Przejdź do treści Przejdź do stopki

Hotel – Krzysztof Gołuch

01.06.2023 / godz. 19:30 / Stara Galeria ZPAF / Plac Zamkowy 8, Warszawa

Fotografie z cyklu Hotel autorstwa Krzysztofa Gołucha przedstawiają pracę osób niepełnosprawnych, będąc jednocześnie refleksją nad przeznaczeniem człowieka. Statyczne postacie ze zdjęć zdają się być zatrzymane w czasie. Nikt tutaj nie biegnie, nie spieszy się, nie walczy z upływającymi czasem. Niespieszna praca, otoczona barwą i oblana światłem nie ma końca. Nie znajdziemy w nich nic zbytecznego, a czystą kompozycję buduje specyficzny układ postaci, przedmiotów oraz barw. By przyciągnąć naszą uwagę do świata niepełnosprawności, autor posługuje się czytelną kompozycją i wyrazistym kolorem, które nieodparcie kojarzą się z malarstwem Edwarda Hoppera. Hopperowski realizm zdjęć Gołucha, wypełniając duże powierzchnie obrazu czystą barwą i klimatycznym światłem, oddziałuje równie silnie jak malarstwo amerykańskiego artysty. Wszystko to wydaje się być umiejscowione w terytorium, w którym czas stracił jakiekolwiek znaczenie. Jak opisuje fotografie z cyklu Hotel profesor Vladimír Birgus, autor zdjęć poprzez czyste, przemyślane kompozycje balansuje na pograniczu między klasycznym dokumentem a inscenizowaną twórczością.

Michał Szalast

      (fragment tekstu pochodzi z książki Hotel)

Od Autora:

Projekt fotograficzny Hotel realizowałem w latach 2015-2020 na terenie Zakładu Aktywności Zawodowej św. Marcin prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Czas spędzony wśród niezwykłych ludzi pracujących w katowickim ZAZ był dla mnie bardzo twórczy i inspirujący. Przede wszystkim było to spotkanie z niesamowitymi i dobrymi ludźmi tworzącymi społeczność katowickiego ZAZ. W tamtym czasie i miejscu powstały fotografie, które w znaczący sposób zmieniły kierunek mojej twórczości. Bardzo dziękuję moim niepełnosprawnym bohaterom fotografii za zaproszenie mnie do swojego świata. Jak napisał  ks. Łukasz Stawarz – dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej, dopuścili mnie do jego zdaniem „egzystencjalnej samotności człowieka w pracy, przeżywanej  przez każdego z nas i  potrzebnej jako przestrzeń do spotkania z samym sobą”. Dziękuję terapeutom oraz pracownikom katowickiego ZAZ za pomoc i życzliwość podczas pracy nad projektem Hotel.

Krzysztof Gołuch

Artysta fotograf i pedagog. Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.

Członek Polskiego Związku Artystów Fotografików. W swojej twórczości zajmuje się fotografią dokumentalną, realizując tematy w cyklach długoterminowych projektów. Jego twórczość oscyluje wokół problemów ludzkiej egzystencji, zwłaszcza życia osób z niepełnosprawnościami, z którymi od kilkudziesięciu lat pracuje w ośrodku „Caritas“ w Knurowie. Za swoją działalność w 2017 roku został uhonorowany został medalem “Pro Ecclesia et Pontifice”, przyznanym przez papieża Franciszka. Laureat wielu konkursów fotograficznych. Nagrodzony polskim Grand Press Photo w 2018,2021,2022. Autor albumów fotograficznych „Co siódmy”, „Hotel” oraz „Smak życia”. Swoje fotografie wystawiał w kraju i za granicą.

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now