Przejdź do treści Przejdź do stopki

Mariusz Śmiejek – Not Surrendering

wernisaż godzina 19.00 / 19.05.2023 – 10.06.2023 / Galeria Centrala / Plac Ratajskiego 6a, 61-726 Poznań

spotkanie autorskie 20.05.2023 o godzinie 18.00 / warsztaty fotograficzne 20-21.05.2023

One of the young loyalist jumps off from the shelter at the bonfire field.

Pierwsze co przychodzi na myśl wspominając konflikt w Irlandii Północnej to działalność terrorystyczna Irlandzkiej Armii Republikańskiej, i dla wielu z nas wiąże się to z daleką przeszłością. Lecz dla mieszkańców Ulsteru “Kłopoty” to codzienność oraz funkcjonowanie w środowisku, które zmaga się z transpokoleniową traumą spowodowaną ponad 30 letnim konfliktem zakończonym w 1998 r.

“Not Surrendering” zbliża nas do prawie zupełnie nieznanej grupy społecznej, która z różnych powodów została zmarginalizowana przez Brytyjskich polityków, rodzinę królewską i media głównego nurtu.

Dzięki determinacji i cierpliwemu zdobywaniu zaufania w bardzo hermetycznym środowisku, podczas ponad dziesięcioletniej obserwacji, powstał unikalny obraz życia codziennego Brytyjskich lojalistów.

Książka “Not Surrendering” jest wizualną opowieścią o walce lojalistów o własną tożsamość w post konfliktowej Irlandii Północnej. Dokumentalna narracja wprowadza nas w życie codzienne Brytyjskiej klasy pracującej oraz członków jej nielegalnych grup paramilitarnych, jeszcze do niedawna uznawanych za organizacje terrorystyczne, które ciągle mają uznanie, sieją strach i kontrolują prowincję.

Dodatkowo poprzez skupienie się na rejestracji przestrzeni w której żyją bohaterowie książki i specyfice “architektury klatki”, mającej zadanie oddzielić Brytyjczyków od Irlandczyków, fotografie podkreślają również psychologiczny stan oblężenia mieszkańców dzielnic klasy pracującej Irlandii Północnej. Historia obrazuje również atmosferę beznadziei towarzyszącej kolejnym pokoleniom uwięzionym obyczajowo i mentalnie w nieprzepracowanych traumach przeszłości od której nie udaje im się uwolnić.

The Village, South Belfast, is partly subjected to the regeneration scheme. Some people already moved out, but some are still waiting for a relocation sponsored by Housing Executive. They might wait for years. Belfast 2011.

Publikacja i wystawa ma na celu przybliżyć wiedzę na temat procesów integracji społeczeństw post konfliktowych, poróżnionych ze sobą ze względów terytorialnych, narodowościowych i religijnych.

Podkreśla problemy związane z trudnościami z jakimi spotykają się projekty pozarządowe skupione na pracy z trudną młodzieżą z rodzin bezpośrednio zaangażowanych w konflikt, która werbowana jest do organizacji paramilitarnych lub zorganizowanych grup przestępczych.

Materiał obrazuje również problemy pojawiające się podczas narodowych obchodów związanych z tożsamością, podczas których członkowie organizacji paramilitarnych w sposób ostentacyjny sieją nienawiść do swoich Irlandzkich sąsiadów, co bezpośrednio wpływa na indoktrynacje najmłodszych którzy czynnie biorą udział w licznych wydarzeń tego typu.

Irish Catholic protesters during riots starts after Protestants parade walk next to republican district.

W 2023 roku mija 25 rocznica podpisania Umowy Wielkopiątkowej która zakończyła konflikt w Irlandii Północnej, jest to idealny moment by podkreślić znaczenie czasu jaki jest potrzebny w pracy na terenach post konfliktowych by spróbować przywrócić stabilizację w życiu społecznym.

O warsztatach

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się warsztatowi pracy fotografa jak również popracować nad tworzonymi przez siebie cyklami zdjęć dzięki indywidualnym i grupowym konsultacjom.
Na podstawie projektów dokumentalnych autora zrealizowanych w Irlandii Północnej, we Włoszech i w Ghanie dowiecie się m.in.:

– w jaki sposób przygotować się do realizacji projektów długoterminowych

– z czego czerpać inspiracje podczas poszukiwania tematów reportaży

– jak sporządzić plan pracy by nie pominąć jego ważnych elementów

– jak dobrać odpowiedni sprzęt do realizacji oraz do obróbki zdjęć

– poruszymy również zagadnienia obejmujące etykę pracy podczas realizacji reportażu

– poznacie też sposoby pracy podczas zdobywania zaufania w różnych grupach społecznych i pracy z ludźmi w sytuacjach intymnych

– jak tworzyć fotografię wielowymiarową zawierającą nie tylko wizualnie ciekawe elementy rejestrowanego świata ale również intrygę oraz pokłady emocji towarzyszące bohaterom naszej historii

Będzie też okazja do zaprezentowania zdjęć i materiałów które przyniosą ze sobą uczestnicy warsztatów, wysłuchania opinii na ich temat oraz konsultacji, które mają na celu pomoc w obraniu odpowiedniego kierunku przy ich kontynuacji.

DLA KOGO?

Warsztat skierowany jest głównie do osób świadomie i umiejętnie korzystających z aparatów fotograficznych. Spotkanie przeznaczone zarówno do profesjonalnych fotografów jak i ambitnych amatorów fotografii, zainteresowanych budowaniem narracji wizualnej o tematyce społeczno-obyczajowej i tworzenia zaangażowanych tematów fotograficznych. Zajęcia są doskonałą mieszanką wykładów, dyskusji i prezentacji multimedialnych, dzięki którym będziecie bardziej świadomie naciskać spust migawki.

ZGŁOSZENIA

Aby wziąć udział w warsztatach należy zgłosić swoje portfolio prezentujące zainteresowanie tematyką społeczno-obyczajową, składającego się z 6-12 wybranych zdjęć pojedynczych lub zestawu 10-15 zdjęć z historii nad którą rozpoczęliście pracę i wysłać zgłoszenie: bit.ly/Workshops_Smiejek

Materiały prosimy przesłać w formie linka wetransfer lub do folderu na adres: mariusz.smiejek@gmail.com oraz contact@fotspot.pl

 Prosimy nie przesyłać plików zdjęć w treści maila lub jako załączników.
 W temacie wiadomości prosimy wpisać: „Warsztaty Visual Storytelling – Portfolio (Londyn lub Poznań)”

Format jpg, dłuższy bok 1800pix, rozdzielczość 72dpi, przestrzeń barwna Adobe RGB.

MARIUSZ ŚMIEJEK

Niezależny fotograf dokumentalny, zajmuje się głównie długoterminowymi tematami społecznymi, m.in. życiem codziennym w post konfliktowej Irlandii Północnej (2010-2020) oraz przyczynami i skutkami migracji z Afryki Zachodniej do Europy (2017-2022). Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą, m.in. magazynu National Geographic (2011,2012,2015) Grand Press Photo (2017, 2018), IPA w USA i Sony World Photo Award. Autor wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hong Kongu, Ghanie i w Polsce. Uczy fotografii w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech, Polsce, Portugalii i Ghanie. Jego zdjęcia ukazały się m.in. w: The New York Times, National Geographic, Time, Der Spiegel, The British Journal of Photography, FotoEvidence oraz w wielu innych. Współpracował m.in. z Deutsche Press Agentur i Visum Images.

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now