Przejdź do treści Przejdź do stopki

„Wyczulone” – uznane fotografki XX i XXI wieku na wystawie Muzeum Narodowego w Gdańsku

od 22 lipca do 2 października 2022 roku w Gdańskiej Galerii Fotografii (Zielona Brama), przy ul. Długi Targ 24. Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00.

fot. Anna Kutera, z cyklu „Układ morfologiczny. Czapki”, 1975 / Muzeum Narodowe w Gdańsku

Wystawa „Wyczulone” jest prezentacją wyboru dzieł stworzonych przez artystki, dla których medium fotografii jest najczęstszym narzędziem sztuki. Choć używają bardzo zróżnicowanego języka wizualnego, to na wielu poziomach przekazu opowiadają o świecie i jego doświadczaniu. Ich prace łączy uwrażliwienie na kwestie egzystencjalne, tożsamościowe i społeczne – tytułowe „wyczulenie”.

Termin kojarzony z psychologią można odnieść do fotograficznej technologii. Światłoczułość jest opisem zdolności reagowania substancji chemicznych na światło białe. Postawy zaprezentowanych w wystawie artystek mogą więc układać się na linii gradacji tej czułości: od intymności do sfery publicznej, od ograniczeń do uzyskania wolności, od powściągliwości do rozmachu w fotografii kreacyjnej, portrecie, reportażu, performansie i w wideo.

Od 2009 roku muzealna kolekcja fotograficzna zaczęła się poszerzać i otwierać na sztukę najnowszą, wypełniać nielicznymi dotąd pracami artystek. Dzięki temu zmienił się jej charakter i stała się aktualniejsza w stosunku do rzeczywistości. Wystawa Wyczulone to różne rodzaje interpretacji tematów relacji międzyludzkich na przestrzeni niemal stu lat kształtowania się wizerunku kobiet i tożsamości, roli wyobraźni i doświadczenia, obaw wobec zmieniającej się przestrzeni społecznej z perspektywy kobiet artystek. Zaprezentowane prace tworzą opowieść wspólną, historię i herstorię, otwierają widzowi szerszą perspektywę na sztukę XX i XXI wieku, zapraszają do dialogu.

fot. Zofia Kulk, „Ja, maki i żart”, 1992 / Muzeum Narodowe w Gdańsku

W wystawie „Wyczulone” weźmie udział w sumie 40 różnych autorek: Krystyna Andryszkiewicz, Bogna Burska, Jeanne Chevalier, Zofia Chomętowska, Marta Deskur, VALIE EXPORT, Teresa Gierzyńska, Izabella Gustowska, Krystyna Łyczywek, Jolanta Marcolla, Bożena Michalik, Sanja Iveković, Karska & Went, Barbara Klemm, Zofia Kulik, Anna Kutera, Katarzyna Kozyra, Jacqueline Livingston, Natalia LL, Honorata Martin, Bożena Michalik, Hanna Nowicka, Fortunata Obrąpalska, Ewa Partum, Julia Pirotte, Małgorzata Borowska, Zofia Rydet, Carolee Schneemann, Irena Suchorzewska, Zuzanna Szarek, Hanna Śliwińska, Sonia Szóstak, Teresa Tyszkiewicz, Joanna Unterschuetz, Edyta Wypierowska, Bolesława Zdanowska, Barbara Yoshida, Doris Quarella, Alicja Żebrowska.

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now