Sierpień w MuFO
MuFo i Zamek Królewski na Wawelu
19–23 sierpnia 2024
Letnia Szkoła Fotografii
Marzysz o byciu coraz lepszym fotografem/lepszą fotografką?
Chcesz odblokować swój fotograficzny potencjał?
Uwielbiasz uczyć się od najlepszych?
Letnia Szkoła Fotografii jest właśnie dla Ciebie!
W trakcie mistrzowskiego kursu fotograficznego współorganizowanego przez Zamek Królewski na Wawelu oraz Muzeum Fotografii w Krakowie będziesz mógł pod okiem ekspertek i specjalistów spróbować swoich sił w nowych tematach i doskonalić się w tych, które interesują Cię najbardziej.
W trakcie pięciodniowego kursu oferujemy dużą dawkę przystępnie opowiedzianej teorii oraz czas na intensywne ćwiczenia praktyczne. Podczas zajęć zapoznasz się z zagadnieniami dotyczącymi kompozycji oraz światła, zgłębisz wiedzę na temat fotografii architektonicznej, produktowej/przedmiotu i portretowej. Dowiesz się, jak dokonać wyboru fotografii, by stworzyć atrakcyjne portfolio, jak najlepiej dobrać materiał do książki fotograficznej lub wystawy. Podejrzysz, jak wygląda praca przy digitalizacji obiektów muzealnych i zajrzysz do ciemni. Wszystko to pod okiem wyjątkowych osób, które od lat wytyczają nowe drogi fotografii i rozwijają polską branżę. Kameralna grupa uczestników Letniej Szkoły Fotografii umożliwi bezpośrednie rozmowy z prowadzącymi oraz możliwość czerpania z ich doświadczenia.
W trakcie kursu mistrzowskiego będziesz miał okazję, by zobaczyć, a nawet pracować w miejscach, które zwykle pozostają niedostępne dla odwiedzających muzea. Zajęcia będą odbywały się w Zamku Królewskim na Wawelu oraz w Muzeum Fotografii w Krakowie.
Prowadzenie:
Paweł Bownik – artysta wizualny i fotograf. Wykładowca na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Autor nagradzanych książek: „Disassembly” (2013), „Colours of Lost Time” (2022). W praktyce artystycznej bazuje na fotografii wielkoformatowej, rozpracowuje konwencje wizualne obecne w historii kultury, archiwach i klasycznych przedstawieniach malarskich. Prace artysty znajdują się w kolekcji Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Huis Marseille w Amsterdamie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Biblioteki Narodowej, Narodowej Galerii Sztuki – Zachęta, Muzeum Współczesnego Wrocław, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Narodowego w Poznaniu i w zbiorach prywatnych.
Maciej Czarnecki – zajmuje się fotografią i popularyzacją architektury, w szczególności modernistycznej. Poszukuje ciekawych obiektów w Polsce i za granicą, które stara się poznać i sfotografować. Interesuje go wszystko, co działo się w architekturze po 1920 roku, zwłaszcza awangarda. Pasjonuje go architektura inspirowana epoką kosmiczną, powiązana z ideologią oraz architektura hoteli i domów wypoczynkowych. W swoich pracach, oprócz dokumentacji znikającego dziedzictwa, stara się odczytywać zamysły kompozycyjne architektów i je reinterpretować. Prowadzi spacery fotograficzne i architektoniczne, uczestniczy w wykładach, debatach i podcastach. Pisze ebooki o architekturze. Ma na koncie wystawy fotograficzne w Polsce i Niemczech. Działalność prowadzi głównie w formie cyfrowej, za pomocą bloga oraz social mediów:
Dominika Dzikowska (Kobieca Foto Szkoła) – fotografka, przedsiębiorczyni, nauczycielka fotografii. Założycielka internetowej Kobiecej Foto Szkoły, gdzie w prosty i przyjazny sposób uczy, jak robić świetne zdjęcia: aparatem i smartfonem. Jej kursy fotografii ogląda się jak serial na Netflixie. Od 2017 roku buduje w internecie społeczność kobiet zainteresowanych fotografią. Dziś liczy ona ponad 130 tysięcy osób. Tworzy kursy online, organizuje szkolenia i darmowe wyzwania, zarażając ludzi pasją do robienia zdjęć. Od lat z powodzeniem zarabia na fotografii i chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, także w zakresie przedsiębiorczości, marketingu i mediów społecznościowych. Wrażliwa i introwertyczna, raz na totalnej petardzie, a raz schowana pod kocem. W swojej pracy najbardziej ceni elastyczność w działaniu i kontakt z kreatywnymi ludźmi.
