Przejdź do treści Przejdź do stopki

Warsztaty fotograficzne w Muzeum Śląskim – Ciało fotografii

23 marca, godz.11:00 / Sala I / poziom -3 / Muzeum Śląskie w Katowicach / ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice

Bilety 20 zł, do kupienia: https://tiny.pl/dtm6b

Fot. Jerzy Lewczyński, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

Punktem wyjścia do przeprowadzenia twórczych warsztatów fotograficznych będzie stworzona przez Jerzego Lewczyńskiego definicja archeologii fotografii. Podczas zajęć uczestnicy zajmą się reinterpretacją stworzonego przez artystę pojęcia, między innymi przy pomocy technik kolażu, sekwencji i autoanalizy muzealnego oraz rodzinnych archiwów. Warsztaty skierowane są do osób dorosłych.

Warsztaty poprowadzi Kamil Myszkowski – doktor nauk humanistycznych z zakresu nauk o kulturze.
Adiunkt w Dziale Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego w Katowicach. Kurator wystaw fotograficznych, animator życia kulturalnego, edukator. Stypendysta Prezydenta Miasta Sosnowca w Dziedzinie Kultury w 2020 roku. Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Artysta wypowiadający się przy pomocy fotografii, autor wystaw indywidualnych, uczestnik zbiorowych.

Z okazji przypadającej na ten rok 100. rocznicy urodzin artysty fotografika Jerzego Lewczyńskiego przygotowaliśmy dla Państwa nową prezentację gablotową pt: ARCHEOLOGIA FOTOGRAFII, w której można podziwiać pracę „Horoskop” z 1960 roku autorstwa tego wybitnego artysty.

Jerzy Lewczyński urodził się sto lat temu, 14 marca 1924 roku w Tomaszowie Lubelskim. Był artystą fotografikeim, twórcą koncepcji archeologii fotografii.
Pierwsze fotografie późniejszy artysta wykonał jeszcze przed II wojną światową przy pomocy aparatu fotograficznego Kodak Baby Brownie. II wojna światowa odcisnęła na psychice Lewczyńskiego silne piętno, wpływy traumatycznych wydarzeń wydać w jego późniejszych pracach. W latach 1943-1945 Jerzy był żołnierzem Armii Krajowej. W lipcu 1944 roku wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego, z którego zdezerterował chroniąc się na Śląsku. Ostatecznie zamieszkał w Gliwicach, gdzie podjął studia na Wydziale Inżynieryjno-Budowlanym Politechniki Śląskiej.

Jego dorosłe życie nierozerwalnie związane było z miastem, w którym osiadł – tam żył, pracował, ale również tworzył i propagował fotografię. Tam również rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera artystyczna. W Gliwicach związał się także z oddziałem Polskiego Towarzystwa Fotograficznego – później Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym. W 1958 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie pełnił wiele istotnych funkcji. Lewczyński przyjaźnił się i współpracował z innymi znakomitymi twórcami – jak Zdzisław Beksiński, Piotr Janik, Tadeusz Maciejko, Zofia Rydet czy Bronisław Schlabs. Jako artysta urósł do rangi jednej z ważniejszych postaci polskiej fotografii drugiej połowy XX wieku. Brał udział w większości najważniejszych prezentacji w powojennej Polsce.

Lewczyński zmarł w Gliwicach 2 lipca 2014 roku. Artysta całe swoje życie podporządkował pracy z pamięcią, każda fotografia była dla niego ważna, nawet ta znaleziona na ulicy. My również pamiętamy o nim i na co dzień dbamy o jego prace w naszych zbiorach.

Będzie nam bardzo miło, jeśli uznają Państwo informację za interesującą dla Państwa odbiorców.

Fot. Jerzy Lewczyński, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach
Fot. Jerzy Lewczyński, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now