Przejdź do treści Przejdź do stopki

28. edycja Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady oraz 1. LaMPA: Lądek Mountain Photo Award

W Lądku Zdroju właśnie zakończyła się 28. edycja Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady. Po raz pierwszy zaś Festiwal Górski razem z kolektywem RAV.A Stories przeprowadził konkurs LaMPA: Lądek Mountain Photo Award.

Jak podają organizatorzy Ta pierwsza edycja konkursu fotograficznego postawiła poprzeczkę bardzo wysoko – otrzymaliśmy aż 350 zgłoszeń!. Konkurs rozgrywany był w pięciu kategoriach: czterech dorosłych: Pejzaż, Społeczność i Tradycja Górska, Eksploracja i przygoda, Seria oraz kategoria dla młodszych fotografujących Young . Przyznano również Nagrodę Publiczności. Jury obradowało w składzie: Katarzyna Piechowicz (przewodnicząca jury), Iwona El Tanbouli–Jabłońska, Bartłomiej Jurecki oraz Karol Nienartowicz. Zapraszamy do obejrzenia galerii zwycięzców konkursu.

Bartłomiej Bodzek
  • GRAND PRIX konkursu LaMPA: Bartłomiej Bodzek
  • Kategoria Pejzaż – zdjęcia krajobrazowe przedstawiające piękno natury gór i rejonów górskich:
    • 1 miejsce: Szymon Bialic za zdjęcie pt. Śnieżny rejs
    • wyróżnienie: Marcin Mucharski za zdjęcie pt. Aerodynamika góry
    • wyróżnienie: Paweł Koziorowski za zdjęcie pt. Podniebne Tatry
Szymon Bialic, Śnieżny rejs – 1. miejsce
Marcin Mucharski, Aerodynamika góry – wyróżnienie
Paweł Koziorowski, Podniebne Tatry – wyróżnienie
  • Kategoria Eksploracja i przygoda – zdjęcia przedstawiające wszelkie formy aktywnego spędzania czasu w górach, w tym sporty górskie uprawiane amatorsko i zawodowo; kategoria obejmuje również zdjęcia związane z podejmowaniem wyzwań, pionierską działalnością człowieka w górach, jaskiniach i rejonach górskich:
    • 1 miejsce: nie przyznano
    • wyróżnienie: Dariusz Szylko za zdjęcie pt. Skiturowiec na lodowcu Kaunertal w Austrii
    • wyróżnienie: Przemysław Kruk za zdjęcie pt. Górska wędrówka, rejon Mount Blanc
Dariusz Szylko, Skiturowiec na lodowcu Kaunertal w Austrii – wyróżnienie
Przemysław Kruk, Górska wędrówka, rejon Mount Blanc – wyróżnienie
  • Kategoria YOUNG – zdjęcia mogą nadesłać osoby, które do dnia upływu terminu nadsyłania zgłoszenia ukończyły 13 lat, a nie ukończyły lat 18.:
    • 1 miejsce: Zofia Kuczyńska
    • wyróżnienie: Adam Gierałtowski
    • wyróżnienie: Aurelia Kupczak
    • wyróżnienie: Dalia Odzimek
    • wyróżnienie: Judyta Trojanowska
    • wyróżnienie Marta Liszka
Zosia Kuczyńska
Aurelia Kupczak
Judyta Trojanowska
Dalia Odzimek
Adam Gieraltowski
Marta Liszka
  • Kategoria Seria – to spójny, maksymalnie 8-zdjęciowy materiał o dowolnej tematyce w kontekście górskim opowiadający o miejscach, ludziach czy wydarzeniach. Zdjęcia w tej kategorii mają charakter poznawczo informacyjny i mogą mieć dowolną formę fotograficzną (w tym reportaż, dokument, seria portretów, pejzaży etc.):
    • 1 miejsce: Bartłomiej Bodzek, Szerpowie nadziei
    • wyróżnienie: Marzena Wystrach
    • wyróżnienie: Volodymyr Gryniuk