Joanna Kinowska – historyczka sztuki specjalizująca się w fotografii. Niezależna kuratorka, fotoedytorka, autorka i fotografka. Pracuje w Służewskim Domu Kultury jako kierowniczka ds. edukacji kulturalnej. Bywa jurorką konkursów i recenzentką przeglądów portfolio. Prowadzi warsztaty dla profesjonalistów pt. „Myślenie fotografią”. Założycielka bloga „Miejsce fotografii”. Współpracuje z Przekrój.org, Fotopolis, Digital Camera Polska oraz Kwartalnikiem Fotografia. Współorganizatorka konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Członkini RAV.A Stories.
Aleksandra Lesiak – edukatorka z wieloletnim doświadczeniem, założycielka działającego w Szwajcarii studia fotografii produktowej Lesiak Photo. Podczas nauki na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim zgłębiała wiedzę teoretyczną na temat fotografii i jej historii. Miłośniczka skupiania się na szczegółach, poszukiwania idealnego światła i tworzenia kreatywnego planu zdjęciowego. Fotografia jest obecna w jej życiu od 15 lat: najpierw była hobby, potem stała się pasją, aż w końcu przerodziła się w sposób na życie.
Rafał Milach – fotograf, artysta wizualny i wykładowca. Podejmuje tematy dotyczące napięć polityczno-społecznych w regionie byłego bloku wschodniego. Autor publikacji fotograficznych krytycznie przyglądających się systemom kontroli i strategiom protestu. Wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departamentu Stanu USA oraz Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat nagród: im. Dr. Ericha Salomona, World Press Photo, Author’s Book Award na Les rencontres de la photographie d’Arles. Finalista Deutsche Börse Photography Prize oraz Paszportów Polityki. Współzałożyciel kolektywów: Archiwum Protestów Publicznych i Sputnik Photos. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Museum Folkwang, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Fundacji Sztuki Polskiej ING. Od 2018 roku członek agencji Magnum Photos.
Anna Nałęcka-Milach – absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Katowicach, projektantka książek fotograficznych (jako Tapir Book Design). Projektowane przez nią książki zostały nagrodzone i wyróżnione podczas festiwali i konkursów, m.in. na Les rencontres de la photographie d’Arles (pierwsza nagroda – The Author Book Award 2022, shortlista w latach 2018, 2019, 2021×2, 2022×2), Grand Press Photo (pierwsza nagroda w latach 2021, 2022 i 2024, wyróżnienia w 2021 i 2022), Paris Photo/Aperture Foundation PhotoBook Awards (shortlista w latach 2012, 2013, 2014, 2016, 2019, 2020), 69, 71 i 76 POY Best Photography Book Award (pierwsza nagroda w 2012 i 2014, trzecia nagroda w 2018), Art Books Wanted International Award (2013), Najpiękniejsze Polskie Książki (wyróżnienie w 2018×2 i 2024) oraz Fotograficzna Publikacja Roku.
Natalia Wiernik – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, doktorat uzyskała w Katedrze Filmu Animowanego, Fotografii i Mediów Cyfrowych. Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka stypendium „Młoda Polska” oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Adiunkt w Pracowni Fotografii 1 oraz kierowniczka Katedry Filmu Animowanego, Fotografii i Mediów Cyfrowych na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Artystka wizualna, pracująca głównie w obszarze mediów cyfrowych, fotografii i działań site-specific. W swojej praktyce artystycznej analizuje zagadnienia związane z pojęciem tożsamości etnicznej, religijnej i narodowej. Założycielka kolektywu MNRT, wspólnie z którym stworzyła książkę/photobook WELCOME, gdzie wraz ze specjalistami z różnych dziedzin nauki, literatury i sztuki porusza wątki dotyczące m.in. wykluczenia w kontekście kryzysu migracyjnego. Od ponad 13 lat tworzy cykl portretów rodzinnych, realizując projekt „The Protagonists”, badając sposoby redefinicji pojęcia rodziny i obserwując, jak społeczeństwo zmienia się w tym kontekście.
Wojciech Wilczyk – poeta, fotograf, autor esejów oraz tekstów krytycznych o sztuce, kurator wystaw, wykładowca w Akademii Fotografii w Krakowie. Autor czterech tomów poetyckich oraz fotograficznych projektów dokumentalnych, które miały także edycje albumowe: „Czarno-biały Śląsk” (1999–2003), „Kalwaria” (1995–2004), „Życie po życiu” (2004–2006), „Niewinne oko nie istnieje” (2006–2008), „Święta Wojna” (2009–2014), „Słownik polsko-polski” (2014–2019) oraz wspólnie z Elżbietą Janicką „Inne Miasto” (2011–1012). Wspólnie z Grzegorzem Wróblewskim zrealizował intermedialny projekt „Blue Pueblo” (2013–2014) łączący tekst i fotografie. Zrealizowany w latach 2016-2018 cykl „Powiększenia” znalazł się w wydanej wspólnie z Ericą Lehrer, Romą Sendyką i Magdaleną Zych książce „Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady”. Obecnie skończył pracę nad cyklem „(Nie)widzialne Pomniki Wolności”, który jest poświęcony upamiętnieniom zniesienia pańszczyzny na terenie ziem polskich. Efektem udziału w 15 edycji Kolekcji Wrzesińskiej (2023) jest wystawa i książka „Zwyczajne miasto”.
