Przejdź do treści Przejdź do stopki

Dyplomy 2023 – wystawa absolwentów Studium Fotografii ZPAF

wernisaż / 15.09.2023 / 19.30 / Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa / Ekspozycja potrwa do 22 października 2023 roku / Otwarte obrony dyplomów odbędą się w niedzielę, 22 października, od godz. 10.00

Okręg Warszawski ZPAF przedstawia kolejną wystawę dyplomową Studium Fotografii ZPAF. Po trzech latach kształcenia nasi absolwenci prezentują autorskie projekty dyplomowe, powstałe pod okiem wybranych przez nich promotorów.

Anna Banasiak, Figury senne
Anna Banasiak, Wszystko jest Wszechświatem

Projekty dyplomowe:

Anna BanasiakFigury senne, promotor Krzysztof Bieliński

Anna BanasiakWszystko jest Wszechświatem, promotor Andrzej Grudzień

Radosław HebalCud poddania, promotor Krzysztof Bieliński

Ewa LaskowskaKolejny epizod, promotor Marcela Paniak

Bartłomiej Pędrak„nie” pamięć, promotor Andrzej Grudzień

Agnieszka StefańskaBrzemienna_, promotor Mariusz Gajewski

Agnieszka StefańskaNie_WOLA, promotor Paweł Żak

Paweł StrzelecJestem DDA, promotor Zbigniew Furman

Iwona SuszyckaParCela (0), promotor Jolanta Rycerska

Iwona Suszycka273, promotor Katarzyna Navarra

Agnieszka WlachosSzczeliny, promotor Katarzyna Kryńska

Agnieszka WlachosTrwanie, opieka artystyczna Katarzyna Navarra

Paweł Strzelec, Jestem DDA
Radosław Hebal, Cud poddania
Justyna Suszycka, Olympus digital camera

Praca dyplomowa jest zwykle zwieńczeniem istotnego etapu edukacji. Jest świadectwem zdobycia szerokiej wiedzy, a także umiejętności posługiwania się nią. Jest również, a może nawet przede wszystkim, wykazaniem się jej autora, że posiada własną wizję samodzielnie wybranego tematu pracy końcowej.

Studium fotografii ZPAF to miejsce związane ze sztuką mającą już 184 lata. Wobec malarstwa i rzeźby fotografia jest absolutnym nowicjuszem w rodzinie artystycznej, ale okrzepła już na tyle mocno, że jest równoważnym systemem budowania osobistej wypowiedzi na tematy dotyczące tego, co istotne we współczesności.

Widać to wyraźnie analizując prace obecne na wystawie dyplomowej. Tematyka podjęta przez autorki i autorów nawiązuje do tego, co ważne jest dziś w szeroko rozumianym życiu społecznym. Są to tematy niełatwe, a czasem i nieprzyjemne, jednak istotne i na pewno warte przemyślenia. Sztuka współczesna to dość szczególny sposób ukazywania aktualnej problematyki. Często jest daleka od jednoznacznego przedstawienia badanego zagadnienia, jest zaproszeniem do zastanawiania się i budowania własnego zdania przez odbiorcę. Niczego nie narzuca, raczej stawia pytania, niż daje gotowe odpowiedzi. I takie są cykle fotograficzne obecne na wystawie.

Iwona Suszycka, 273
Ewa Laskowska, Kolejny epizod
Bartłomiej Pędrak, nie pamięć
Agnieszka Wlachos, Trwanie

To, co niebywale wzbogaca prezentowane prace to bardzo przemyślane sposoby ich realizacji. Często dalekie od tego, co zwykle oglądamy w galeriach. Dotyczy to technik zastosowanych przy wykonywaniu prac, jak i przygotowania całego materiału do ekspozycji. Poszczególne dyplomy to skończone całości mogące stanowić samodzielne wystawy indywidualne. Czas spędzony przez autorki i autorów w Studium Fotografii ZPAF zaowocował dojrzałymi i mądrymi pracami końcowymi, mówiącymi o bardzo osobistym stosunku do podjętych tematów i ujęciu ich w oryginalny, zindywidualizowany sposób.

Agnieszka Wlachos, Szczeliny
Agnieszka Stefańska, Nie_WOLA
Agnieszka Stefańska, Brzemienna

Kurator wystawy: Andrzej Zygmuntowicz

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now