Przejdź do treści Przejdź do stopki

Jacek Bogusław Lalak: Kody kreskowe, SARS COV-2 

Wernisaż w piątek 29 lipca o godz. 17:00, ekspozycja do 4 września 2022 / Kłodzki Ośrodek Kultury, Galeria Sztuki „pARTer”, Pl. Jagiełły 1 

Fotografia nie przedstawia tego co widzisz
ale to co sobie wyobrażasz… [JL]

Prezentowane fotografie są efektem pracy twórczej w nowej niespodziewanej rzeczywistości. Rzeczywistości pandemicznej. Zamknięty w klatce ograniczeń zostałem wystawiony na ciężką próbę zrozumienia zaistniałej sytuacji oraz przedstawienia jej w formie wizualnej. Prezentowane cykle fotograficzne łączy czas ich powstawania, przypadający na globalną pandemię koronawirusa. Proces tworzenia powiększany jest nadal o nowy materiał.
Kody kreskowe
„Głównym zastosowaniem kodu kreskowego jest automatyczna identyfikacja produktów w szeroko pojętej logistyce”. (Wikipedia) Bodźcem do wykonania wystawy „Kody kreskowe”  było nieprzewidziane zdarzenie zaistniałe podczas analizy tysięcy fotografii w moim cyfrowym archiwum. Na wielu fotografiach pojawiły się charakterystyczne paski kodu kreskowego. W swoich pracach często zdaję się na przypadek, który prowokuje mnie do tworzenia kolejnej fotograficznej rzeczywistości.
„Kody”  tworzą fotografie zniekształcone poprzez błędy zapisu na nośniku magnetycznym. Nie zostały edytowane w programie graficznym i są efektem „ułomności” maszyny cyfrowej. Wykonane w przeszłości, wyciągnięte z osobistego archiwum, eksponowane na licznych wystawach. Wybrane prace tworzące moją rzeczywistość fotograficzną.
Mam nadzieję, że każda praca będzie prowokować widza do „zeskanowania” fotografii. Wychodząc naprzeciw temu procesowi, obok poszczególnych fotografii prezentuję w mniejszych formatach Odczyty Kodów kreskowych. W ten sposób nawiązuję z obserwatorem osobistą relację, w której końcowym efektem będzie ocena jakościowa produktu.
SARS-CoV-2
Pierwsze prace prezentowane w tym zestawie powstawały w trakcie kolejnych faz aktywności koronawirusa SARS-CoV-2. Fotografie wykonywane były na klasycznych czarno-białych materiałach negatywowych. Podczas obróbki materiałów przypominały mi się czasy kiedy moja znajomość klasycznej techniki fotograficznej nie była doskonała, poprzez m.in. niedokładny nadzór procesów chemicznych, błędy w procesie wywoływania itp. Przemyślenia doprowadziły mnie do wniosku, że przy pomocy cyfrowej obróbki fotograficznej mogę przedstawić własną wizję pandemicznej rzeczywistości.
Do wystawy wybrałem również moje fotografie archiwalne „sprawdzając” jak mogłyby wyglądać po ataku wirusa, ale komputerowego. To także odniesienie do dawnych czasów, w których nie zawsze były zachowane reżimy procesów fotograficznych (Patrz – efekty na niedokładnie utrwalonych odbitkach). Mam nadzieję, że te prace będą prowokować widza do osobistych przemyśleń nad kruchością naszej egzystencji; do zastanowienia się nad kondycją współczesnego świata.
Od dawna definiuję fotografię jako stwarzanie rzeczywistości fotograficznej. Rzeczywistości realnej nie jesteśmy w stanie przedstawić ponieważ jest zmienna w czasie. Możemy jedynie utrwalać jej fragmenty. Zestawiając te fragmenty w cykle tworzę własną „rzeczywistość fotograficzną”. Od widza zależy jak ją zinterpretuje. Zależy to w dużej mierze od jego wiedzy, wyobraźni i wrażliwości. Fotografia w moim odczuciu jest lustrem, w którym odbija się wrażliwość widza.
Jacek Lalak, Wrocław – Chodzież, 2022

Jacek Lalak, parter large
Jacek Lalak, parter large
Jacek Lalak, parter large
Jacek Lalak, parter large