Mateusz Woźniak – artysta wizualny, działający obecnie głównie w oparciu o medium fotografii. W swoich pracach bazuje na technice chemicznej, popularnie zwanej analogową. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tworzył kreatywne materiały wideo/audio do spektakli teatralnych i zajmował się szeroko pojętą fotografią. Od kilku lat pracuje głównie z fotografią, tekstem i wideo/podcastami. Uczestnik wystaw zbiorowych. Fascynują go sposoby rejestrowania rzeczywistości i komponowania za pomocą zapisów, które stają się jednocześnie punktami i certyfikatami.
Ważne informacje:
• Wydarzenie skierowane jest do osób powyżej 18. roku życia, zajmujących się fotografią w stopniu średniozaawansowanym, chcących zgłębić tajniki tej sztuki i zdobyć nowe umiejętności. Organizatorzy nie przewidują nauki obsługi aparatu, ani zajęć z postprodukcji.
• Korzystanie z własnego aparatu fotograficznego lub smartfona z aparatem jest wymogiem udziału w wydarzeniu.
• Miejsce: Zamek Królewski na Wawelu (Wawel 5) oraz Muzeum Fotografii w Krakowie (MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A oraz MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16)
• Cena: 1500 zł
• Cena obejmuje: pięciodniowe warsztaty, wykłady fotograficzne oraz spotkania ze specjalistkami i specjalistami, w tym wstęp na wystawy Zamku Królewskiego na Wawelu, na których będą odbywały się warsztaty, cztery obiady, poczęstunek z kawą oraz certyfikat ukończenia Letniej Szkoły Fotografii.
• Czas trwania: 19–23 sierpnia 2024. Każdego dnia spotkania rozpoczynają się o godz. 10.00, a kończą ok. 19.00. Wyjątkiem jest dzień zakończenia Letniej Szkoły Fotograficznej, piątek 23 sierpnia, gdy koniec zajęć przewidujemy na ok. godz. 15.30.
• Szczegółowy harmonogram Letniej Szkoły Fotografii odnajdziesz w załączonym u dołu strony pliku PDF.
• Liczba uczestników: 12 osób (decyduje kolejność zgłoszeń)
• Zapisy przez system rezerwacji online: https://bilety.wawel.krakow.pl/repertoire/show?id=146092&selectedDate=2024-08-19
• Jeśli masz pytania, napisz: magdalena.gacek@wawelzamek.pl, anna.sidorska@mufo.krakow.pl
• Koordynacja Letniej Szkoły Fotografii: Magdalena Gacek, Filip Skowron (Zamek Królewski na Wawelu), Maria Masternak, Anna Sidorska (Muzeum Fotografii w Krakowie)
• Podczas wybranych spotkań będą robione zdjęcia dokumentujące wydarzenie, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz MuFo oraz w mediach społecznościowych; więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszych instytucjach: https://wawel.krakow.pl/rodo; https://mufo.krakow.pl/rodo
Wydarzenie dofinansowano z budżetu Rady Dzielnicy I Stare Miasto
Szczegółowy harmonogram:
19 sierpnia 2024
Temat dnia: Podstawowe parametry fotografii (światło i kompozycja)
Część I: Zamek Królewski na Wawelu
10.00 – przywitanie (Sala Sigmunda, budynek nr 5)
10.15 – parametry ekspozycji i zasady kompozycji – teoria (prowadzenie: Aleksandra Lesiak)
11.45 – przerwa kawowa
12.00–15.00 – ćwiczenia praktyczne (prowadzenie: Aleksandra Lesiak)
Część II: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
15.45 – przerwa obiadowa (Sala konferencyjna w MuFo Rakowicka)
17.00–19.00 – spotkanie z Dominiką Dzikowską (Kobieca Foto Szkoła)
20 sierpnia 2024
Temat dnia: Fotografia architektury
Część I: Zamek Królewski na Wawelu
10.00 – przywitanie (Sala Sigmunda, budynek nr 5)
10.15 – Fotografia architektury (prowadzenie: Maciej Czarnecki)
11.45 – przerwa kawowa
12.00–15.00 – ćwiczenia praktyczne (prowadzenie: Maciej Czarnecki)
Część II: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
15.45 – przerwa obiadowa (Sala konferencyjna w MuFo Rakowicka)
