyk jądrowy, z zawodu finansista. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografia to dla niego sposób na odkrywanie świata i opowiadanie historii. Najczęstszym tematem jego prac jest człowiek, jego przeżycia i relacje z otoczeniem. Ale fascynuje go też natura, szczególnie w kontekście związków ludzi i przyrody. Działa na polu fotografii reporterskiej i portretowej.

Jego projekty fotograficzne były wystawiane na kilkunastu wystawach indywidualnych. Jest laureatem konkursu fotograficznego National Geographic Polska 2010 oraz konkursów International Photography Awards IPA 2017 i 2018. Jest również autorem zdjęć do książki „Ach, zapach! Przewodnik po fantastycznym świecie zapachów” (Buchmann, Warszawa 2023). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Website: www.maciejcieslak.com

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now