Przejdź do treści Przejdź do stopki

9. Vintage Photo Festival, Bydgoszcz, 15-24.09.2023

Pod hasłem „Obserwatorium” odbędzie się 9. Vintage Photo Festival w Bydgoszczy. W tym roku będzie można zobaczyć m.in. fotografie Edwarda Hartwiga, Andrew Rovenko, Marii Chrząszczowej, astrofotografie Jasona De Frietas, wyjątkowy projekt ukazujący życie Simony Kossak i Lecha Wilczka, a także pokazy filmowe o życiu Nan Goldin czy Lee Miller. „Kwartalnik Fotografia” jest jednym z patronów medialnych VPF.

    Idea Vintage Photo Festival oparta została na bogatych tradycjach fotograficznych Bydgoszczy, gdzie przez dziesięciolecia działała fabryka Foton. To jeden z największych festiwali fotografii analogowej na świecie, który dużą wagę przywiązuje do archiwów fotograficznych. Podczas dotychczasowych edycji można było zobaczyć, nigdy wcześniej nie prezentowane, czarno-białe odbitki vintage Małgorzaty Potockiej, kolorowe slajdy z Himalajów Wandy Rutkiewicz, archiwa Natalii LL, Teresy Gierzyńskiej, Ewy Rubinstein, Chrisa Niedenthala, Bogdana Konopki czy Tadeusza Rolke.

W tym roku na dziewiątej edycji Vintage Photo Festival hasłem przewodnim będzie „Obserwatorium”, nawiązujące do obchodów roku Mikołaja Kopernika. Prezentowane wystawy ukażą spektrum doświadczeń: od osobistych  historii przez obserwację zjawisk społecznych, badających związek człowieka z naturą czy astrofizycznych, uzupełnią je pokazy filmowe o życiu Nan Goldin czy Lee Miller, Margaret  Bourke-White i Marthy Gellhorn.

