Przejdź do treści Przejdź do stopki

Biennale Fotografii TIFF 2023 // Zapatrzenie 8.09–8.10.2023, Wrocław

„Zapatrzenie” to hasło przewodnie 12. odsłony TIFF Festivalu, który powraca w nowej formule jako biennale fotografii. Od 8 września do 8 października w czterech lokalizacjach zaprezentowane będą wystawa główna i trzy wystawy konkursowe sekcji TIFF Open. Program uzupełnią trwające trzy dni wydarzenia otwarcia, a także w kolejnych tygodniach: spotkania autorskie, oprowadzania, dyskusje i koncerty.

TIFF Festival 2021, fot. Jerzy Wypych

Szukając tytułu dla tegorocznego Biennale zastanawialiśmy się nad słowem, które opisuje godną pożądania relację między osobą przyglądającą się, a temu, co obserwowane. Wybraliśmy „Zapatrzenie”, w którym mieści się czas, zaduma, uwaga oraz zapomnienie o tym, co się dzieje dookoła. A tam – wiadomo – kryzysy: militarne, ekonomiczne, psychologiczne, ekologiczne, społeczne i polityczne. – komentują organizatorki i kuratorki Biennale Fotografii TIFF, Ewa Budnik i Oliwia Drozdowicz. – Współczesne wydarzenia dotykają nas – mieszkanki i mieszkańców miast, krajów, kontynentów i planety oraz głęboko nas poruszają i zasmucają wewnętrznie. Łatwo popaść w marazm, o niebezpieczeństwie którego pisała między innymi Ewa Bińczyk w „Epoce człowieka”. Alternatyw dla takiego stanu można szukać w aktywizmie, tworzeniu wspólnot, doświadczaniu sztuki, ale też w akcie oporu związanym z dążeniem do przyjemności. – dodają.

Biennale Fotografii TIFF zwróci uwagę na kojącą i pokrzepiającą moc obrazów, które w dążeniu do dobrostanu mogą odegrać niebagatelną rolę. Zastanowimy się nad tym, czy przyjemność towarzysząca doświadczeniu estetycznemu może stać się źródłem siły oraz inspiracji do dbania o siebie oraz „współ-innych”.

TIFF Festival 2020, fot. Jerzy Wypych

Wystawa główna, trzy ekspozycje wyłonione w konkursie TIFF Open oraz wydarzenia towarzyszące będą odnosić się do przyjemności, toteż unikania cierpienia na różne sposoby. Podejmą temat zmysłowo doświadczanej struktury obrazu, a także miejsca schronienia, prymitywności, czy bezpośredniego przeżywania ulokowanego w ciele. Tematy podejmowane w fotografiach odniosą się także do pozornego zaspokajania pożądań w napędzanym konsumpcją późnym kapitalizmie oraz organicznego budowania duchowości. Wykłady, dyskusje i oprowadzania poszerzą zakres poruszanych w pracach artystycznych problemów o filozoficzne, estetyczne oraz emancypacyjne wykładnie przyjemności.

Daria Bielienkov, Ja łąka, wystawa Petra Genetrix

PROGRAM Biennale Fotografii TIFF // Zapatrzenie:


WYSTAWA GŁÓWNA: PETRA GENETRIX

Krupa Gallery, ul. Wszystkich Świętych 21

Artyści/artystki: Daria Bielienkov, Przemek Branas, Michał Bugalski, Wiktoria Bukowy, Hubert Krawczyk, Martyna Pająk, Wiktoria

Kurator: Max Radawski


TIFF OPEN: CAMERA APOCRIFA – LAURENT FIORENTINO

Bulvary, ul. księcia Witolda 11, pawilon nr 10

Artysta: Laurent Fiorentino

Kuratorka: Magdalena Mądra


TIFF OPEN: STEPPING ON THE RAKES OF BLISS – MICHAŁ MALIŃSKI

Centrum Kultury Agora, ul. Serbska 5a

Artysta: Michał Maliński

Kuratorki: Oliwia Drozdowicz, Ewa Budnik

TIFF OPEN: OBRAZ ODTAJNIONY – MAGDALENA PACEK

IP Studio, ul. Ruska 46a/401.3

Artystka: Magdalena Pacek

Kuratorka: Ewa Budnik

TIFF OPEN: WYRÓŻNIENIA // SLIDESHOW

Podwórko Ruska 46abc, 08.09, g. 21:00

Artyści/artystki: Anita Osuch, Joanna Krawczyk, Aleksandra Skowrońska, Dagmara Barańska-Morzy, Paweł Biedrzycki, Przemysław Mioduszewski, Mike Bona, Dominika Muszyńska, Jakub Szachnowski, Dorota Kozieradzka, Marek Kita, Artur Pławski, Matylda Awdziejczyk

___________

Otwarcie Biennale Fotografii TIFF 2023 // Zapatrzenie odbędzie się w piątek, 8 września 2023 o godz. 20:00 przed Recepcją, Klubem Festiwalowym przy ul. Ruskiej 46a. Wstęp wolny!

___________

organizator: TIFF Collective

współfinansowanie: Gmina Wrocław, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

partnerzy: Centrum Kultury Agora, Krupa Gallery, Bulvary, IP Studio, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Wrocławski Instytut Kultury, Klubokawiarnia Recepcja, Już Tłumaczę, Galeria u Agatki

kontakt prasowy:

Żaneta Wańczyk, 

promocja@tiff.wroc.pl

+48 793636036

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now