Przejdź do treści Przejdź do stopki

Vive la Résistance! W oku patrzącego

Adres: Galeria Instytutu Fotografii Fort, Fort Mokotów, ul. Władysława Szpilmana 6 (dawniej ul. Racławicka 99), budynek 4, Warszawa

Wernisaż: 5 grudnia 2024 | czwartek | godz. 19:00

Godziny otwarcia: środa-piątek 14:00-18:00; sobota-niedziela 12:00-18:00

Wstęp na wystawę: bezpłatny

Kuratorka wystawy: Olga Łacna

Wydarzenie: http://bit.ly/4117Uzm

Od 5 grudnia, w warszawskim Instytucie Fotografii Fort, będzie można obejrzeć wystawę Marty Bogdańskiej o tytule „Vive la Résistance! W oku patrzącego”. Jest to pierwsza odsłona tego projektu, w którym artystka eksploruje tematykę zwierzęcej sprawczości, oporu oraz współistnienia.

Wydarzenia towarzyszące:

  • 8 grudnia 2024 | niedziela | godz. 13:00 – oprowadzanie Marty Bogdańskiej z kuratorką Olgą Łacną, z tłumaczką PJM (wstęp wolny)
  • 26 stycznia 2025 | niedziela | godz. 16:00 – spotkanie Marty Bogdańskiej i Olgi Łacnej z Anitą Jarzyną (wstęp wolny)
  • 8 lutego 2025 | sobota | godz. 16:00 – warsztat Fundacji Wielozmysły, dostosowany do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących (obowiązują zapisy)

Marta Bogdańska zaprasza na pierwszą odsłonę projektu „Vive la Résistance!”, który eksploruje tematykę zwierzęcej sprawczości, oporu oraz współistnienia. Bogdańska zadaje odważne pytania o to, co znaczy być świadomym i wolnym w świecie, gdzie granice między człowiekiem a innymi gatunkami są ostre, ludzkość wyparła się swojej zwierzęcości. Poprzez archiwalne materiały, eksperymentalne filmy wideo, kolaże i wydruki, artystka zaprasza nas do innego sposobu patrzenia – do zobaczenia rzeczywistości, która często umyka nam w codziennym pośpiechu.

W przestrzeni wystawy znajdziemy materiał archiwalny, który stanowi punkt wyjścia do działań twórczych, a także nowe prace, próbujące uchwycić subtelne, a jednocześnie potężne formy zwierzęcego oporu. Trzy eksperymentalne filmy, stworzone w 2023 roku dzięki wsparciu Fundacji Culture & Animals, są kluczowym elementem tej wystawy. Zaskakujące zestawienia obrazów z przestrzeni zamieszkiwanych przez ludzi – baseny, mieszkania, klatki schodowe – oraz zamkniętego świata zwierząt w ogrodach zoologicznych i akwariach, prowadzą nas do przemyśleń nad tym, jak blisko siebie tak naprawdę jesteśmy. Filmy te, wzbogacone oryginalnymi ścieżkami dźwiękowymi, stają się formą wizualno-dźwiękowej poezji, przenoszącej nas do świata współbycia i międzygatunkowej solidarności.

Marta Bogdańska – Toro in Gran Via

Marta Bogdańska czerpie inspiracje z badań takich myślicieli, jak Éric Baratay, Donna Haraway czy Jason Hribal, którzy w swoich pracach zajmują się perspektywami zwierzęcymi i krytyką antropocentryzmu. Jej wystawa to również reakcja na eksploatacyjny model ludzkości, który doprowadził do kryzysu ekologicznego. Artystka stawia pytania o opór zwierząt, ich podmiotowość oraz to, w jaki sposób możemy zrozumieć ich sprawczość. Prace Bogdańskiej, podobnie jak w projekcie „SHIFTERS”, badają udział zwierząt w procesach historycznych, co nadaje jej twórczości wymiar filozoficzny oraz intelektualny.

„Jest coś nieskończonego, co można doświadczyć w spojrzeniu zwierzęcia” – przypomina słowa Rainera Marii Rilkego Marta Bogdańska, starając się uchwycić to, co niewidzialne w relacjach międzygatunkowych. Jej prace nie tylko dokumentują, ale także stawiają pytania o to, kto patrzy, a kto jest obserwowany, jakie bariery istnieją pomiędzy nami a innymi gatunkami i jak możemy je przełamywać. Wystawa „Vive la Résistance!” zachęca do zmiany perspektywy, odrzucenia antropocentryzmu i uznania zwierząt za równoprawnych partnerów w negocjacjach dotyczących wspólnej przestrzeni życiowej.

Oprowadzanie po wystawie wraz z artystką poprowadzi Olga Łacna, kuratorka wystawy, która podkreśla, że projekt Marty Bogdańskiej stawia fundamentalne pytania o międzygatunkową hierarchię – kwestionując ustalone role i pozycje w świecie ludzi i zwierząt.

Wystawie towarzyszyć będą liczne działania edukacyjne, takie jak warsztaty artystyczne, spotkania z Martą Bogdańską oraz panele dyskusyjne poświęcone międzygatunkowej komunikacji. Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny na stronie internetowej Instytutu Fotografii Fort.

Marta Bogdańska to multidyscyplinarna artystka, której twórczość łączy badania archiwalne z ekspresją artystyczną. Jej projekty, w tym uznany na całym świecie cykl „SHIFTERS”, były prezentowane na międzynarodowych wystawach i zyskały rozgłos dzięki nowatorskiemu podejściu do międzygatunkowej komunikacji. Poprzez swoje prace Bogdańska stara się na nowo zdefiniować relacje między człowiekiem a zwierzęciem, ukazując, że to, co postrzegamy jako inne, może być równocześnie integralną częścią naszego świata.

Marta Bogdańska – kadr z filmu – In space we trust Tibetan macaque

Wystawa jest finansowana ze środków I edycji Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii, który wspiera projekty artystyczne poruszające tematy współczesnych wyzwań oraz te, których przesłanie nawiązuje do wspólnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, obchodząca w 2024 roku swoje dziesięciolecie, ma na celu wspieranie sztuki jako uniwersalnego języka do opowiadania o otaczającym nas świecie. Więcej informacji o działaniach Fundacji APH można znaleźć na stronie internetowej artystycznapodrozhestii.pl

Informacje na temat wystawy i wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie: www.fiff.org.pl

__________________________________

Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska, Kaja Burakiewicz

Konsultacja merytoryczna: dr hab. prof. UŁ Anita Jarzyna

Produkcja wystawy: Julia Pietrzak-Szczudło

Druk i oprawa zdjęć: Q-print

Tapeta: Paweł Pogoda

Udźwiękowienie wideo: Jarosław Downar

Postprodukcja wideo: Paweł Sikora i Szymon Ronowicz

Kolorystyka: Szymon Ronowicz

Budowa scenografii oraz montaż wystawy: Wiktor Korzeniowski

PR: Edyta Pawłowska

Sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podróż Hestii

Partner wystawy: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, STU ERGO Hestia S.A., Artibo, QPrint, FALTER

Mecenasi Fundacji IFF: Fort Mokotów, White Stone Development

Kontakt

Julia Pietrzak-Szczudło

tel: + 48 609106901

julia.pietrzak@fiff.org.pl

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now