Przejdź do treści Przejdź do stopki

Rafał Swosiński: interesuje mnie obraz

Rafał Swosiński należy do tych fotografów, którzy zamiast „filozofować” wolą po prostu fotografować. A że talentu mu nie brakuje, to wychodzą mu piękne fotografie… 

Nas dzisiaj nie interesuje cała twórczość tego autora (na to przyjdzie jeszcze czas…), lecz tylko pewien epizod w jego fotografowaniu, a mianowicie zdjęcia wykonane przez niego w Górce Klasztornej koło Łobżenicy (powiat pilski, województwo wielkopolskie). Prezentowane fotografie Swosiński wykonał w latach 2006-2008, a pokazujemy je tutaj jako przykład innego niż Wojtka Wilczyka podejścia do fotografowania uroczystości religijnych (patrz: rozmowa z Wilczykiem w niniejszym numerze). Swosińskiego bowiem, w przeciwieństwie do krakowskiego fotografa, interesuje – jak on sam to ujmuje – „to, co na obrzeżach”, „sam obraz”.

Rafał Swosiński, Górka Klasztorna, 2006

Dlatego właśnie w swojej pracy używa kamery wielkoformatowej, która nie za bardzo nadaje się do chwytania życia na gorąco. Sprzyja za to kontemplacji, uczy cierpliwości.

Rafał Swosiński, Górka Klasztorna, 2006

Na pytanie, dlaczego duży format, Swosiński odpowiada: „Bo lubię to wszystko, co się wtedy dzieje, łącznie z późniejszą obróbką”. 

Chcąc pozostać w zgodzie z postawą Rafała Swosińskiego, na tym kończę. 

Cykl z Górki Klasztornej:
kamera: Toyo 4×5 cala
obiektywy: 90 mm, 150 mm, 240 mm
negatyw: Ilford HP 5+
odbitki: foma classic teply ton
format: odbitki stykowe
wystawy: cykl nie był dotąd prezentowany na żadnej wystawie

Rafał Swosiński (1966) – znany jest głównie z nagród na konkursach fotografii górskiej w Jeleniej Górze i w Nowym Targu. Od ponad 20 lat wrzesień/październik spędza z Januszem Nowackim w Tatrach. 

Artykuł ukazał się w numerze 34 „Kwartalnika Fotografia” w 2009 roku.

Wszystkie fotografie występujące w tym artykule można kupić w naszej Galerii KF

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now