Paulina Pior – o trudnych związkach
Czasem jest tak, że zbyt duże oczekiwania od partnerki, partnera prowadzą do trudności w związku, które mogą skończyć się wręcz rozpadem tego związku. Trudno znaleźć lek na to zło, dlatego Paulina nie ordynuje nam tego leku. Nie leczy. Zajmuje się bardziej obserwacją „chorych” fotografując ich w różnych sytuacjach, tworząc pewną niejednoznaczną „filmową” narrację.
O swoim projekcie napisała tak:
Przesyłam zdjęcia wchodzące w skład projektu „Oczekiwania”. Projekt ten jest badaniem przyszłości relacji na podstawie obserwacji zachowań swoich i otoczenia. Ludzie nie rozmawiają ze sobą swobodnie. Wyidealizowane postrzeganie relacji interpersonalnych jest głęboko zakorzenione w kulturze masowej, gloryfikującej przyjaźnie na całe życie i miłość do grobu. Natomiast bardzo rzadko filmy i kreskówki pokazują, jak ludzie rozwiążą problemy w związkach. Chciałam wyjść poza obecną percepcję i stworzyłam projekt, który w mojej interpretacji dotyczy lęku w relacjach, wynikających z nadmiernych oczekiwań, a także jego destrukcyjnego wpływu na nich. Seria zdjęć opowiada o fazach i przebiegu relacji, a także o zmianach i przekazaniu, które warto pogodzić z niezbędnymi elementami ludzkiego życia. Podczas produkcji celowo unikałam tworzenia atmosfery połączenia.
Swoje zdanie na temat tego zestawu możecie wyrazić w komentarzach, do czego zachęcamy, twórczość to dyskusja…
Paulina Pior (ur. 1995) – studentka Wydziału Operatorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Interesują ją związki międzyobrazowe i intertekstualne, stąd też w swojej twórczości łączy fotografię i malarstwo. Jej strategia zasadza się na grach skojarzeniowych i reinterpretacji utrwalonych w naszej kulturze wizualnej motywów. Charakterystyczne, rozpoznawalne przez masowego odbiorcę wątki umiejscawia w nowym kontekście, wyrywając je tym samym z ugruntowanych struktur skojarzeniowych. Artystka zmusza widzów do konfrontacji z tym, co wydawało się już okrzepłe we współczesnej kulturze wizualnej. Największą inspiracją jest dla niej jednak świat emocji: obserwacja ludzkich zachowań w kontekście socjologicznym i psychologicznym. Jej prace były prezentowane m.in. w ramach takich wydarzeń jak Kmag Artspot czy FotoArtFestival. Prace były także prezentowane na wystawie zbiorowej w CSW w Toruniu oraz podczas indywidualnych wystaw w Galerii Ogrodowa 8 w Łodzi, w Gallery Katarzyna Napiórkowska w Brukseli oraz w Galerii A Starogardzkiego Centrum Kultury.