Przejdź do treści Przejdź do stopki

Profesor Stefan Wojnecki nie żyje

Zarząd Wielkopolskiego Oddziału ZPAF zwołał pierwsze popandemiczne zebranie członków w czwartek, 5 stycznia. Gdy jechałem na to spotkanie dotarła do mnie smutna wiadomość – tego samego dnia odszedł Człowiek, któremu ten oddział ZPAF, jak i w ogóle, całe poznańskie środowisko fotograficzne tak wiele zawdzięcza. 

To dzięki Jego determinacji właśnie w Poznaniu fotografia trafiła na salony uczelniane, to tutaj zaczęło się studiowanie fotografii na poziomie szkoły wyższej. Czwartkowe zebranie ZPAF-u dzięki prezesowi Zdzisławowi Orłowskiemu, Maciejowi Mańkowskiemu i Wojciechowi Beszterdzie, stało się głównie wieczorem wspomnień o niezwykłej postaci Stefana Wojneckiego. Przypomniano nie tylko najważniejsze dokonania Profesora, ale też liczne anegdotki z jego udziałem.

Oto co o Zmarłym Profesorze na swojej stronie internetowej napisała Jego ukochana uczelnia – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (wpis z 5.01.2023):

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy o śmierci prof. Stefana Wojneckiego – twórcy zaliczanego do fotograficznej neoawangardy, animatora i teoretyka fotografii, związanego z pojęciami fotografii intermedialnej i postmedialnej. Stefan Wojnecki był pierwszym w historii polskiego szkolnictwa wyższego profesorem tytularnym z dyscypliny artystycznej fotografia. Był także inicjatorem studiów wyższych na kierunku Fotografia. Od 1978 r. pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie UAP).

W latach 1987–1993 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, kierował Zaocznym Studium Fotografii Profesjonalnej. Od 1971 r. był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, piastował najważniejsze funkcje w polskim ruchu fotograficznym. Autor licznych wypowiedzi teoretycznych związanych z fotografią. Od 1956 r. wziął udział jako artysta i kurator w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, był autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Pomysłodawca i wieloletni prezes Naukowego Towarzystwa Fotografii. Był długoletnim ekspertem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego.

Stefan Wojnecki otrzymał szereg wyróżnień, nagród i odznaczeń, w tym medal ASP w Poznaniu Scholae Bene Merito, Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania, Medal 150-lecia Fotografii, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Rodzinie, przyjaciołom oraz wszystkim studentkom i studentom prof. Stefana Wojneckiego składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Rektor, Senat, Wydział Fotografii i cała społeczność akademicka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Ostatnie pożegnanie prof. Stefana Wojneckiego odbędzie się 14.01 o godz. 11.00 w Parafii pw. św. Marcina i o godz. 13.00 w kaplicy na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu.

Poniżej przypominamy artykuł Zbigniewa Tomaszczuka o twórczości Stefana Wojneckiego z pierwszego numeru „Kwartalnika Fotografia” z 2000 roku.

Autorem fotografii wykorzystanej w artykule jest Przemek Pielecki, student Stefana Wojneckiego.

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now