Przejdź do treści Przejdź do stopki

HOPE – Fotofestiwal 2023

Fotofestiwal powstał w 2001 roku. Było to jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce: mała, spontaniczna inicjatywa studentów socjologii. Dziś to międzynarodowe wydarzenie, które co roku odwiedza ponad 20.000 widzów.

Festiwal odbywa się w Łodzi – mieście z niezwykłą przemysłową historią, która od początku jest dla organizatorów inspiracją. Wystawy pokazywane są w pofabrycznych przestrzeniach: centrum festiwalowe Art_Inkubator w dawnym magazynie bawełny czy imponującym kompleksie OFF Piotrkowska w sercu miasta. Odkrywamy miasto dla siebie i dla naszych widzów – co roku nowe lokalizacje otwierane są specjalnie na festiwalowe wydarzenia. W całym mieście można zobaczyć ponad 30 wystaw, organizowanych we współpracy z lokalnymi galeriami.

Gościliśmy na wystawach, warsztatach i spotkaniach artystów takich jak: Alex Webb, Roger Ballen, Joan Fontcuberta, Vivianne Sassen, Christina de Middel czy Martin Kollar. Opracowaliśmy autorski przegląd portfolio Photo-Match, który jeszcze skuteczniej tworzy sieci współpracy, jednocześnie zmniejszając dystans między ekspertami i artystami. Formuła ta przyjęła się już na innych festiwalach na świecie, takich jak PhotoLux we Włoszech czy Triennale Fotografii w Hamburgu. Z równym zaangażowaniem co wystawy i wydarzenia branżowe, organizujemy imprezy i spotkania z publicznością. Traktujemy festiwal jako miejsce spotkań, a fotografię jako punkt wyjścia do ważnych dyskusji.

Festiwal jest dla nas przestrzenią eksperymentów i nowych doświadczeń nie tylko w zakresie ekspozycji sztuki, ale i organizacji wydarzeń kulturalnych, dlatego już od kilku lat realizujemy go jako kolektyw złożony z kuratorów, specjalistów od promocji i finansów oraz managerów kultury. Działamy bez szefa, wspólnie podejmujemy decyzje i dzielimy się wiedzą.

PROGRAM NADZIEJA.
Zainspirowały nas słowa amerykańskiej pisarki i aktywistki Rebeki Solnit, że „nadzieja domaga się działania; działanie nie jest możliwe bez nadziei”. Zaprosiliśmy do współpracy kuratorów_ki i artystów_ki, którzy stworzyli siedem wystaw zbiorowych i indywidualnych. Większość z nich powstała specjalnie na 22. edycję Fotofestiwalu. Prezentują różne formy oporu, wsparcia i współpracy w krajach Europy Wschodniej i Zachodniej, w Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie. Pokażą inspirujące postaci, odważnych artystów, silne społeczności i ich działania podjęte na przekór powszechnym, fatalistycznym narracjom o naszej rzeczywistości

📸 W tej sekcji:
→ Eléonore Lubna i Louis Matton, „Ipáamamu”– Opowieści o Wawaim, kurator: Sergio Valenzuela Escobedo
→ Rituals Inhabitant Collective, „Zielone złoto”, kurator: Sergio Valenzuela Escobedo
→ Nadège Mazars, „Mama Coca”, kurator: Sergio Valenzuela Escobedo
→ wystawa grupowa „W naszych rękach”, kuratorki: Bettina Freimann, Sithara Pathirana
artystki_ci: Ursula Biemann, Rami Hara, AVAH Collective
→ wystawa grupowa: „Na krawędzi”, artytki_ci: Cian Burke, Mark Duffy, Pauline Hisbacq, Julia Klewaniec, Alice Pallot, Daniel Szalai i Ugo Woatzi, osoby kuratorskie: Marta Szymańska, Maja Dyrehauge Gregersen, Giangavino Pazzola.

HIGHLIGHTS.
Kilkanaście wystaw niezwiązanych z tematem głównym: m.in. → „AREA: SZTUKA NA PARKIECIE. Warhol, Basquiat i S-ka”. Wielkoformatowe, dynamiczne i odważne kadry Volkera Hinza przybliżą historię klubu nocnego, którego blask rozświetlił w latach osiemdziesiątych ulice nowojorskiego Dolnego Manhattanu. Na zdjęciach zobaczymy gwiazdy światowej sceny artystycznej m.in. Warhola, Basquiata, Madonnę czy Grace Jones.

→ ❗Mocnym punktem programu będzie także premiera stworzonych specjalnie na tę edycję Fotofestiwalu nowych fotografii Zbigniewa Libery. Kurator: Daniel Muzyczuk.

→ ❗Kolejna duża wystawa indywidualna pt. „Cisza” przedstawi prace Grzegorza Przyborka, cenionego w Polsce i za granicą łódzkiego artysty.

MIŃSK I ODESSA W ŁODZI 🤝
Wystawy Miesiąca Fotografii w Mińsku oraz Odesa Photo Days odbędą się po raz kolejny w Łodzi, ze względu na sytuację polityczną w Białorusi i wojnę w Ukrainie.

→ Miesiąc Fotografii w Mińsku: „Gdzieś pomiędzy”, kuratorka: Sofia Sadovskaya
→ Odesa Photo Days: „Stan przejściowy”, kuratorka: Kateryna Radchenko

NAJCIEKAWSZE ZJAWISKA WSPÓŁCZESNEJ FOTOGRAFII.
Jedna z najbardziej lubianych i wyczekiwanych przez naszą widownię część programu: przekrój najciekawszych zjawisk współczesnej fotografii, czyli Program Otwarty.

📸 Tutaj do zobaczenia:
→ Santiago Escobar-Jaramillo, „El pez muere por la boca”
→ Chloé Milos Azzopardi, „Ekosystemy”
→ Ngadi Smart, „Wata Na Life”
→ Gabriele Cecconi, „TiàWùK”
→ Io Sivertsen, „Narastające troski. Przemyślenia na temat kryzysu klimatycznego”
→ Agnieszka Sejud, „Mimesis”

Na specjalnym pokazie slajdów tzw. Talentów Futures zobaczymy projekty o tematyce bliskiej współczesnej Europie: Ihara Hancharuka badającego zjawisko propagandy militarnej obecnej od lat w Białorusi, projekty Lisy Bukreyevej i Marcina Kruka dotyczące wojny w Ukrainie oraz serię fotografii Kingi Wrony o wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie.

I WIELE WIĘCEJ.
W trakcie dziesięciu dni festiwalu będzie można zobaczyć także prezentacje książek fotograficznych (m.in. wyróżnionych w konkursie na Fotograficzną Publikację Roku czy prestiżowej Kassel Dummy Awards), wystawy organizowane przez galerie partnerskie, tu m.in. wystawa grupowa dedykowana → Bogdanowi Konopce w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego czy wystawa retrospektywna Chrisa Niedenthala w Muzeum Miasta Łodzi oraz wystawa studentów Szkoły Filmowej (kuratorzy Krzysztof Pijarski i Witek Orski). W programie znajdą się jak zawsze projekcje filmowe, dyskusje, koncerty, a festiwal stanie się pretekstem do zwiedzania Łodzi w jej najlepszej odsłonie.

Do zobaczenia między 15 a 25 czerwca w Łodzi! 👋

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Festiwal odbywa się w ramach obchodów 600-lecia Łodzi.

Pełny program festiwalu: https://fotofestiwal.com/2023/oglaszamy-program-festiwalu/

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now