17.00–19.00 – spotkanie z Wojciechem Wilczykiem
21 sierpnia 2024
Temat dnia: Fotografia przedmiotu
Część I: Zamek Królewski na Wawelu
10.00 – przywitanie (Sala Sigmunda, budynek nr 5)
10.15 – Fotografia produktowa – teoria (prowadzenie: Aleksandra Lesiak)
11.45 – przerwa kawowa
12.00–15.00 – ćwiczenia praktyczne (prowadzenie: Aleksandra Lesiak)
Część II: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
15.45 – przerwa obiadowa (Sala konferencyjna w MuFo Rakowicka)
17.00–19.00 – spotkanie z Pawłem Bownikiem
22 sierpnia 2024
Temat dnia: Fotografia portretowa
Część I: Zamek Królewski na Wawelu
10.00 – przywitanie (Sala Sigmunda, budynek nr 5)
10.15 – Portret – teoria (prowadzenia: Natalia Wiernik)
11.45 – przerwa kawowa
12.00–15.00 – ćwiczenia praktyczne (prowadzenie: Natalia Wiernik)
Część II: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
15.45 – przerwa obiadowa (Sala konferencyjna w MuFo Rakowicka)
17.00–19.00 – spotkanie z Rafałem Milachem
23 sierpnia 2024
Tematy dnia: fotoedycja (selekcja i wybór zdjęć do projektu fotograficznego) oraz pokazy w pracowni digitalizacji i ciemni fotograficznej
MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16
10.00–przywitanie (Sala Kinowa, MuFo Józefitów)
10.15–11.15 – fotoedycja i sekwencja zdjęć – teoria (prowadzenie: Joanna Kinowska oraz Anna Nałęcka Milach)
11.30-15.00 – indywidualne 30-minutowe konsultacje według harmonogramu ustalonego przez Organizatorów (prowadzenie: Joanna Kinowska oraz Anna Nałęcka-Milach). Harmonogram zostanie podany do informacji uczestników przed rozpoczęciem kursu
W czasie indywidualnych konsultacji, pozostali uczestnicy mogą obejrzeć pokazy w pracowni digitalizacji MuFo oraz w ciemni fotograficznej (prowadzenie: Mateusz Woźniak)
MuFo Rakowicka
4 sierpnia 2024, godz. 12.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?”
Ponad 1000 obiektów, w tym niemal 300 aparatów fotograficznych – ten gąszcz warto zobaczyć z przewodnikiem. Pytając „Co robi zdjęcie?” – a więc „jak działa”, ale także, w kolokwialnym rozumieniu – „co tworzy” czy „co składa się na” zdjęcie. Kuratorzy wystawy głównej Muzeum Fotografii w Krakowie sięgają po szereg tematów związanych z procesem fotografowania i sposobami wykorzystania zdjęć. „Co robi zdjęcie?”, choć nie rości sobie prawa do tytułu wystawy poświęconej historii fotografii, zaprasza widzów do prześledzenia jej początków, daje wgląd w technologie zapisu na kliszy, szklanej płycie czy dysku komputera, przywołuje sylwetki fotografek i fotografów.
Prowadzenie:
dr Dominik Kuryłek – historyk sztuki, kurator. Autor pracy doktorskiej pt. „Nihilizm w sztuce polskiej XX wieku”, którą obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się sztuką neoawangardy i alternatywnymi praktykami artystycznymi stosowanymi przez twórców z Europy środkowo-wschodniej. Przez 11 lat pracował w Dziale Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie był kustoszem zbiorów odpowiedzialnym za sztukę współczesną. Obecnie, od 2019 roku, pracuje jako Kierownik Działu Fotografii i Technik Fotograficznych w Muzeum Fotografii w Krakowie (MuFo). Odpowiada za kształtowanie polityki gromadzenia zbiorów, program wystawienniczy oraz strategię badawczą. Stał na czele zespołu tworzącego wystawę główną MuFo „Co robi zdjęcie?”.
Ważne informacje:
• Oprowadzanie dla dorosłych
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: wstęp w cenie biletu na wystawę
• Czas trwania: ok. 1,5 godz.
• Liczba uczestników: do 20 osób
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
11 sierpnia 2024, godz. 12.00.
