Hubert Humka, Eternal U, Pracownia Duży Pokój, Warszawa, 16.09-12.11.2023
Wyobraź sobie, że po śmierci staniesz się drzewem, częścią lasu, nieograniczoną i wolną energią. Wyrośnie na tobie tętniący życiem pomnik.
Eternal U to opowieść o tak zwanej dobrej śmierci i wieczności – mówi autor projektu. – Poprzez fotografie lasów, naturalnych cmentarzy, w których zmarli chowani są w biodegradowalnych urnach lub trumnach, oznaczonych jedynie wybranym wcześniej drzewem, pokazuję pewien sposób myślenia o nas jak o kodzie, nieśmiertelnym łańcuchu jakiegoś większego wszechświata. Za życia wszyscy z niego czerpiemy, by później oddać mu cząstkę siebie.
Galeria Duży Pokój zamieni się w swego rodzaju przestrzeń kontemplacyjną, zaaranżowaną tak, by odbiorca mógł poczuć wewnętrzny spokój, zaakceptować własną śmiertelność oraz rozproszenie w naturze. Na ścianach galerii, tuż nad ziemią zawisną wielkoformatowe fotografie wykonane przez Humkę w miejscach naturalnego pochówku. Stałym elementem ekspozycji będzie także zainspirowana tymi zdjęciami muzyka skomponowana przez Szymona Wójcika. Wernisaż Eternal U połączony będzie z premierą najnowszej książki Huberta Humki pod tym samym tytułem. Zaprojektowana przez Anetę Kowalczyk i wydana nakładem wydawnictwa BLOW UP PRESS książka powstała w duchu zrównoważonego rozwoju, szacunku do świata i otaczającej natury, na ekologicznych papierach wyprodukowanych z masy makulaturowej. Jej główną osią są fotografie lasu, którym towarzyszą negatywowe modyfikacje oraz wytłaczany tekst o odchodzeniu. Zastosowane zabiegi graficzne symbolizują postrzeganie świata z drugiej strony oraz ślad, który po sobie zostawiamy. – To moja trzecia książka, którą zamykam trylogię śmierci – mówi Hubert Humka. – W projekcie i książce Evil Man ukazywałem ofiary zabójstw i samobójstw. W Death Landscapes opowiadałem o skażonych traumą i śmiercią krajobrazach. Z kolei Eternal U w moim odczuciu przynosi spokój, oswaja śmierć, pokazuje jej zupełnie innej oblicze.
Eternal U to najnowszy projekt Huberta Humki, artysty wizualnego wywodzącego się z fotografii, absolwenta i wykładowcy Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi. W swojej twórczości koncentruje się na człowieku, dotykając tematów śmierci, miłości, zła czy boskości. Swoje prace Humka pokazywał na wystawach w Polsce i zagranicą. Autor cenionych książek: Evil Man (Wydawnictwo Szkoły Filmowej w Łodzi, Łódź 2015) i Death Landscapes (BLOW UP PRESS, Warszawa, 2018), która była nominowana m.in.: do francuskiej nagrody Prix Bob Calle du livre d’artiste. Kurator wielu krajowych i zagranicznych wystaw studentów fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi. Więcej informacji: https://huberthumka.com/
Wernisaż i premiera książki „Eternal U” odbędą się 16 września o godz. 19:00 w Galerii Duży Pokój przy ul. Wareckiej 4/6 (róg Kubusia Puchatka) w Warszawie. Wystawa będzie otwarta do 12 listopada 2023 roku.
Wystawa Eternal U jest częścią realizowanego przez Fundację Picture Doc programu SPLOT. Projekt Cykl wystaw Intertwined – fotografia wobec wyzwań współczesności finansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Hubert Humka, artysta wizualny wywodzący się z fotografii, absolwent i wykładowca Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi. W swojej twórczości koncentruje się na człowieku, dotykając tematów śmierci, miłości, zła czy boskości. Swoje prace pokazywał na wystawach w Polsce i zagranicą. Między innymi w: Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Leica 6X7 Gallery w Warszawie, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Maison de la Photographie w Lille, Claude Samuel Gallery w Paryżu oraz na międzynarodowych festiwalach fotograficznych, w tym: Les Rencontres d’Arles (Francja), Transphotographiques (Francja), Fotofestiwal Łódź. Finalista Prix Voies Off Sélections na festiwalu Les Rencontres d’Arles Off (Francja) i Photo Diploma Award (Polska). Kurator wielu krajowych i zagranicznych wystaw studentów fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi.
Założone w 2012 roku wydawnictwo BLOW UP PRESS jest rodzinnym projektem dwójki entuzjastów fotografii. Na początku swojej działalności skupiało się na wydawaniu internetowych magazynów fotograficznych („doc! photo magazine” oraz „contra doc!”), by w 2016 roku całkowicie przejść na papier. Rok później ukazała się pierwsza monografia, która stała się kołem napędowym dla kolejnych książkowych projektów wydawniczych, poruszających tematy skłaniające do myślenia, co odzwierciedla motto wydawnictwa: When the story matters. Dzisiaj BLOW UP PRESS jest rozpoznawalnym w kraju i zagranicą wydawnictwem specjalizującym się w książkach fotograficznych oraz opartych na fotografii książkach artystycznych. Książki z charakterystyczną literą B na grzbiecie zdobywają uznanie wśród czytelników i krytyków na całym świecie, są nagradzane na prestiżowych konkursach książek fotograficznych i artystycznych. BLOW UP PRESS współpracuje z wschodzącymi i uznanymi fotografami z całego świata i aktywnie promuje swoje publikacje. W ciągu roku charakterystyczne czarno-szare stoisko można spotkać na najważniejszych krajowych i zagranicznych wydarzeniach książkowych i fotograficznych. Od 2020 roku BLOW UP PRESS organizuje także konkurs BUP Book Award, w którym nagrodą główną jest przeniesienie projektu fotograficznego na format książki oraz jej wydanie.