Przejdź do treści Przejdź do stopki

Życia nigdy dość

Życia nigdy dość / Arkadiusz Gola (fotografie), Zbigniew Rokita (tekst) / Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5, 15-070 Białystok / Czas trwania wystawy: 25 października–8 grudnia 2024 r.

„Na stole leży naga kobieta, lat około sześćdziesięciu, przyczyna zgonu: krwotok śródmózgowy. Nie żyje od kilku dni, ale jej klatka piersiowa się unosi: góra, dół, góra, dół. To aparatura sztucznie podtrzymuje funkcje życiowe, aby zachować organy w jak najlepszym stanie. W radiu leci akurat piosenka Everything’s Gonna Be Alright – >>Wszystko będzie dobrze<<”.

To fragment tekstu Zbigniewa Rokity, który opublikowany jest w photobooku Arkadiusza Goli „Życia nigdy dość”. Książka towarzyszy wystawie pod tym samym tytułem. Jej wernisaż w białostockiej Galerii im. Sleńdzińskich odbędzie się 25 października 2024 r.

Gola zajmuje się fotografią dokumentalną od 1989 roku. Kilka lat później rozpoczął pracę jako fotoreporter „Dziennika Zachodniego”. Interesują go głównie zmiany społeczne zachodzące na Śląsku. Penetruje różne środowiska i przestrzenie, tworząc zbiorowy portret grup społecznych, których życie jest wplecione w determinujące je otoczenie.

Przygotowywana ekspozycja to historie osób, które otrzymały nowe życie dzięki transplantacji. Gola przedstawia człowieka w sytuacji granicznej, fotografuje jego bliskich i otoczenie w sposób empatyczny, pełen zrozumienia i szacunku. Nie ma w tych obrazach żadnej sensacji. Artysta, pracując w trudnych, szpitalnych warunkach, gdzie toczy się dramat śmiertelnej choroby, akcentuje wytrwałość i ludzką godność w momencie podejmowania decyzji ostatecznych. Jak sam mówił w jednym z wywiadów: – Zdjęcia powinny czemuś służyć (…) Chciałbym, żeby moje fotografie były ludziom potrzebne.

Z jednej strony prezentowany wybór zdjęć, oraz tekst to świetny przykład reportażu humanistycznego. Autorzy, poświęcając kilka lat na dokumentowanie tytanicznej pracy lekarzy Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz ostatnio z Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, skupili się na uchwyceniu prawdziwych, autentycznych momentów. Nie chodzi o stylizację czy inscenizację, lecz o wierne przedstawienie rzeczywistości taką, jaka ona jest, bez zbędnych manipulacji.

Z drugiej strony, to skuteczne narzędzie w kampanii promującej transplantologię. Wizualny przekaz często mocniej przemawia do odbiorców niż same słowa, a w tym przypadku odpowiednio dobrane zdjęcia Goli, oraz tekst Zbigniewa Rokity zwiększają skuteczność takich działań. Kluczem jest skoncentrowanie się na pozytywnych aspektach, takich jak ratowanie życia, osobiste historie pacjentów oraz rola lekarzy i dawców w tym procesie.

***

Wystawie towarzyszy książka fotograficzna pod tym samym tytułem, zawierająca fotografie autorstwa Arkadiusza Goli oraz teksty Zbigniewa Rokity. Promocja książki odbędzie się 26 października w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii 5 w Białymstoku. Wyboru fotografii do publikacji dokonał Mariusz Forecki, a szatą graficzną zajął się Andrzej Dobosz.

Partnerem Galerii im. Sleńdzińskich przy produkcji wystawy i wydawnictwa jest Urząd Metropolitalny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Patronat honorowy: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku; Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Fundacja Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Patronem artystycznym projektu jest Instytut Fotografii Twórczej w Opawie Uniwersytetu Śląskiego.

Arkadiusz Gola – fotograf, kurator wystaw, wykładowca w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, ambasador marki FUJIFILM. Od 1991 roku pracuje jako fotoreporter prasowy, a od 1996 roku – w redakcji „Dziennika Zachodniego” na Górnym Śląsku. Zdjęcia Arkadiusza Goli były prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą, znajdują się także m.in. w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie czy Muzeum Umění w Ołomuńcu.

Zbigniew Rokita – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” (2023), „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników; 2020) i „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” (2018). Autor sztuk teatralnych. Stały współpracownik Tygodnika Powszechnego. Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.

Wernisaż (wstęp wolny): 25.10.2024 (piątek), godz. 17:00

Miejsce: Galeria im Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5 w Białymstoku

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now