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Być jak Adam Karaś” tłumaczone na polski język migowy
Zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia, ale to nie wszystko: Adam Karaś był nie tylko autorem zdjęć, ale też pasjonatem fotografii, konstruktorem i wynalazcą. W trakcie oprowadzania kuratorskiego po wystawie „Być jak Adam Karaś” świat tego ekscentrycznego twórcy będzie można zwiedzać w towarzystwie wymarzonych przewodniczek: Moniki Kozień i Marty Miskowiec. Kultowe atelier fotograficzne Adama Karasia było wypełnione muzyką, własnoręcznie wykonanymi rekwizytami, ulepszonymi i zmodyfikowanymi sprzętami i tajemniczo oświetlone. Twórca prowadził studio przez ponad pół wieku, portretując kolejne pokolenia mieszkańców miasta, ale nie ograniczał się tylko do fotografii portretowej – opracowywał fotoratury (fotomontaże z wykorzystaniem fotografii), eksperymentował, dokumentował życie miasta, razem z bratem założył też studio filmowe Bracia Karaś Film.
Prowadzenie:
Marta Miskowiec – antropolożka kultury. Autorka i kuratorka wystaw, autorka tekstów, autorka i organizatorka spotkań i wykładów. Prowadzi badania dotyczące fotografii amatorskiej, zajmuje się fotografią społeczną i społecznym znaczeniem fotografii.
Ważne informacje:
• Oprowadzanie dla osób dorosłych
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: w ramach biletu wstępu na wystawę
• Czas trwania: ok. 1 godz.
• Liczba uczestników: do 20 osób
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
24 sierpnia 2024, godz. 11.00
Widzieć miasto | Spacer fotograficzny dla dorosłych
Adam Karaś przez całe życie fotografował Kraków. Okno jego pracowni na I piętrze kamienicy przy ul. Szewskiej 12 było świetnym punktem obserwacyjnym, z którego fotograf uwieczniał zarówno ważne wydarzenia historyczne, jak i przyjaciół wpadających pod dom Karasiów, by pomachać im z ulicy.
Podczas spaceru fotograficznego spróbujemy przyjąć inną perspektywę i na chwilę zapomnieć, że odwiedzamy doskonale znane miejsca. Zastanowimy się, jak widzieć rzeczy zwykłe w sposób niezwykły, jak bawić się obrazem i dostrzegać to, co ukryte, dwuznaczne i nietuzinkowe. Będziemy z humorem i dystansem utrwalać sytuacje, które napotkamy podczas wędrówki ulicami Krakowa. W trakcie spaceru zaprosimy Was do podejmowania fotograficznych zadań i ćwiczeń rozwijających wyobraźnię i wrażliwość.
Prowadzenie:
Małgorzata Pióro – artystka fotografka, pedagożka, socjolożka, arteterapeutka, wykładowczyni, certyfikowana trenerka, trenerka „doświadczania”, trenerka metody „Biegun” Marka Kamińskiego, facylitatorka i podróżniczka. Jest osobą pełną pasji, pozytywnej energii i ciekawości świata. Spełnia swoje marzenia. Podczas podróży dzieli się swoim entuzjazmem i spojrzeniem na świat ze spotykanymi osobami. Kocha naturę. Uwielbia smakować kawę, muzykę i zatrzymywać chwile na fotografiach. Lubi wyzwania i przygody.
Ważne informacje:
• Spacer dla osób dorosłych
• Miejsce spotkania: ul. Szewska 12
• Cena: 30 PLN
• Czas trwania: ok. 2 godz.
• Liczba uczestników: 20 osób
• Zakup biletów przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl.
24 sierpnia, godz. 12.00
Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Być jak Adam Karaś”
Zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia, ale to nie wszystko: Adam Karaś był nie tylko autorem zdjęć, ale też pasjonatem fotografii, konstruktorem i wynalazcą. W trakcie oprowadzania z audiodeskrypcją świat tego ekscentrycznego twórcy będzie można zwiedzać w towarzystwie przewodniczki Basi Pasterak, która skupi się na mikroświecie pracowni i przerabianych przez autora przedmiotach.
Kultowe atelier fotograficzne Adama Karasia było wypełnione muzyką, własnoręcznie wykonanymi rekwizytami, ulepszonymi i zmodyfikowanymi sprzętami i tajemniczo oświetlone. Twórca prowadził studio przez ponad pół wieku, portretując kolejne pokolenia mieszkańców miasta, ale nie ograniczał się tylko do fotografii portretowej – opracowywał fotoratury (fotomontaże z wykorzystaniem fotografii), eksperymentował, dokumentował życie miasta, razem z bratem założył też studio filmowe Bracia Karaś Film.
Prowadzenie:
Barbara Pasterak – pedagożka teatru, kuratorka programów artystycznych, edukatorka, trenerka, liderka dostępności. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalność wiedza o kulturze. Koordynatorka i realizatorka działań przybliżających sztukę współczesną i działania teatralne osobom z różnymi potrzebami.