  • Na początek historia The Rocketgirl Chronicles.  W marcu 2019 roku, gdy świat został zamknięty, pochodzący z Odessy i mieszkający w Australii fotograf Andrew Rovenko i jego córka Mia wyruszyli na jedyną w swoim rodzaju przygodę. Razem odkrywali ciche ulice miast i puste parki, jeździli pustymi autobusami i odnajdywali magię w prozaicznym otoczeniu. The Rocketgirl Chronicles to zbiór wspomnień z odkrywanych światów i historii małej astronautki. Projekt, który narodził się podczas szóstego lockdownu w Melbourne, spotkał się z uznaniem krytyków i uznaniem na całym świecie, publikowany m.in w „Vogue” i „Rolling Stone”, a autor został uznany za Australijskiego Fotografa Roku 2021 przez magazyn „Australian Photography”.
Andrew Rovenko The Rocketgirl chronicles
Andrew Rovenko The Rocketgirl chronicles
  • Pierwsza taka wystawa w Polsce. Wystawa poświęcona legendarnej Simonie Kossak. Niezależnej, nietuzinkowej naukowczyni, ekolożce, autorce filmów i słuchowisk radiowych, aktywnie działającej na rzecz Puszczy Białowieskiej.  Miłośniczki przyrody, która uważała, że wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi. Życie Simony Kossak w Białowieży z dala od zgiełku cywilizacji przez lata dokumentował jej partner, przyrodnik i fotograf, Lech Wilczek. Rzadko na zdjęciach byli razem. Podczas festiwalu po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia tej pary, autorstwa Macieja Musiała, ale nie tylko. I także samego Lecha Wilczka. Połączenie fotografii obu autorów z Simoną Kossak w roli głównej, to pierwsza taka wystawa w Polsce.    
Simona Kossak, fot. Lech Wilczek
  • Wystawa Edwarda Hartwiga jednego z najsłynniejszych polskich fotografów, twórcy autorskiej koncepcji fotografii. Fotografował niemal przez całe życie, był laureatem wielu prestiżowych nagród w Polsce i zagranicą. Wystawa w Bydgoskim Centrum Sztuki będzie okazją do zobaczenia prac artysty od lat 20. do 90. XX w. 
Fot. Edward Hartwig
Edward Hartwig podczas pracy w studio
  • Jason De Freitas jest inżynierem, odkrywcą, fotografem znanym ze swojego unikalnego podejścia do obrazu, charakteryzującego się płynnym połączeniem analogowych mediów i najnowocześniejszej technologii. Przez ostatnie pięć lat Jason poświęcił się niszowemu gatunkowi astrofotografii, łącząc swoją wiedzę techniczną z zamiłowaniem do tradycyjnych technik fotograficznych. Przekracza ograniczenia analogowych mediów, stosując innowacyjne i oryginalne podejścia, czego rezultatem są ekspresyjne fotografie. Artysta podczas festiwalu pokaże zaprojektowane przez siebie drony do fotografii analogowej. Wystawa i spotkanie z artystą odbędą się w podbydgoskim Pałacu Lubostroń.
  • Pokaz filmu Reporterki. Trzy kobiety i wojna. Inspirujący portret Margaret Bourke-White, Marthy Gellhorn i Lee Miller, trzech pionierek fotodziennikarstwa, które zapisały się w historii jako pierwsze korespondentki relacjonujące II wojnę światową. Ich relacje i wspomnienia wyraźnie ukazują inny punkt widzenia, zmieniający nasze spojrzenie na wojnę. Amerykanie przekonani o sile medialnej ich magazynów, przyznali akredytacje prasowe kobietom. Ich spostrzeżenia, odczucia i zdjęcia mają unikalną specyfikę oraz głębię, które obalają mity wojenne stworzone przez mężczyzn dla mężczyzn. Na festiwalu zagości reżyserka filmu Luzia Schmid.
  • Reżyserka Laura Poitras (nagrodzona Oscarem za Citizenfour) pokazuje życie i twórczość Nan Goldin ze swojej perspektywy. Całe to piękno i krew” przedstawia życie fotografki i aktywistki Nan Goldin oraz jej walkę z farmaceutyczną dynastią Sacklerów, będącą w dużej mierze odpowiedzialną za ogromną liczbę ofiar epidemii opioidów.
  • Emilia Martin The blue of the far distance, zdobywczyni Grand Press Photo 2023 w kategorii „own vision”. Wystawa The blue of the far distance to długoterminowa eksploracja relacji ludzi i gwiezdnego nieba w czasach naznaczonych zanieczyszczeniem światłem. Pracując nad researchem i procesami twórczymi, artystka odwiedziła amatorskie obserwatoria, gdzie niebo było zbyt jasne, aby zobaczyć cokolwiek, ręcznie zbudowane planetaria ukryte na sufitach prywatnych pokoi, farm, szop. The blue of the far distance to bezpieczne miejsce ucieczki, kolaż pełen kosmosów w ludzkiej skali, zderzenie tego, co codzienne i wyjątkowe.
Emilia Martin, The blue of the far distance
Emilia Martin, The blue of the far distance
  • Fotografie vintage z kolekcji Élise Pic i Jacques Barbier (Atelier Kloug). Na festiwalu zaprezentujemy wystawę kuratorską pochodzącą z archiwum Elise Pic i Jacques Barbier, którzy od ponad 10 lat zajmują się archiwizacją i zbieraniem starych analogowych fotografii. Wspólnie prowadzą galerie Kloug w Tuluzie, Francji.  W ich kolekcji znajduje się ponad 3 miliony  zdjęć zakupionych głównie na pchlich targach.
  • Glorioza. Fotografie Marii Chrząszczowej. Fotografka znana była przede wszystkim z fotografii architektury, w tym wykonanej w 1945 roku dokumentacji zburzonej Warszawy. Twórczość artystki okazuje się jednak bardziej różnorodna: Chrząszczowa fotografowała też kwiaty i krajobrazy czy wreszcie tworzyła nieliczne, ale interesujące prace eksperymentalne z obszaru fotografii abstrakcyjnej. Prawdopodobnie większość fotografii kwiatów Chrząszczowej (poza tymi wykonanymi w plenerze) powstawało w domowych warunkach, w niewielkim studiu. Obok tych zdjęć pojawiają się również rysunki Chrząszczowej – roślinne motywy dekoracyjne czy fragmenty ilustracji.
Maria Chrząszczowa, Kwiaty
  • W bydgoskim Muzeum Fotografii zaprezentowana zostanie wystawa Jerzego Wardaka. Zmarły w 2022 roku artysta, to jeden z ostatnich członków legendarnej grupy ZERO-61, która wywarła olbrzymi wpływ na strategie fotografii w drugiej połowie XX wieku.  Wystawa Alchemia i nożyczki to podróż w czasie, do tego co może i powinno stać się źródłem refleksji nad naszą kondycją, ale też źródłem inspiracji dla tych, którzy poruszają się w świecie fotografii. Jerzy Wardak, którego twórczość i warsztat przywołamy w czasie wystawy, był mistrzem klasycznego fotomontażu.  
  • Wystawa Krzysztofa Gierałtowskiego Artyści Polscy w Fundacji Fotografistka. Ekspozycja składa się ze zrealizowanych na zamówienie Andrzeja Szwalbego wielkoformatowych czarno-białych portretów przedstawiających polskich artystów, którzy tworzyli dzieła dla bydgoskiej filharmonii, wśród portretowanych znaleźli m.in Jonasz Stern, Jerzy Krechowicz, Magdalena Abakanowicz czy Stefan Gierowski. Podczas festiwalu Krzysztof Gierałtowski otrzyma statuetkę Złotej rolki za całokształt twórczości
Krzysztof Gierałtowski, Magdalena Abakanowicz
Krzysztof Gierałtowski, Jan Winiarski
  • Wystawa finalistów Vintage Grand Prix 2023. W tym roku jury przyznało 3 nagrody główne oraz 4 wyróżnienia honorowe, wśród nich wyjątkowemu duetowi fotograficznemu Wetzel&Schuster z projektem Supermodels. Artyści badają ikoniczne zdjęcia kobiet w historii fotografii, analizują relacje między fotografem a modelką, przyjmując rolę wcześniej podziwianych kobiecych modelek. Ikoniczne oryginalne fotografie ukształtowały nasze kolektywne estetyczne oczekiwania wobec „zdjęcia z kobietą”, ale co staje się widoczne, gdy role zostają odwrócone? Jakie uczucia towarzyszą fotografom, kiedy nie są za aparatem, ale przed nim? Jak to jest być obserwowanym?
  • Wystawy główne w przestrzeni wystawienniczej Bydgoskiego Centrum Finansowego. Oprowadzanie kuratorskie po wystawach głównych.  Wystawy w siedzibach partnerskich (w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Bydgoskim Centrum Sztuki, Galerii Wspólnej).  Warsztaty poświęcone tradycyjnych technikom fotograficznym we współpracy z Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Pokazy filmowe, premiery książek fotograficznych i biograficznych, spotkania autorskie, Vintage Photo Bazar (targi rzeczy fotograficznych, m.in. sprzętu, książek, starych zdjęć).

Zapraszamy!

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now