Przejdź do treści Przejdź do stopki

Premiera nowych książek Pix.house – „Mój Fyrtel” i „Wrócę jutro”

Serdecznie zapraszamy na premiery dwóch nowych publikacji Pix.house. Po spotkaniach odbędzie się kiermasz wydawnictw fotograficznych. 

miejsce: Galeria Pix.House ul. Głogowska 35a Poznań

termin: 09.12.2023 (sobota) | 15:00

Mój Fyrtel / Moja przestrzeń 2023 | publikacja po warsztatach fotografii dokumentalnej 

prezentacja projektów uczestniczek i uczestników warsztatów 


Osoby uczestniczące w warsztatach:
Konrad Bryczek, Wojciech Chrubasik, Marta Ejsmont, Olek Knitter, Aleksandra Kossowska, Dominik Księżyk, Sara Majcher-Wojciechowska, Aleksandra Mrówczyńska, Dagmara Nikiel, Agnieszka Nowacka-Witczak, Kalina Szajbe, Amadeusz Świerk, Andrzej Trawiński, Agnieszka Wanat, Łukasz Zgrzebski.

Czy w dobie sztucznej inteligencji, zalewu informacji i przesytu obrazów warto dokumentować? Po co i jak to robić, by chociaż na chwilę zdobyć dar najcenniejszy — uwagę odbiorców. Czy aparat i szerzej fotografia lub sztuki wizualne są dobrym narzędziem do opowiadania historii?

Za nami i niestety przed nami niezwykle trudny czas. Pandemia, wojny, napięcia polityczne, wszechobecny populizm i narastający kryzys klimatyczny. To z jednej strony niepewność, lęk i strach, z drugiej jednak czas na refleksję, reakcję i próbę zapisu — by zrozumieć i podzielić się swoją opowieścią z innymi. Wagę naszej pracy odkryjemy jednak po czasie. Dokument nie przynosi ekspresowych rezultatów i natychmiastowych zmian. To jego utrapienie i jednocześnie wielka zaleta — po czasie widzimy więcej i dzięki temu lepiej rozumiemy.

Warsztaty organizowane przez Fundację Pix.house odbywają się nieprzerwanie od dziewięciu lat. Ponad setka wspaniałych, wrażliwych osób podzieliła się z nami swoimi dokumentalnymi opowieściami. Nieważna była technika, sprzęt i spektakularna efektywności. Staraliśmy się uważnie patrzeć, czuć, dowiedzieć się i otworzyć oczy, dopiero potem zobaczyć i za pomocą aparatu zapisać.

Tegoroczne opowieści uczestniczek i uczestników warsztatów są wyjątkowe. Po raz kolejny skupiamy się wokół hasła fyrtel — czyli naszej najbliższej przestrzeni. Interpretacje tego (mogłoby wydawać się prostego tematu) zaskakują i ewoluują. W publikacji znajdziemy historie personalne, czyli zapis najbliższego otoczenia, własnych przeżyć i wykorzystanie fotografii jako narzędzia do radzenia sobie z coraz trudniejszą rzeczywistością. Mamy także opowieści uniwersalne, które mają potencjał dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Ważny w tym wszystkim jest nieskrępowany przekaz, pluralizm patrzenia i wrażliwość postrzegania. Tego z uporem maniaka się trzymamy i trzymać będziemy.

Adrian Wykrota

Prowadzący warsztaty: Michał Adamski, Mariusz Forecki, Adrian Wykrota

Projekt i edycja publikacji: Krzysiek Orłowski

Koordynacja działań: Anna Molter, Adrian Wykrota

Wrócę jutro / I’ll be back tomorrow | Magda Benda 

zwyciężczyni konkursu Talent Roku 2023 w kategorii ZinCall

Wróciłam do domu po kilku latach nieobecności. Zaczęłam spotykać się i obserwować dziewczyny, z którymi dorastałam i wychowywałam się jako dziecko. Kiedy zaczynałam projekt w 2019 roku, Racibórz był miastem aglomeracji śląskiej, które przodowało w niechlubnych statystykach — wiele osób w wieku 18-26 lat wyprowadzało się do większych miejscowości lub za granicę, by kontynuować edukację i znaleźć pracę.

Wrócę jutro, to opowieść o moich koleżankach z dzieciństwa, które wbrew większości postanowiły zostać i budować swoje życie w naszym rodzinnym mieście. Mieście, z którego prawie każda młoda osoba decyduje się wyjechać zaraz po liceum.

Projekt jest nostalgiczną opowieścią o szczególnym czasie tuż po osiągnięciu pełnoletności. To czas, w którym młodzi dorośli zaczynają nowe role społeczne, stają się rodzicami i pełnoetatowymi pracownikami. Te nowe role definiują ich codzienne życie i kształtują nowe „ja”.

Zależało mi na kobiecej perspektywie. Przyglądam się młodym Polkom, które zostają matkami. Ich romantycznym relacjom lub ich brakiem. Zwracam uwagę, jakie zmiany zachodzą w ciele młodych kobiet. Chodzi mi np. o ich samoekspresję, w tym wizualne zmiany wyglądu takie jak tatuaże, operacje plastyczne czy kolczyki.

Moim bohaterkom towarzyszyłam w ich „najważniejszych” momentach takich jak poród. Byłam z nimi także podczas klasycznych polskich ceremonii takich jak: chrzest, ślub czy urodziny. Nie chcę jednak wyolbrzymiać znaczenia tych wydarzeń — tę samą wagę przykładam codziennej rutynie. Moją obecnością staję się częścią ich codzienności. Jestem zaproszonym gościem — nie tylko obserwatorem.

W gruncie rzeczy chcę pokazać, że nie ma jednego punktu widzenia, a idea szczęścia zależy tylko od indywidualnych potrzeb. To opowieść o ludziach, których cenię — niezależnie od wyborów życiowych.

Magda Benda

Informacje techniczne o publikacji:

Fotografie: Magda Benda

Tekst główny:Magda Benda

Tekst na stronie:Zuzanna Popławska

Edycja fotografii i projekt publikacji; Krzysiek Orłowski

Tłumaczenie: Sophia Kalinowska-Werter

Redakcja i opieka merytoryczna: Adrian Wykrota

Nakład podstawowy: 100 egzemplarzy

Nakład autorski: 100 copies

Wydawca / Publisher: Fundacja Pix.house / Zinteka

Publikacje powstały w ramach projektu: „PIX.LAB – edukacyjne laboratorium fotografii”.

Koordynatorka projektu: Anna Molter

Współfinansowanie: Miasto Poznań, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Kontakt w sprawie spotkania i publikacji: 

mail: galeria@pix.house

tel.: 607 290 671 

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now