Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wrzesień – miesiąc festiwali fotograficznych – przegląd największych

Kończą się wakacje, ale życie fotograficzne dopiero nabiera rozpędu. We wrześniu i w październiku czeka nas kilka dużych imprez, których nie wolno przegapić. W dziale Wydarzenia oraz na naszych kanałach na FB i Instagramie na bieżąco publikujemy informacje o zbliżających się festiwalach, ale uznaliśmy, że warto te informacje uporządkować.

Janusz Chlasta, Na dożynkach we Wrześni, lata 70. XX wieku

Już jutro w Gnieźnie rozpoczyna się festiwal „Z garażu Janusza Chlasty” zorganizowany przez Władka Nielipińskiego, któremu do współpracy udało się namówić kilkadziesiąt instytucji wystawienniczych z Wielkopolski. Janusz Chlasta był fotoreporterem lokalnego tygodnika „Przemiany Ziemi Gnieźnieńskiej”, który ukazywał się w Gnieźnie i kilku powiatach wokół Gniezna, a jego działalność rozpoczęła się w latach 70. XX wieku. Janusz zmarł 10 lat temu, a jego rodzina nie bardzo wiedziała co zrobić z jego archiwum negatywów, tym bardziej, że nie było to archiwum uporządkowane i opisane; na szczęście pojawił się Władysław Nielipiński, kierujący wówczas jeszcze działem fotograficznym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, fotograf, wieloletni animator działań fotograficznych, organizator konkursów i festiwali fotograficznych. Pożyczył od spadkobierców cały zbiór, często poskręcanych i niepociętych, oczywiście nieopisanych i nieułożonych chronologicznie, negatywów, a następnie przez bodajże dwa lata skanował klatka po klatce i katalogował. A było tego sporo – około 70 tysięcy klatek. Żeby móc opisać każdą fotografię, każdy cykl, przejrzał wszystkie roczniki „Przemian”, skanując całe artykuły, w których dane zdjęcie lub zdjęcia się znalazły. W ten sposób z bałaganu, ze zbioru luźnych i często niepowiązanych ze sobą fotografii, powstała baza danych, którą można np. przeszukiwać narzędziami cyfrowymi. To bezcenne źródło wiedzy dla historyków i regionalistów, zawodowców i amatorów, miłośników historii regionu. Nielipiński przy tym, w przeciwieństwie do typowych muzealników, strzegących zazdrośnie swoich zbiorów jak oka w głowie, przy aprobacie spadkobiercy fotografa, zadbał o bezpłatne udostępnienie fotografii Janusza Chlasty. W ten sposób zdjęcia gnieźnieńskiego fotoreportera żyją nadal, są nadal obecne w obiegu społecznym. Festiwal Fotograficzny „Z garażu Janusza Chlasty” rozpoczyna się 1 września w Gnieźnie, a później wystawy będą otwierane w różnych miejscowościach – tutaj znajdziecie pełen program Festiwalu.

Eva Rubinstein, Rita, akt z poduszkami, 1972; odbitka fotograficzna; papier bromowy; 19,1 x 28,1 – Festiwal Fotografii Plener w Żorach

W piątek 1 września rozpoczyna się również festiwal w Żorach. Jak piszą organizatorzy, Festiwal Fotografii Plener wyrósł z tradycji organizowanego od 2010 roku  Żorskiego Pleneru Fotograficznego. Na zaproszenie organizatorów Festiwalu, Żory odwiedzają autorzy specjalizujący się w różnych rodzajach fotografii. Ich wystąpienia w kameralnym festiwalowym gronie stanowią odpowiedzi i komentarze na tematy wiodące Festiwali. Intymne portrety i akty, które przyniosły Evie Rubinstein międzynarodowe rozpoznanie, surrealistyczne światy stworzone z jedzenia przez Yumiko Utsu, projekty opowiadające o miasteczkach w Czechach i Słowacji – tegoroczny festiwal  pokaże przekrój tematów, form i miejsc w obiektywach siedmiu artystek. W tym roku będzie to już 13. edycja Pleneru, a szczegóły programu są tutaj.

Tydzień później, czyli w weekend 8-10 września 2023 w niedalekim Rybniku odbędzie się (po raz 20.!) Rybnik Foto Festiwal, którego program zapowiada się bardzo interesująco.

Rafal Wekiera, Rybnik Foto Festival

Podobnie zresztą jak Biennale Fotografii TIFF we Wrocławiu Zapatrzenie – to hasło przewodnie 12. odsłony TIFF Festivalu, który powraca w nowej formule jako biennale fotografii. Od 8 września do 8 października w czterech lokalizacjach zaprezentowane będą wystawa główna i trzy wystawy konkursowe sekcji TIFF Open. Program uzupełnią trwające trzy dni wydarzenia otwarcia, a także w kolejnych tygodniach: spotkania autorskie, oprowadzania, dyskusje i koncerty.

Fot. Jerzy Wypych, TIFF Festival 2021

Tydzień później, czyli w piątek 15 września, będziemy mieli już otwarcie 8. edycji Vintage Photo Festivalu w Bydgoszczy. W tym roku Vintage potrwa do 25 września, a cały program jest tutaj.

Andrew Rovenko, The Rocketgirl chronicles, Vintage Photo Festival

Już nawet z tak skrótowego opisu widać, że koniec lata fotograficznie będzie bogaty i „gęsty”. Przypomnę tylko, że w październiku czeka nas Bielsko Biała i Labirynt w Słubicach, o czym jednak napiszemy szerzej pod koniec września. Na zakończenie przypominamy, że do 4 września 2023 do godziny 23.59 przyjmowane są zgłoszenia do pierwszej edycji Poznańskiej Nagrody Fotografii, w której startować mogą wielozdjęciowe cykle dokumentalne. Szczegóły znajdują się tutaj.

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now