Przejdź do treści Przejdź do stopki

Między nami dobrze jest

wernisaż: 03.03.2023, godz. 18.00 / spotkanie autorskie: 04.03.2023, godz. 13.00 / Galeria Foto-Gen Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu / pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław

Michał Adamski

Między nami dobrze jestMichał Adamski, Mariusz Forecki, Mariusz Stachowiak, Adrian Wykrota

Wystawa zbiorowa fotografów zrzeszonych w Pix.House: Michała Adamskiego, Mariusza Foreckiego i Adriana Wykroty oraz Mariusza Stachowiaka, jest spojrzeniem na ich archiwa w kontekście skomplikowanych relacji społecznych. To także próba połączenia różnych perspektyw i punktów widzenia.  

Tytuł wystawy nawiązuje do dramatu Doroty Masłowskiej – jednego z największych przebojów TR Warszawa, w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Spolaryzowane społeczeństwo, przytłoczone ciężarem historii, zagubione jednostki, wiara, duma i uprzedzenia. To wszystko okraszone ciętym językiem autorki sztuki składa się na portret polskiego społeczeństwa.  

To odniesienie zachęca do uważnego, ale też momentami ironicznego spojrzenia na fotografie zaprezentowane na wystawie Między nami dobrze jest. Gesty, symbole, więzi, zależności – to wokół nich toczy się narracja. Na uwagę zasługuje sposób patrzenia fotografów, a także jakie sytuacje z udziałem jednostek i grup zostały zatrzymane w kadrach. Między nami dobrze jest to wystawa o scenach z życia polskiego społeczeństwa od początku lat 80. przez czas transformacji i zmian aż do czasów współczesnych.  

Na wystawę składają się pojedyncze prace i fragmenty cykli. Skonfrontowane zostały zdjęcia, teksty, ale także ich forma ekspozycji. Istotne są także książki, których zamknięta forma jest dopełnieniem wypowiedzi fotografów. Publikacje zaprojektowane przez Andrzeja Dobosza koncentrują się wokół tematów istotnych z punktu widzenia polskiego społeczeństwa. Są też złożoną analizą zachowań i tendencji, które fotografowie bacznie obserwują i dokumentują.  

Wśród prezentowanych prac można zobaczyć fragmenty cykli Blisko ziemi, daleko do nieba, Kiedyś miałem marzenie oraz fotografii Michała Adamskiego zrealizowanych podczas protestów kobiet, Nie, Nic ciekawego, Wesele Adriana Wykroty, a także Mechanizm, Blue Box Mariusza Foreckiego i Bo żyję Mariusza Stachowiaka (wyd. Pix.House).  

Monika Szewczyk-Wittek, kuratorka

Mariusz Forecki
Adrian Wykrota
Mariusz Stachowiak

Organizator: Galeria Foto-Gen Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu / www.fotogen.okis.pl

Kwartalnik Fotografia objął to wydarzenie swoim patronatem

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now