Przejdź do treści Przejdź do stopki

Cudowna dekada. Żywa konstytucja

6 czerwca / 18.00 / w Instytucie Cervantesa w Krakowie

Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na wystawę „Cudowna dekada. Żywa konstytucja” stanowiącą wybór zdjęć wybitnego hiszpańskiego fotoreportera, Benito Romána, z lat 1975-1985.

Śmierć Franco, przejście od trwającej prawie cztery dekady dyktatury do demokracji, pierwsze wybory parlamentarne i nowa konstytucja, rewolucja obyczajowa spod znaku Movidy… W historii Hiszpanii ostatniego stulecia trudno znaleźć okres bogatszy w społeczne, gospodarcze i polityczne wydarzenia.

Hiszpania uwalniała się autorytarnego reżimu i wkraczała w erę demokracji, a fotoreporter Benito Román przyglądał się tym przemianom „od kulis”, próbując uchwycić codzienne wydarzenia, pozornie nieciekawe i nieobecne na pierwszych stronach gazet. Jego zdjęcia stały się z czasem jednym z najlepszych wizualnych świadectw tamtych czasów.

Román portretuje codzienność zwykłych ludzi, podkreślając kontrast między tak zwanym prawdziwym życiem a światem polityki, duchowieństwa  i biznesu. Jego zdjęcia to sentymentalny, choć niepozbawiony ironii obraz epoki, w którym mieszczą się dzielnice biedy i drapacze chmur, związkowcy i biznesmeni, świeccy i ksieza, bohaterzy i złoczyńcy. Dwudziestokilkuletni burmistrzowie, katolickie jasnowidzki, dzielnicowi działacze, ikoniczni aktorzy i politycy, ministranci, futurolodzy i dzieci to tylko niektóre z postaci uwiecznionych na fotografiach przesyconych niezwykłym zmysłem obserwacji i humorem.

W słowach kuratora wystawy, fotografa i dziennikarza Chemy Conesy, to „portret wspaniałej dekady, w której my, Hiszpanie, uwierzyliśmy w siebie”.  Upływ czasu uwydatnił uczciwość  zdjęć, stworzonych nie tyle w celach artystycznych, co dokumentacyjnych. Powstały w ten sposób efekt lustra umożliwia refleksję nad stosunkowo niedawną rzeczywistością, która dziś wydaje się niezwykle odległa. Zawiera jednak ślad wszystkiego, czym była Hiszpania i czym pozostaje do dziś.

Wystawę można oglądać od 6 czerwca do 23 sierpnia.

Godziny otwarcia w czerwcu: od poniedziałku do piątku,10:00-18:00

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now