Przejdź do treści Przejdź do stopki

Adrian Wykrota – Jaka piękna Katastrofa 

Wystawa: Jaka piękna katastrofa, czyli zapiski z czasów pandemii / WERNISAŻ: 2.09.2022 r. / godz. 18.00 / WYSTAWA CZYNNA DO: 2.10.2022 r. / Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych / ul. Siennieńska 54, Ostrowiec Świętokrzyski

Notatki z czasu przepełnionego niepewnością. Czasu zatrzymania i odnajdywania relacji. Czasu strachu i eksperymentu, ale też nadziei na lepsze jutro. Projekt realizowany przez dwa lata (2020-2022) składa się z kilku rozdziałów – fotografii, filmów, instalacji i dźwięków. Tematy społeczne przeplatają się w nim z personalnymi przemyśleniami autora.

Publikacja: NIC CIEKAWEGO

W odpowiedzi na pandemię powstało wiele teorii spiskowych. Już w lutym 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła uwagę na to, że towarzyszy jej fala dezinformacji nazywana często „infodemią”. Polega ona na rozpowszechnianiu zniekształconych informacji od teorii spiskowych po tzw. fake newsy.

Przez kilka lat pracy w mediach wytwarzałem informacje. Za pomocą aparatu rejestrowałem, opisywałem, próbowałem zachować obiektywizm. Czy to się udawało? Nie wiem. Po wybuchu pandemii czułem przesyt informacyjny. Może to był strach? Wsiadłem na rower. Odkrywałem inne miejsca, zacząłem spotykać nowych ludzi. Zrobiłem inne zdjęcia. Omijałem plemienne podziały, które jaskrawie zdobią krajobraz życia społecznego. Niejednoznaczna bezdotykowość czasów, w których żyjemy, odeszła na chwilę na bok.

Statystyki zawarte w publikacji powinny sprowadzić nas na ziemię. Nie można przejść obojętnie obok tego, co się wydarzyło i nadal dzieje. Żyjemy w dobie liczb. Liczb, których nie pojmujemy i które już nas nie poruszają. Patrzymy na to wszystko i nie czujemy nic.

Fotografie: Adrian Wykrota / Tekst: Adrian Wykrota / Projekt publikacji: dobosz.studio / Edycja zdjęć: Krzysiek Orłowski / Opieka merytoryczna: Anna Molter / Redakcja i korekta: Michalina Łabiszak / Tłumaczenie: Konrad Baranowski / Przygotowanie fotografii do druku: Ieva Austinskaitė | aust.studio

Adrian Wykrota – fotograf, dokumentalista, pomysłodawca i współzałożyciel fundacji PIX.HOUSE. Członek ZPAF i kolektywu UNPOSED. Ukończył z wyróżnieniem Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie oraz kulturoznawstwo – medioznawstwo i filologię angielską. Student studiów doktorskich ITF SU. Stypendysta Ministerstwa Kultury, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, ZAIKS i miasta Poznań. Uczestnik warsztatów agencji Magnum Photos w Birmingham i Belfaście. W 2014 roku wybrany jednym z 30 najlepszych na świecie fotografów przed 30 przez Magnum Photos. Zwycięzca i finalista konkursów: IPA, Grand Press Photo, BzWBK Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Fotoreporter Roku. Prezentował swoje prace na wystawach w Polsce i na świecie. Publikacja Adriana Wykroty „Nie” znalazła się w kolekcji książek londyńskiej Tate Modern kuratorowanej przez Martina Parra. Pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego, obecnie mieszka w Poznaniu.

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now