Ważne informacje:
• Oprowadzanie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
• Cena: w ramach biletu wstępu na wystawę
• Czas trwania: ok. 1-1,5 godz.
• Liczba uczestników: do 12 osób
• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
28 sierpnia 2024, godz. 11.00
Maluchy w MuFo. Klub dla rodziców z dziećmi w wieku 0-1,5 roku | Gest fotograficzny
Ideą cyklu „Maluchy w MuFo” jest zapewnienie przestrzeni do spotkania, wymiany wiedzy, a także odpoczynku dla rodziców przebywających na co dzień w domu z małymi dziećmi. W MuFo chcemy stworzyć dla Was kreatywne i przyjazne miejsce, które pozwala wszystkim na udział w oprowadzaniach po wystawach lub w warsztatach. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w MuFo Rakowicka i dotyczą tematów związanych z fotografią i szeroko pojętą kulturą wizualną. Zapewniamy możliwość wjechania wózkiem do przestrzeni wystawienniczych i sal warsztatowych, miłą atmosferę, uśmiech i ciekawie spędzony czas.
Tematem spotkania będzie gest fotograficzny. Podczas zajęć będziecie mogli w trakcie praktycznych ćwiczeń przekonać się, jaki wpływ na kompozycję może mieć gra światłem, skupienie na detalu oraz kolor. Nauczycie się, jak najlepiej uchwycić gesty aparatem, aby ożywić zdjęcie i sprawić, by wyglądało lekko, spontanicznie, a przy tym autentycznie, oddając prawdę o nas samych. Spotkanie będzie miało charakter warsztatowy, więc prosimy o zabranie aparatów, również tych w telefonach komórkowych.
W sali edukacyjnej znajdują się wykładziny i poduszki oraz wydzielona pufami przestrzeń z zabawkami i książkami, gdzie można położyć dziecko, a samemu napić się herbaty. W pobliżu znajduje się toaleta, przewijak, woda, a nawet kuchnia, gdzie można podgrzać wodę i jedzenie.
Prowadzenie:
Basia Budniak – fotografka, artystka wizualna, która od lat fotografuje nietuzinkowe publikacje książkowe, albumowe projektowane przez najlepszych. Studiowała fotografię na łódzkiej filmówce oraz Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Z wykształcenia też polonistka (UJ). Prowadzi swoją pracownię przy Placu Matejki w Krakowie. Fotografię traktuje całościowo – od gestu fotograficznego po zdjęcie. Dlatego w jej pracach, nie tylko artystycznych, ale też tych komercyjnych ważny jest każdy moment fotografii. Jej ostatnie prace „Czarne serce” oraz „I’m not a robot” można było oglądać m.in. podczas Fotofestiwalu 2022 w Łodzi.
Ważne informacje:
• Spotkanie dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku 0-1,5 roku
• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 10 PLN
• Czas trwania: ok. 80 min.
• Liczba uczestników: 15 osób
• Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Rady Dzielnicy I.
31 sierpnia 2024, godz. 15.00
Artystyczne genius loci | Wizyta w pracowni fotografki Basi Budniak
Zupa w garnku na kuchence, w łazience kosmetyki obok chemicznych odczynników: w lokalu na I piętrze życie rodziny Karasiów mieszało się z zawodową działalnością Adama i jego żony, Henryki. Studio fotograficzne prowadzili w we własnym domu, a muzyka, którą fotograf puszczał portretowanym, dawała się słyszeć w pozostałych pomieszczeniach. W trakcie przygotowań do wystawy „Być jak Adam Karaś” sporo myśleliśmy o zadaniach współczesnych pracowni fotograficznych i cieszymy się, że mamy okazję zaprosić Państwa nie tylko do pracowni Karasia (na wystawie w MuFo Rakowicka), ale także do studio innych fotografów i fotografek.
Tym razem w swojej przestrzeni przywita Was artystka i fotografka Basia Budniak: „Zapraszam do mojej pracowni, gdzie pracuję i tworzę na co dzień. Pokażę Wam moje prace z ostatnich lat, które często nie były dostępne dla szerokiego grona – takie jak hydrant z „I’m not a robot”, czy „Maski” i „Profilówkę”. Będzie też można obejrzeć jak wygląda pandemiczna instalacja „Czarne serce” i obejrzeć wszystkie moje fotografie i obrazy z serca. Ze względu na specyfikę miejsca zaproszę Was do konfrontacji z historią Krakowa i zaproponuję państwu pocztówkę z mojej pracowni”.