Jacek Bogusław Lalak – ur. w 1948 roku w Gorzowie Wlkp. Artysta fotografik, członek ZPAF.
Absolwent Politechniki Poznańskiej (Technika Świetlna). Działalność twórczą prowadzi od 1971 roku. Członek Poznańskiego, Pilskiego, Dolnośląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 1974 roku mieszka i tworzy we Wrocławiu.
Uczestniczył w wielu konkursach i wystawach w kraju i za granicą. Brał udział jako fotoreporter w dwóch pielgrzymkach Jana Pawła II w Polsce. Współpracował z rozmaitymi grupami twórczymi, np. „Format”, „Zespół 4+„. Lata osiemdziesiąte XX w. to współpraca z Galerią „Foto-Medium-Art” we Wrocławiu (m.in. Plener w kopalni Turów 1978). Członek „Zespołu Twórczego 4+” (wystawa Światło – 1980, we Wrocławskiej Galerii Fotografii, oraz w BWA Legnica).
W latach 1977–1992 pracował w Centrum Dydaktycznym Politechniki Wrocławskiej, realizując filmy dydaktyczne. Prezentował je na festiwalach w Katowicach, Łodzi, Ronda (Hiszpania) 1989.
Brał udział w „Warsztatach gierałtowskich” i wystawach: „Obrazowanie pojęć” – 1994 (Galeria Foto-Medium-Art Wrocław), 1995 – Słowacki Ośrodek Kultury, Martin. W ramach warsztatów realizował temat: „Zanik”. Praca z tego cyklu „Continuum” znajduje się w gierałtowskiej kolekcji Jerzego Olka.
W 1993 r wziął udział w III Międzynarodowej Konferencji Fotograficznej „Nie–obecność w naturze”, Zamek Wojnowice – Oborniki Śl., Wystawy: 1994 Wrocław, Praga. W 1994 roku prezentował po raz pierwszy instalację fotograficzną „Dotyk” podczas wystawy polskiej fotografii „Ślad mnie” na Miesiącu Fotografii w Bratysławie.
Jest autorem wielu indywidualnych wystaw, z których najważniejszymi są trzyczęściowa „Ślady” (Pamięć Dotyk-Naświetlenia), „Barcelona 1926”, „The Black Sun – Continuum”, „Ogrody rozkoszy ziemskich – Notatnik”. W działalności twórczej wykorzystuje budowane osobiście kamery otworkowe jak również technikę gumy dwuchromianowej. Tych atrakcyjnych choć trudnych technik uczył młodzież na zajęciach w MDK im. M. Kopernika we Wrocławiu, gdzie pracował jako instruktor fotografii. Wiele lat pracował we Wrocławskich Szkołach Fotograficznych Pho-Bos, Afa. Wiesbadener Fototage: EGO – Fotografische Positionen zum ICH, Projektbüro Stadtmuseum Wiesbaden, Niemcy, wrzesień – październik 2007 – udział ze słuchaczami „Afy”. We wrześniu 2016 prowadził polsko – niemieckie warsztaty fotograficzne „Wrocław przez otwór” zakończone wystawami w Domu Edyty Stein we Wrocławiu oraz w Ausstellungsraum des Anhaltischen Kunstvereins w Dessau. Podsumowaniem przedsięwzięcia jest wydawnictwo albumowe „Continuum”. Bierze udział w dorocznych wystawach Okręgu Dolnośląskiego ZPAF. Jazz Free Photo, plener fotograficzny podczas 49 Warsztatów Jazzowych, Chodzież, sierpień 2019. Wystawa „Poczucie bycia” – Galeria Miasta Ogrodów, Katowice lipiec 2020. Kody kreskowe, maj 2020. Wystawa w „e – galerii” na stronie Jacek Lalak Artysta (FB). E – wernisaż w formie wideokonferencji w dniach 15,16,17.05.2020. „F“ (Kody kreskowe, SARS-CoV-2 ) Kłodzki Ośrodek Kultury, galeria pARTer, 2022.
Laureat Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego (2011) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, za całokształt pracy twórczej w dziedzinie fotografii artystycznej. Wyróżniony Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2017).

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now