„Kwartalnik Fotografia” powrócił!
Po dziesięciu latach przerwy znowu jesteśmy. W „trochę” innej, bo internetowej postaci, ale merytorycznie tacy sami. Tak, jak w latach 2000-2012, tworzymy nasz magazyn z miłości do fotografii i wielkiego szacunku dla jej twórców, a także dla twórczości osób piszących o fotografii – krytyków, historyków i teoretyków fotografii, których artykuły będziemy zamieszczać.
Ta formuła, nazwijmy ją „bezkompromisowo jakościową” nigdy się nie wyczerpie. Mało – coraz więcej osób ma już dość powierzchownych materiałów o fotografii i poszukuje miejsca, gdzie znajdą treści wysokiej jakości, zarówno wizualnie, jak i tekstowo, analitycznie, czyli tego, co w poprzedniej, papierowej erze „Kwartalnika Fotografia” zadecydowało o jego sukcesie, a później wieloletniej tęsknocie za „KF”.
Chcąc podtrzymać kurs na jakość, zwróciliśmy się do autorek i autorów z lat 2000-2012 z propozycją odnowienia współpracy redakcyjnej. Wielu z radością zadeklarowało chęć dalszej współpracy. Niestety nie dysponowaliśmy adresami mejlowymi i telefonami wszystkich osób, które przed laty pisały do „Kwartalnika”, dlatego zdajemy sobie sprawę, że nasze zaproszenie nie do wszystkich dotarło. Dzisiaj zapraszamy Was wszystkich na nasze internetowe „łamy”. Do współpracy zapraszamy zresztą nie tylko naszych byłych autorów, ale również autorów nowych, nowe twarze. Już dzisiaj, kiedy dopiero startujemy, w stopce redakcyjnej jest sporo osób, których nazwiska na razie nie są szeroko znane, ale bardzo liczymy na następnych.
Świat fotografii jest tak różnorodny, że naprawdę jest o czym pisać, a nam zawsze chodziło i chodzi nadal właśnie o to, żeby z owej różnorodności zdawać sprawę. Nie chcemy zamykać się w jednej koncepcji uprawiania fotografii, nie chcemy odcinać się od jakiegokolwiek nurtu. Miejsce u nas znajdzie się dla każdego, kto ma do powiedzenia i pokazania coś interesującego. Jeszcze raz zapraszamy.
Zależy nam bardzo na dialogu, na dyskusji. Na tym między innymi polega różnica między magazynem papierowym oraz internetowym. Papier to nadawanie w jednym kierunku, internet zmienia ten model, umożliwiając komunikację w obie strony. Każdy artykuł publikowany u nas można komentować, ufamy, że dzięki tej możliwości powstaną interesujące merytoryczne dyskusje, które z czasem staną się wartością samą w sobie „Kwartalnika Fotografia”. Zapraszamy do komentowania. Kwartalnikfotografia.pl to ma być nasze, wspólne miejsce twórców i miłośników fotografii, miejsce, gdzie możemy się wszyscy spotkać i pogadać o tym, co dla nas ważne.
Tak, jak w dawnych czasach, tak i teraz raczej unikać będziemy reklam i pisania o sprzęcie, koncentrując się na tym, co przy pomocy tego sprzętu można zrobić.
Nasz serwis składa się z kilku działów: Twórcy – to prezentacja twórczości pojedynczych fotografów lub grup artystycznych; Eseje – to analizy, podsumowania aktualnych trendów, tendencji w fotografii, a także artykuły historyczne, omówienia i recenzje wystaw, festiwali, a także książek i innych publikacji fotograficznych; Portfolio młodych – to z kolei dział dla początkujących i debiutantów, niezależnie od tego ile mają lat, ważne, żeby czuli się młodymi; Archeo KF – w tym dziale przypominamy artykuły z ery papierowej „Kwartalnika Fotografia”; Wydarzenia – w tym miejscu zapowiadamy wystawy i inne wydarzenia fotograficzne; Sklep – to wirtualna księgarnia fotograficzna oraz wirtualna galeria, która oferuje oryginalne, sygnowane odbitki autorskie. Kolekcjonowanie fotografii w naszym kraju staje się modne, rozwija się, o czym świadczą na przykład rosnące z każdą aukcją obroty Fotografii Kolekcjonerskiej Desy Unicum. Sprzedaje się tam coraz więcej fotografii, a i ceny sprzedanych prac są coraz wyższe. Każdy fotograf chciałby sprzedawać swoje fotografie, a najlepiej tak wiele, aby można było z tego żyć lub przynajmniej zarobić na dalsze uprawianie fotografii. Dlatego stworzyliśmy miejsce, gdzie każdy może wystawić do sprzedaży swoje fotografie, a kolekcjonerzy – je kupić.
Zarówno publikacje fotograficzne, jak i niektóre odbitki autorskie, są dostępne w dwóch wersjach: papierowej i cyfrowej. Wpływy Galerii KF są jedynym źródłem finansowania Kwartalnikafotografia.pl. Redakcja pobiera niewielką prowizję od sprzedaży.
Nie rezygnujemy całkowicie z papieru. Przynajmniej raz w roku – o ile będą chętni do zakupu – zamierzamy drukować wersję papierową „Kwartalnika Fotografia”, a także książki i inne wydawnictwa, o czym będziemy zawiadamiać na bieżąco.
Zapraszamy do współtworzenia Kwartalnikfotografia.pl, do wystawiania na sprzedaż swoich publikacji oraz fotografii, do komentowania artykułów.
Redakcja: Waldemar Śliwczyński, Piotr Nowak, Aleksandra Śliwczyńska-Kupidura
i współpracownicy
1 Komentarzy
Waldemar Śliwczyński
Jakie macie pierwsze wrażenia po wizycie na stronie „Kwartalnika”?