Przejdź do treści Przejdź do stopki

Weronika Jędrzejczak, Wdech – 100.000 km – Wydech

Patrząc na fotografie Weroniki Jędrzejczak zauważamy w pierwszym rzędzie spójność cyklu, widać, że wszystkie fotografie należą do tego samego cyklu, że nie są zbiorem przypadkowych i nie mających ze sobą wiele wspólnego zdjęć, którym dano tylko ten sam szyld w postaci tytułu. 

Nie znam osobiście Weroniki i nie znam jej jako osoby, nie wiem w szczególności, czy jest wesoła, czy smutna, nastawiona pozytywnie, czy negatywnie do życia. Jedyne co o niej wiem, to jej fotografie oraz to, co o sobie i swoich zdjęciach napisała. A pisze o zmienności stanów emocjonalnych, w których dominuje czerń, która zawsze była symbolem ciemnej strony księżyca…

Oddajmy jej głos:

W fotografii interesują ją przede wszystkim odmienne, skrajne stany emocjonalne i zawsze poszukuje wizualnych form do przedstawiania swoich doświadczeń. Jest gdzieś pomiędzy, gdzieś gdzie to wszystko jest płynne, niestałe i wrażeniowe… Prace z cyklu: „Wdech – 100000 km – Wydech“. 

„To, na co znajdujemy słowa, przestało już nas obchodzić”. F. Nietzsche 

Weronika Jędrzejczak, Wdech – 100000 km – Wydech

Przeciwieństwem miłości jest strach. Tematem pracy są różnorodne stany emocjonalne. Próba przedstawienia psychiki ludzkiej poprzez wybrane fotografie. Jest to także wizualizacja zmagań emocjonalnych i drogi do wyjścia z chaosu zdarzeń i myśli, próba oddania skrajnych przeżyć za pomocą fotografii. Jest to podróż oraz powrót do miejsc i wydarzeń, które zostawiły wyraźny ślad w sferze emocjonalnej autora. Miejsca te zlewają się w jedną, spowitą czernią przestrzeń. Historia o samotności, miłości i szaleństwie. Jest to obraz zaburzeń umysłu. Praca nie ma początku ani końca, ta pewna przypadkowość rzucania spojrzeń może „uruchamiać” nowe wątki. Przedstawiona praca jest próbą odnalezienia równowagi między odmiennymi stanami emocjonalnymi, prace przedstawiają emocjonalną sinusoidę, gdzie barwa i światło próbują rozjaśnić wszechobecną czerń.

Weronika Jędrzejczak – urodzona w 1992 roku w Łodzi. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Absolwentka kierunku fotografia w PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła Studium Pedagogiczne na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. 

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now