Dyplomy 2023 – wystawa absolwentów Studium Fotografii ZPAF
wernisaż / 15.09.2023 / 19.30 / Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa / Ekspozycja potrwa do 22 października 2023 roku / Otwarte obrony dyplomów odbędą się w niedzielę, 22 października, od godz. 10.00
Okręg Warszawski ZPAF przedstawia kolejną wystawę dyplomową Studium Fotografii ZPAF. Po trzech latach kształcenia nasi absolwenci prezentują autorskie projekty dyplomowe, powstałe pod okiem wybranych przez nich promotorów.
Projekty dyplomowe:
Anna Banasiak – Figury senne, promotor Krzysztof Bieliński
Anna Banasiak – Wszystko jest Wszechświatem, promotor Andrzej Grudzień
Radosław Hebal – Cud poddania, promotor Krzysztof Bieliński
Ewa Laskowska – Kolejny epizod, promotor Marcela Paniak
Bartłomiej Pędrak – „nie” pamięć, promotor Andrzej Grudzień
Agnieszka Stefańska – Brzemienna_, promotor Mariusz Gajewski
Agnieszka Stefańska – Nie_WOLA, promotor Paweł Żak
Paweł Strzelec – Jestem DDA, promotor Zbigniew Furman
Iwona Suszycka – ParCela (0), promotor Jolanta Rycerska
Iwona Suszycka – 273, promotor Katarzyna Navarra
Agnieszka Wlachos – Szczeliny, promotor Katarzyna Kryńska
Agnieszka Wlachos – Trwanie, opieka artystyczna Katarzyna Navarra
Praca dyplomowa jest zwykle zwieńczeniem istotnego etapu edukacji. Jest świadectwem zdobycia szerokiej wiedzy, a także umiejętności posługiwania się nią. Jest również, a może nawet przede wszystkim, wykazaniem się jej autora, że posiada własną wizję samodzielnie wybranego tematu pracy końcowej.
Studium fotografii ZPAF to miejsce związane ze sztuką mającą już 184 lata. Wobec malarstwa i rzeźby fotografia jest absolutnym nowicjuszem w rodzinie artystycznej, ale okrzepła już na tyle mocno, że jest równoważnym systemem budowania osobistej wypowiedzi na tematy dotyczące tego, co istotne we współczesności.
Widać to wyraźnie analizując prace obecne na wystawie dyplomowej. Tematyka podjęta przez autorki i autorów nawiązuje do tego, co ważne jest dziś w szeroko rozumianym życiu społecznym. Są to tematy niełatwe, a czasem i nieprzyjemne, jednak istotne i na pewno warte przemyślenia. Sztuka współczesna to dość szczególny sposób ukazywania aktualnej problematyki. Często jest daleka od jednoznacznego przedstawienia badanego zagadnienia, jest zaproszeniem do zastanawiania się i budowania własnego zdania przez odbiorcę. Niczego nie narzuca, raczej stawia pytania, niż daje gotowe odpowiedzi. I takie są cykle fotograficzne obecne na wystawie.
To, co niebywale wzbogaca prezentowane prace to bardzo przemyślane sposoby ich realizacji. Często dalekie od tego, co zwykle oglądamy w galeriach. Dotyczy to technik zastosowanych przy wykonywaniu prac, jak i przygotowania całego materiału do ekspozycji. Poszczególne dyplomy to skończone całości mogące stanowić samodzielne wystawy indywidualne. Czas spędzony przez autorki i autorów w Studium Fotografii ZPAF zaowocował dojrzałymi i mądrymi pracami końcowymi, mówiącymi o bardzo osobistym stosunku do podjętych tematów i ujęciu ich w oryginalny, zindywidualizowany sposób.
Kurator wystawy: Andrzej Zygmuntowicz