Prowadzenie:
Basia Budniak – fotografka, artystka wizualna, która od lat fotografuje nietuzinkowe publikacje książkowe, albumowe projektowane przez najlepszych. Studiowała fotografię na łódzkiej filmówce oraz Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Z wykształcenia też polonistka (UJ). Prowadzi swoją pracownię przy Placu Matejki w Krakowie. Fotografię traktuje całościowo – od gestu fotograficznego po zdjęcie. Dlatego w jej pracach, nie tylko artystycznych, ale też tych komercyjnych ważny jest każndy moment fotografii. Jej ostatnie prace „Czarne serce” oraz „I’m not a robot” można było oglądać m.in. podczas Fotofestiwalu 2022 w Łodzi.
Ważne informacje:
• Spotkanie dla osób dorosłych
• Miejsce spotkania: plac Matejki 17
• Cena: 25 PLN
• Czas trwania: ok. 2 godz.
• Liczba uczestników: 20 osób
• Zakup biletówprzez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl.
MuFo Józefitów
5 sierpnia 2024, godz. 10.00
Lato w muzeum | MuForanek – oswoić lęk przed nieznanym
Czy boicie się czasem podróży w nieznane (i znane!) miejsca? Czy na myśl o nowych przygodach odczuwacie ekscytację, ale też odrobinę lęku? Podczas warsztatów spróbujecie ten lęk oswoić i zaprojektujecie własne wyjątkowe urządzenie, które przyda się Wam podczas wakacyjnych przygód.
Warsztaty połączone z projekcją bajki „Zaczarowany ołówek”.
Prowadzenie:
Anna Sidorska –edukatorka muzealna. Na co dzień pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Fotografii w Krakowie. Fotografia to dla niej wspaniałe narzędzie do pracy z pamięcią i emocjami. W pracy edukatorki najważniejsze są dla niej: spotkanie, rozmowa i wzajemne uczenie się.
Ważne informacje:
• Warsztat dla dzieci w wieku 6-10 lat
• Miejsce: MuFo Józefitów, Józefitów 16
• Cena: 20 PLN
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Liczba uczestników: do 15 osób
• Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl lub kartą w biletomacie w oddziale MuFo Józefitów.
15 sierpnia 2024, godz. 12.00
Warsztaty cyjanotypii | Wzory roślinne w technice druku słonecznego
Cyjanotypia to technika druku szlachetnego, wykorzystująca reakcję soli żelaza, dzięki której, bez konieczności użycia aparatu fotograficznego, powstają negatywy w charakterystycznym niebieskim kolorze. W XIX wieku pełniła funkcję pomocniczą wobec szlachetnych technik fotograficznych, dziś zaliczana jest do fotografii alternatywnej.
W trakcie warsztatów uczestnicy poznają niezwykłą historię odcienia zwanego błękitem pruskim, a także stworzą dzieła, które będą mogli zabrać ze sobą do domu.
Prowadzenie:
Eliza Kubiak – absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim i fotografii na Wydziale Sztuki i Designu UKEN. Adiunktka w Muzeum Fotografii. Recenzentka książkowa, autorka skryptów audiodeskrypcji fotografii ze zbiorów MuFo. Zajmuje się fotografią i grafiką warsztatową, eksperymentuje ze szlachetnymi technikami fotograficznymi i łączeniem klasycznego warsztatu plastycznego z grafiką cyfrową. Interesują ją procesy splatania języka wizualnego z tekstem. W wolnych chwilach ćwiczy jogę i czyta.
Ważne informacje:
• Warsztat dla dorosłych
• Miejsce: MuFo Józefitów, Józefitów 16
• Cena: 30 PLN
• Czas trwania: 2 godz.
• Liczba uczestników: 12 osób
• Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl lub kartą w biletomacie w oddziale MuFo Józefitów.
• Muzeum zastrzega sobie prawo przełożenia warsztatów w razie niepogody.
12 sierpnia 2024, godz. 10.00
Lato w muzeum | MuForanek – tworzymy niemy film
Czy wiecie, dlaczego pierwsze filmy nazywano filmami niemymi? Chociaż nie można było w nich posłuchać dialogów, wcale nie oznacza to, że nie miały żadnego dźwięku! Podczas warsztatów dowiecie się, jak wygląda i brzmi film niemy, a także czym różni się od kina współczesnego. Co najważniejsze, sami wcielicie się w rolę twórców kina niemego – reżyserów, scenografów i aktorów.
Prowadzenie:
Anna Sidorska –edukatorka muzealna. Na co dzień pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Fotografii w Krakowie. Fotografia to dla niej wspaniałe narzędzie do pracy z pamięcią i emocjami. W pracy edukatorki najważniejsze są dla niej: spotkanie, rozmowa i wzajemne uczenie się.
