Przejdź do treści Przejdź do stopki

Kacper Kowalski, Credo – w Galerii Poprzeczna w Miechowie

Data wernisażu: 03.02.2024 (sobota)  

Miejsce: Galeria Poprzeczna , ul. Poprzeczna 3  Miechów / www.facebook.com/poprzeczna 

Artysta: Kacper Kowalski , www.kacperkowalski.pl

Galeria Poprzeczna zaprezentuje kilkanaście prac Kacpra Kowalskiego z różnych projektów (Over, Arche, Horyzont Zdarzeń, Powidoki) 

Credo

W ciągu dwudziestu kilku lat, które minęły od mojego pierwszego lotu, wiele się zmieniło. Założyłem rodzinę, moje dzieci zdążyły pójść do szkoły, a ludzi w powietrzu zastąpiły drony. Cały świat jest sfotografowany i dostępny w telefonie. Każdy fragment mapy został zinterpretowany i powielony na tysiące sposobów.

A mnie wciąż ciągnie w powietrze. Nadal włóczę się po niebie. Interesuje mnie bardziej to, co czuję, gdy patrzę, niż to, co widzę i wiem o świecie. Szukam wrażenia, które pozostaje w mojej wyobraźni, gdy już nie patrzę. To mój rytuał. Wchodzę w pewien stan medytacji – uważności może. A potem fotografuję.

Z wykształcenia jestem architektem i ten zawód ukształtował mój sposób patrzenia. Analizuję treść pejzaży, a wynik przedstawiam w formie abstrakcyjnych, harmonijnych zdjęć. Czasem są jak szkice, które zawierają wielowarstwowe informacje o świecie, czasem jak mapy, z których można odczytać ślady działalności człowieka odciśnięte w strukturze Ziemi. Coraz częściej jednak przedstawiają świat abstrakcyjny, oderwany od rzeczywistości – choć prawdziwy. Oddaję emocje, wrażenia i refleksje, które rodzą się w trakcie samotnych lotów.

Nieustannie poszukuję – nowych spojrzeń na miejsce w którym mieszkam, nowych zjawisk, które przez tyle lat przegapiłem. Fascynuje mnie obserwowanie, dlaczego z bezkresu krajobrazu, który mam do dyspozycji, moją uwagę przykuwa akurat to, a nie inne miejsce. Refleksje rodzą kolejne pytania. One nigdy się nie skończą.

Kacper Kowalski

Kacper Kowalski, Arche

Kacper Kowalski (1977) – od ponad 25 lat obserwuje i fotografuje krajobrazy z perspektywy lotu ptaka. Po studiach architektonicznych na Politechnice Gdańskiej i czteroletniej pracy w zawodzie, poświęcił się lataniu i fotografii – swoim największym pasjom.  Spędził w powietrzu ponad 5000 godzin. Jako paralotniarz i pilot wiatrakowcowy, Kacper wzbijał się w powietrze z silnikiem przypiętym do pleców, by podczas samotnych lotów odkrywać świat form, kształtów i wzorów. Nieustannie zmagając się z siłami natury: wiatrem i prądami powietrznymi, fotografując z wysokości 150 m nad ziemią, znajduje się w stanie niemal medytacyjnym. Wówczas krajobraz odsłania przed nim nie tylko abstrakcyjne formy, ale zdaje się komunikować z nim językiem symboli, które pojawiają się na jego fotografiach. Lot jest dla Kowalskiego nie tylko sposobem na uchwycenie świata znajdującego się pod nim, ale staje się duchową podróżą, w trakcie której odkrywa uniwersalne prawdy o relacji człowieka i natury, o przeszłości i teraźniejszości, a także o własnej, osobistej prawdzie i drodze do niej. 

Kacper Kowalski, OVER

Otrzymał liczne nagrody, w tym nagrodę World Press Photo (trzykrotnie), nagrodę Picture of the Year International POYi (sześciokrotnie) i dziesiątki innych. Jego pierwsza książka, Efekty uboczne, ukazała się w 2014 roku nakładem Leica Gallery Warszawa, następnie własnym wydawnictwem wydał książki OVER (2017), Arche (2021), a w 2022 roku ukazała się książka Horyzont Zdarzeń wydana przez  holenderskie wydawnictwo 1605 Collective. Jego prace były wystawiane kilkaset razy na wystawach zbiorowych i indywidualnych na całym świecie, a książki zdobywały i były nominowane do najbardziej prestiżowych nagród, w tym Les Prix du Livre na Rencontres d’Arles.

Jest reprezentowany przez Panos Pictures, oraz galerie: Bildhalle w Amsterdamie i Zurychu oraz Atlas Gallery w Londynie, Arte Giani we Frankfurcie nad Menem. 

Kacper Kowalski, Plaża

2 Komentarzy

  • Fotograf
    Posted 29 stycznia 2024 na stronie 00:54

    Jestem zachwycony, że wszedłem na to miejsce . Wielu osobom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Po prostu świetny artykuł. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i regularnie odwiedzał, żeby przejrzeć nowe posty.

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now