Przejdź do treści Przejdź do stopki

Konkurs i wystawa Fotografii Odklejonej

Wernisaż pokonkursowej wystawy fotografii odklejonej – Przestrzeń

Koniec zwieńczył dzieło. Klub Fotograficzny „Źródło” zaprezentował  wystawę pierwszego konkursu Fotografii Odklejonej

Na ten moment Klub Fotograficzny „Źródło” czekał prawie dwa i pół roku. Dłużej niż trwała słynna wyprawa Vasco da Gamy, który w XV wieku znalazł drogę do Indii opływając Afrykę i dłużej niż antarktyczna ekspedycja Roalda Amundsena, który jako pierwszy człowiek w historii dotarł na biegun południowy. Wreszcie jednak koniec zwieńczył dzieło i pokonkursowa wystawa Fotografii Odklejonej „Przestrzeń” ujrzała światło dzienne. Owa, jakże długo wyczekiwana, chwila nastąpiła 4 marca w Galerii Fotografii „Interferencje” w Olkuszu.

Przestrzeń to miejsce, w którym rodzą się myśli…

– Przestrzeń jest miejscem, w którym zdarzenia i rzeczy mogą zaistnieć. Przestrzeń to miejsce, w którym sny i marzenia mogą się ziścić. Przestrzeń to miejsce, w którym rodzą się myśli. Przestrzeń to uniwersum, w którym wszystko, co pomyślane, wyobrażone, wyśnione czy doświadczone może zaistnieć – tak w maju 2020 roku członkowie Klubu Fotograficznego „Źródło” z Rudy Śląskiej anonsowali temat pierwszego w historii tej grupy konkursu Fotografii Odklejonej. Nikt z nich nie przypuszczał wtedy, że z postawieniem „kropki nad I” w pierwszej odsłonie nowego rozdziału ich działalności przyjdzie im czekać aż tak długo, a słowem opisującym ten epizod w równej mierze, co „przestrzeń” stanie się również „czas”.

Do udziału w konkursie zgłoszono 93 prace (wiele z nich wykonano przy użyciu kamery otworkowej) spośród których „po burzliwej, aczkolwiek owocnej dyskusji” we wrześniu 2020 r. wybrano szacowne grono laureatów.

Główną nagrodę przyznano Iwonie Germanek za pracę „Przestrzenie imaginalne”, którą przewodniczący jury Krzysztof Jurecki określił jako „intrygujący obraz łączący świat wyobrażeniowy z tradycją abstrakcji geometrycznej, będącej estetyką błędu”. Osobiste wyróżnienia od jurorów otrzymali natomiast: Grzegorz Sidorowicz (wybór Krzysztofa Jureckiego), Jakub Byrczek (wybór jurora Łukasza Cyrusa), Marcin Jankowski (wybór jurora Aleksandra Orszulika), Agnieszka Zaręba (wybór jurora Bartosza Kloska)  i Marcin Bratek (wybór jurora Krzysztofa Stryja).

Wernisaż pokonkursowej wystawy fotografii odklejonej – Przestrzeń

Do trzech razy sztuka. Wystawę można podziwiać w Olkuszu

Wszystko było już jasne, pozostawało jeszcze tylko wręczyć nagrody laureatom. Najlepiej podczas uroczystego wernisażu pokonkursowej wystawy. I taki też był plan. Wernisaż został oficjalnie zapowiedziany na 24 października 2020 roku w Ustroniu. Pandemiczna rzeczywistość uniemożliwiła jednak ziszczenie się tych zamiarów. Kolejne lockdowny na długie miesiące zamknęły galerie sztuki, a organizatorzy konkursu zmuszeni byli schować nadesłane prace do szafy. Wówczas wydawało im się jeszcze, że tylko na kilka miesięcy. Kiedy jednak wernisaż nie doszedł do skutku również na wiosnę 2021 r. stało się jasne, że trzeba definitywnie porzucić myśl o wystawie albo uzbroić się w wielkie pokłady cierpliwości wierząc, iż w końcu nadejdą łaskawsze czasy.

Członkowie „Źródła” wybrali to drugie rozwiązanie. Nie zrezygnowali z myśli o pokazaniu światu prac zgłoszonych na swój debiutancki konkurs i 4 marca tego roku podczas uroczystego wernisażu mogli gratulować laureatom interpretacji tematu, a sobie wytrwałości. 88 zdjęć zakwalifikowanych do pokonkursowej wystawy Fotografii Odklejonej „Przestrzeń” zawisło w znajdującej się przy olkuskim rynku Galerii Fotografii „Interferencje”

Pokonkursową wystawę Fotografii Odklejonej „Przestrzeń” będzie można w olkuskiej galerii oglądać do 13 kwietnia. Ci,  którzy nie zdołają w tym terminie do niej dotrzeć mogą wszystkie zakwalifikowane zdjęcia zobaczyć na prowadzonym przez Łukasza Cyrusa blogu poświęconym fotografii odklejonej (https://lukaszcyrus.blogspot.com), a także na blogu konkursowym (https://konkurs-fotografii-odklejonej.blogspot.com/). Wyróżnione prace prezentowane są także stronie konkursu (konkurs-fotografii-odklejonej.blogspot.com).

Wernisaż pokonkursowej wystawy fotografii odklejonej – Przestrzeń

Konkurs i wystawa organizowane są pod patronatem ZPAF Okręg Śląski.

Przewodniczącym Jury jest dr Krzysztof Jurecki.

Kuratorem wystawy jest Arkadiusz Ławrywianiec (Prezes ZPAF OŚ).

Komisarzem konkursu jest – Łukasz Cyrus, członek ZPAF Okręg Śląski.

Organizatorem konkursu jest Klub fotograficzny „Źródło” – Aleksander Orszulik (ZPAF OŚ), Bartosz Klosek, Krzysztof Stryj, Łukasz Cyrus (ZPAF OŚ).

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now