Ważne informacje:
• Warsztat dla dzieci w wieku 7-12 lat
• Miejsce: MuFo Józefitów, Józefitów 16
• Cena: 20 PLN
• Czas trwania: ok. 2,5 godz.
• Liczba uczestników: do 15 osób
• Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl lub kartą w biletomacie w oddziale MuFo Józefitów.
19 sierpnia 2024, godz. 10.00
Lato w muzeum |Wyjątkowa pocztówka z wakacji
Morze, góry, las, jezioro – z tych miejsc najczęściej posyłamy sobie lub kupujemy na pamiątkę wakacyjne pocztówki. A jakie karty pocztowe posyłali sobie Wasi rodzice, babcie i dziadkowie? Podczas warsztatów przekonacie się, że pocztówka może być jedyna w swoim rodzaju. Stworzycie własne, mieniące się kolorami lata kartki. Za inspirację posłużą Wam dawne pocztówki z kolekcji Muzeum Fotografii w Krakowie.
Prowadzenie:
dr Maria Wąchała-Skindzier – historyczka, muzealniczka, edukatorka muzealna. Autorka rozprawy doktorskiej, poświęconej recepcji okresu PRL-u w narracjach muzealnych w latach 1989-2017, obronionej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła historię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz muzealnictwo na Podyplomowych Studiach Muzealniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustoszka dyplomowana. Kuratorka wystaw. W latach 2016-2019 kierowniczka nowohuckiego oddziału Muzeum Krakowa. Autorka publikacji naukowych i katalogów wystaw, scenariuszy lekcji muzealnych, spacerów historycznych, oprowadzań kuratorskich, w tym także dla dzieci. Pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie.
Ważne informacje:
• Warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat
• Miejsce: MuFo Józefitów, Józefitów 16
• Cena: 20 PLN
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Liczba uczestników: do 15 osób
• Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl lub kartą w biletomacie w oddziale MuFo Józefitów.
26 sierpnia 2024, godz. 10.00
Lato w muzeum | Fotografia wczoraj i dziś. Zrób własną camerę obscura
Jak to się zaczęło? Kto jako pierwszy zrobił zdjęcie i jakie były tego konsekwencje? Obrazy fotograficzne i technologia, dzięki której powstają, są dziś nieodłączną częścią życia niemal każdego. Nie zawsze tak było. Podczas warsztatów dowiecie się, jak przez dziesięciolecia zmieniała się fotografia.
Każdy z uczestników wykona własną camerę obscurę – przyrząd optyczny oraz pierwowzór aparatu fotograficznego, który pozwala zamknąć obraz w pudełku!
Prowadzenie:
Anna Sidorska –edukatorka muzealna. Na co dzień pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Fotografii w Krakowie. Fotografia to dla niej wspaniałe narzędzie do pracy z pamięcią i emocjami. W pracy edukatorki najważniejsze są dla niej: spotkanie, rozmowa i wzajemne uczenie się.
Ważne informacje:
• Warsztat dla dzieci w wieku 7-12 lat
• Miejsce: MuFo Józefitów, Józefitów 16
• Cena: 20 PLN
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Liczba uczestników: do 15 osób
• Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl lub kartą w biletomacie w oddziale MuFo Józefitów.
30 sierpnia 2024, godz. 11.00.
Czułym okiem | Spacer fotograficzny po Krakowie: światło lata
Jakie kolory ma dogasające lato w mieście? Jakie cienie powstają na obiektach, kiedy sierpniowe słońce oświetla budynki i drzewa? Podczas spaceru przyjrzymy się barwom, światłocieniowi i detalom architektonicznym oraz spróbujemy uchwycić je w naszych obiektywach. Wykonamy kilka ćwiczeń na pracę ze światłem, kompozycję i kadrowanie. Drugim etapem spaceru będzie fotografia uliczna: codzienności, zwykłych zdarzeń i chwil końca lata. W tej części wykonamy kilka ćwiczeń na praktykę uważności, przenosząc ją na działanie fotograficzne.
Prowadzenie:
Małgorzata Fatalska – fotografka i nauczycielka. Ukończyła fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi, a obecnie jest studentką Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Tworzy abstrakcyjne fotomontaże i zajmuje się portretowaniem ludzi. Uwielbia podróżować. Jest wielką fanką serialu Twin Peaks.
Ważne informacje:
• Warsztaty dla seniorów i seniorek (ale zapraszamy także innych dorosłych amatorów fotografii)
• Miejsce: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Liczba uczestników: 25 osób
• Bilety do kupienia przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl lub kartą w biletomacie w oddziale MuFo Józefitów.