Przejdź do treści Przejdź do stopki

„Flores” Szymona Kobusińskiego w Sopocie

Wernisaż w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbędzie się w piątek, 01.09.2023 o godzinie 19.00, a wystawa będzie trwała do 17.09.

Projekt Flores Szymona Kobusińskiego to wizualna medytacja i refleksja nad naturą pamięci. Jednocześnie sama praca jak i proces jej powstawania to dla artysty sposób radzenia sobie z żalem po utraconych chwilach, które w odpowiednim momencie niedocenione, minęły i wyblakły w chaosie wspomnień.

Szymon Kobusiński

Nałożył się na nie szum upływającego czasu, przekształcając i nadając im być może inną postać. Kwiaty, jako obiekt artystycznych obserwacji, stały się symboliczną materią tego tematu. Pochodzą z różnego rodzaju wydarzeń, w których twórca uczestniczył lub był świadkiem – rodzinnych celebracji, pogrzebów, oficjalnych wydarzeń. Jednak w samych fotografiach ich związek z konkretnymi zdarzeniami nie ma znaczenia.

Szymon Kobusiński

Są narzędziem, podobnie jak element wody, który jest charakterystyczny dla prac Kobusińskiego od wielu lat. W tym przypadku potraktował jego użycie metaforycznie, jako pryzmat czasu, ale również dosłownie jako środek pozwalający na spontaniczne i nie poddające się całkowitej kontroli kreowanie obrazów. Ta fotograficzna taktyka w swoim zamiarze ma uruchamiać retrospekcję, nasilać wrażenia. Swoją esencjonalną estetyką artysta wskrzesza i archiwizuje własne emocje, ale równocześnie nadaje im charakter uniwersalny. 

Maja Kaszkur, kurator wystawy

Szymon Kobusiński

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now