Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zofia Rydet – Zapis socjologiczny 1978-1990 w Muzeum Wsi Radomskiej

Wernisaż – 24 czerwca o godzinie 17.00 do spichlerza z Wilkowa na teranie Muzeum Wsi Radomskiej

“Zapis socjologiczny”

Fotografka zaczęła tworzyć swoje opus magnum: „Zapis socjologiczny” od 1978 roku (miała wówczas 67 lat), cykl niemający odpowiednika w polskiej fotografii, gigantycznych rozmiarów portret ludzkiej rodziny we wnętrzu. Kontynuowała go do końca swojej fotograficznej aktywności wszędzie, gdzie się znalazła, przełamując własną słabość.

„Zapis” to kilkanaście tysięcy negatywów, na których Rydet chciała utrwalić przemijający tradycyjny obraz polskiej wsi. Fotografie z tego cyklu przedstawiają ludzi w ich domowym otoczeniu w sposób nawiązujący do dziewiętnastowiecznej „fotografii zakładowej”, charakteryzuje je bezpośredniość i prostota ujęcia, osobisty stosunek fotografującej do przedstawianego motywu, naturalność i szczerość intencji. 

Podobnie jak większość twórców powojennych, autorka „Zapisu socjologicznego” do fotografii dochodziła drogą amatora: poprzez namiętne fotografowanie, spotkania, dyskusje, wzajemną krytykę w gronie zapaleńców.

Na główny trzon całego zbioru – obrazy określane jako ujęcia kanoniczne – złożyły się wizerunki mieszkańców wsi i miast, powstałe w różnych rejonach Polski. Łączy je ścisły rygor kompozycyjny. Ukazują ludzi – pojedynczo, w parach lub w grupie, na tle wybranej ściany ich mieszkania. Fotografie wykonano przy użyciu lampy błyskowej, z zachowaniem jak najszerszego obrazu całego wnętrza oraz jak największej głębi ostrości.

Jej prace znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, w tym: w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w MOMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i w National Museum of Photography, Film and Television w Bradford (Wielka Brytania).

Zdjęcia Rydet pojawiły się na licznych wystawach zbiorowych, a także m.in. na prestiżowych targach sztuki Paris Photo 2011, dziś można je oglądać w Muzeum Wsi Radomskiej.

Na wernisaż wystawy zapraszamy 24 czerwca o godzinie 17.00 do spichlerza z Wilkowa na teranie Muzeum Wsi Radomskiej. Otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie poświęcone Zofii Rydet, którego gośćmi będą Andrzej Zygmuntowicz – wykładowca polski artysta fotograf, Wiceprezes Zarządu Głównego i przewodniczący Rady Artystycznej ZPAF, wykładowca Wydziału Dziennikarstwa i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kazimierz Łyszcz wykładowca Uniwersytetu Technologiczno Humanistycznego adiunkt w Katedrze Struktur Wizualnych i Teorii Sztuki.

Zofia Rydet – uznawana jest za jedną z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. Urodziła się 5 maja 1911 roku w Stanisławowie na Kresach Wschodnich. Po wojnie i krótkim pobycie w Rabce osiedliła się w Bytomiu. Głównym tematem jej fotograficznych opowieści był człowiek, przedstawiany w różnych ujęciach, portretach oraz reporterskim osadzeniu w jego naturalnym środowisku.

Wystawę objął patronatem Marszałek województwa mazowieckiego Pan Adam Struzik.

Ekspozycję oglądać można do końca września.

Kuratorem wystawy jest Sebastian Klochowicz.

Kwartalnik Fotografia objął swym patronatem to wydarzenie

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now