Przejdź do treści Przejdź do stopki

Prace nagrodzone w Konkursie Fotografii Górskiej „Lawiny” 2023

Tematem prac konkursowych w tym roku były „Góry wspomnień”. Czego szukaliśmy przeglądając zgłoszenia konkursowe? Ludzkiego, osobistego wymiaru. W poprzednich latach autorzy zachwycali nas spektakularnymi kadrami wspaniałych i znanych widoków. Komponowane z tych zdjęć wystawy były wizualnie bardzo wysmakowane. W tym roku chcieliśmy czegoś skromniejszego, bardziej intymnego. Szukaliśmy osobistych przeżyć, prywatnych wspomnień lub ujęć uniwersalnych, z którymi wielu z nas może się utożsamiać. Dlaczego? Dlatego, iż trzeba nam pamiętać, że nie wolno nam na świat patrzeć jak na trofeum do zdobycia. W końcu jesteśmy tylko częścią tego świata, nie jego władcami. W dzisiejszym cywilizowanym świecie góry pozostają miejscem, w którym ciągle jeszcze możemy poczuć się częścią prawdziwego, niewirtualnego świata. W górach ciągle możemy doświadczyć prawdziwych emocji, szczerej radości, wielkiego strachu, ekscytującej przygody, przegranej, porażki czy tragedii.

Takiego ludzkiego wymiaru osobistych wspomnień szukaliśmy w nadesłanych zdjęciach w tym roku. Jednogłośnie wybraliśmy pracę Piotra Lisowskiego pt. Z przyjacielem jako pracę zwycięską. Poza wspomnianym wymiarem znaczenia, obraz jest bardzo malarski. Zdjęcie jest również bardzo uniwersalne. Z naszą decyzją zgodziła się również publiczność Spotkań „Lawiny” przyznając zdjęciu Nagrodę Publiczności.

Zdjęcie nadesłane przez Marcina Bawca pt. Wspomnienie z Islandii jest wręcz bajkowe. Malarskość tego zdjęcia zachwyca. Zadawaliśmy sobie pytanie, czy to na pewno zdjęcie? Autor zapewnia, że nie ingeruje w obraz i zdjęcie jest czystą fotografią. Pracy Bawca przyznaliśmy II nagrodę.

III nagroda przyznana została Agnieszce Wielińskiej za rozległą, górską panoramę przywiezioną z Gruzji. W tym niekończącym się pejzażu człowiek stanowi małą cząstkę wielkiej układanki, jaką jest świat i nasze w tym świecie życie.

Nagrodę specjalną Klubu fotograficznego Źródło w tym roku przyznaliśmy Barbarze Bryle za fotograficzne wspomnienia z przeszłości, gdy w latach 80. podróżowała do Nepalu. Za zachowanie tej cząstki pamięci ze świata minionego przyznaliśmy naszą nagrodę. Wszystkie zdjęcia z tamtych lat zostały zeskanowane i zebrane w album fotograficzny, który został wydany przez katowicką fundację unContemporary i można go oglądać jako część ekspozycji w Galerii Fryna.

Dla gości, którzy zechcieli odwiedzić wystawę, którą oglądać można było do grudnia, przygotowaliśmy również bardzo wysmakowany wizualnie zestaw trzech czarno-białych fotografii w różny sposób interpretujących temat pamięci. W skład zestawu weszły zdjęcia nadesłane przez Janusza Wojcieszaka, Marcina Bawca i Krzysztofa Szlapę. Serdecznie gratulujemy!
Klub Fotograficzny „Źródło”.
Aleksander Orszulik, Krzysztof Styj, Bartosz Klosek i Łukasz Cyrus (źródło: https://kfg-lawiny.blogspot.com/2023/11/zwyciezcy-konkursu-fotografii-gorskiej.html)

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now