Bartłomiej Bodzek: Maciek – osoba z czterokończynowym porażeniem mózgowym – od dawna marzył o zdobywaniu wysokich górskich szczytów. W 2020 roku wraz z harcerzami 36. Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów zdobył Tarnicę w prowizorycznym nosidle wykonanym z turystycznego plecaka. Ta inicjatywa zapoczątkowała efekt kuli śnieżnej, którego skutkiem było powstanie zespołu Szerpów Nadziei. To grupa wolontariuszy spełniająca górskie marzenia osób z niepełnosprawnościami. Osoby te, zwane są przez nas Skarbami. W pierwszej oficjalnej edycji Szerpów Nadziei (2021 r.) wzięło udział czternaścioro Skarbów. W drugiej (2022 r.) – ponad 70. Trzecia edycja planowana jest na wrzesień 2023 r. i weźmie w niej udział ponad 130 Skarbów (wraz z rodzicami/opiekunami Skarbów i Szerpami – niespełna 500 osób).
W czerwcu 2023 r. w ramach wyjazdu szkoleniowego dla Szerpów – wraz ze Skarbami Frankiem i Maćkiem (od którego wszystko się zaczęło) zdobyliśmy Giewont.

Marzena Wystrach: Kurs na przewodników beskidzkich trwa około 1,5 roku i jest połączeniem bushcraftu ze sztuką przewodnicką. Uczestnictwo wymaga zorganizowania swojego życia wokół kursu, na który składają się cotygodniowe wykłady, liczne egzaminy oraz częste, i niejednokrotnie długie, wyjazdy szkoleniowe w góry. Trudne warunki, niedobór snu, ciężkie plecaki, marsz w dzień i w nocy, bez względu na warunki pogodowe, ekstremalne zmęczenie fizyczne i psychiczne, korzystanie wyłącznie z papierowych map i kompasu, działanie pod wpływem stresu – to esencja tych wyjazdów. To sprawia, że z ponad 70 osób zaczynających kurs, do tej pory dotrwało 15 (kurs trwa). Najważniejszym jednak jego elementem jest siła grupy i zrozumienie, że bez wspólnego działania, kurs jest właściwie nie do przejścia. Fotografie powstawały od października 2022 do czerwca 2023 r. w różnych pasmach beskidzkich. 

Volodymyr Gryniuk: Praca portera jest jedną z najbardziej wymagających i niebezpiecznych na świecie. Każdego roku tysiące alpinistów i wędrowców z całego świata odwiedza pasmo Karakorum w Pakistanie, aby wspiąć się lub po prostu zobaczyć jeden z najwyższych szczytów na ziemi. Ale wielu nie zdaje sobie sprawy, że za każdą ekspedycją stoją niewidzialni bohaterowie, pakistańscy tragarze wysokościowi, którzy niosą sprzęt i zapasy niezbędne wspinaczom do osiągnięcia ich celów. Pomimo ich podstawowych ról, ci tragarze są często pomijani i niedoceniani. Podczas gdy portery nepalscy cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem, pakistańscy tragarze pozostają w cieniu. Ten dokumentalny projekt fotograficzny ma na celu rzucić światło na niesamowitą pracę i poświęcenie tych niedocenionych bohaterów.

  • Kategoria Społeczność i Tradycja Górska – zdjęcia przedstawiające szeroko pojętą kulturę górską z różnych stron świata (tradycje, zwyczaje, obrzędy, święta, uroczystości oraz życie codzienne grup społecznych, etnicznych, ludzi zamieszkujących góry i rejony górskie, i ich relacje z naturą gór):
    • 1 miejsce:  Paweł Koziorowski za zdjęcie pt. Pasterz na łąkach Czertyżnego
    • wyróżnienie: Justyna Rojek – Linda za zdjęcie pt. Szczawnicki redyk
    • wyróżnienie: Marzena Wystrach za zdjęcie pt. Lita Gonzales na stokach Huayna Potosi w Boliwii
Paweł Koziorowski, Pasterz na łąkach Czertyżnego – 1. miejsce
Justyna Rojek-Linda, Szczawnicki redyk – wyróżnienie
Marzena Wystrach, Lita Gonzales na stokach Huayna Potosi w Boliwii – wyróżnienie

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now