Overlooked Horizons
16.11.2023 / godz. 18:00 / Pragovka Gallery / Kolbenova 923, Praga, Czechy / 16.11. – 14.12.2023
Overlooked Horizons
Ewa Doroszenko i Jacek Doroszenko to duet artystów intermedialnych z Warszawy, badających relacje między dźwiękiem, obrazem i pejzażem. Jacek Doroszenko jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Ewa Doroszenko obroniła doktorat w zakresie sztuk pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2014 roku w ramach międzynarodowych rezydencji artystycznych Ewa i Jacek Doroszenko tworzą unikalne partytury w formie prac wideo, instalacji graficznych i fotograficznych. Powstałe prace były prezentowane przez artystów na licznych wystawach, m.in. w Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Instytucie Polskim w Düsseldorfie, Cidade das Artes w Rio de Janeiro, Goldcorp Centre for the Arts w Vancouver, Fait Gallery w Brnie, Casoria Contemporary Art Museum w Neapolu, Muzeum Współczesnym Wrocław, FIESP Cultural Center – Ruth Cardoso w Sao Paulo. Audiowizualna wystawa „Overlooked Horizons” prezentuje najnowsze prace duetu Doroszenko eksplorujące relacje między obserwatorem a naturalnym krajobrazem. Prezentowane na wystawie wielkoformatowe druki fotograficzne, instalacje dźwiękowe i prace wideo opierają się na spostrzeżeniach artystów z licznych rzeczywistych i wirtualnych podróży. Tak jak pod koniec XVIII wieku ludzie podróżowali w poszukiwaniu „genius loci” miejsc, widoków i nastrojów, które przenosiły ich w inny czas i pozwalały zdystansować się od codzienności, tak dziś duet Doroszenko odkrywa krajobrazy o wyjątkowych walorach, odbywając artystyczne podróże online i offline. Prace artystów powstały w ramach międzynarodowych programów Artist-in-Residence, m.in. w Kunstnarhuset Messen Ålvik (Norwegia), The Island Resignified Lefkada (Grecja), AAVC Hangar Barcelona (Hiszpania) i Pragovka Gallery (Czechy).
Ewa Doroszenko – artystka intermedialna, doktor sztuk plastycznych, mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 oraz Miasta Torunia w dziedzinie kultury w 2013 i 2011. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Preview – Fait Gallery Brno 2016, Debuts 2018 – doc! photo magazine, Debut 2018 – Lithuanian Photographers Association oraz finalistka m.in. Noorderlicht International Photo Festival 2021, Kranj Foto Fest 2021, International Festival of Photography FIF BH – Brazil 2020, Athens Digital Arts Festival 2020, GENERATE! Festival for Electronic Arts 2019, Der Greif and the World Photography Organisation open call 2018, FILE Electronic Language International Festival Sao Paulo 2015, Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 2013, Konkursu Fundacji Grey House w Krakowie 2011. Rezydentka m.in. Re_Act contemporary art laboratory w Portugalii, Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, The Island Resignified Lefkada w Grecji, Petrohradska Kolektiv Prague w Czechach, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie, AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii, Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii. Swoje prace prezentowała m.in. w Muzeum Współczesnym Wrocław, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Fait Gallery w Brnie, Galerii Propaganda w Warszawie, Exgirlfriend Gallery w Berlinie, Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Instytucie Polskim w Düsseldorfie.
ewa-doroszenko.com
instagram.com/ewadoroszenko
Jacek Doroszenko – artysta audiowizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020, Miasta Torunia w dziedzinie kultury w 2011 oraz rezydent m.in. AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii, Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii, Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, The Island Resignified Lefkada w Grecji, Petrohradska Kolektiv Prague w Czechach, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie. Uczestniczył m.in. w The Wrong New Digital Art Biennale w Rio de Janeiro, FILE Electronic Language International Festival w Sao Paulo, Transmission Arts Festival w Atenach, ISEA International Symposium on Electronic Art w Vancouver, Athens Digital Arts Festival, Future Places Festival w Porto, European Media Art Festival w Osnabrück, R>>EJECT Radicals Festival w Rotterdamie, CoCart Festival CSW w Toruniu, Open Source Art Festival w Sopocie, Mediations Biennale w Warszawie. Swoje prace prezentował m.in. w Galerii Propaganda w Warszawie, Exgirlfriend Gallery w Berlinie, Jedna Dva Tři Gallery w Pradze, Fundacji Rodziny Staraków w Warszawie, Muzeum Współczesnym Wrocław, Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Instytucie Polskim w Düsseldorfie. Twórczość wizualna artysty odbija się echem w obszarze muzyki i sztuki dźwięku. Jego kompozycje muzyczne zostały wydane w formie albumów o międzynarodowym zasięgu, m.in. Infinite Values, Time Released Sound w USA; Wide Grey, Eilean Records we Francji; Soundreaming i Bodyfulness, Audiobulb Records w Wielkiej Brytanii.