In Praise Of Shadow
29.02.2024 godzina 18.00 / Godziny otwarcia: śr. – nd. : 12.00 – 18.00 / Czas trwania wystawy: 01.03 – 06.04.2024 / Fundacja Alina / ul.Brzozowa 31/33 lok.1 Warszawa
W swoim najnowszym cyklu „In Praise Of Shadow” Tomasz Kawecki poprzez medium fotografii eksploruje przestrzeń, w której cień reprezentuje świat przyrody i związane z nim wierzenia. Artysta zakłada, że cień stał się kryjówką dla animistycznych i pierwotnych wierzeń, reprezentujących resztki świata przyrody, której nie zdążył przyporządkować sobie człowiek.
Brytyjski biolog, podróżnik i popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough potwierdza, że nie licząc dna oceanu, nie ma na świecie miejsc, które nie zostałyby przejęte przez człowieka. Dawne duchy z legend musiały się więc przystosować do teraźniejszego świata. Chowając się w cieniu rzucanym przez człowieka, szukają w ciemności schronienia – dziur w ziemi, jaskiń, ciemnych zakamarków w opuszczonych domostwach.
Tomasz Kawecki poszukuje tych niedostępnych światów w okolicach Nowej Rudy oraz w jej podziemiach. Artysta pracuje wyłącznie w nocy, poruszając się w ciemności z aparatem oraz lampą błyskową. Odkrywa królestwa organizmów kryjących się pod osłoną ciemności – przestrzenie związane z pierwotnym postrzeganiem przyrody. Są one zamglone, wilgotne, hipnotycznie pociągające i napawające jednocześnie lękiem przed odkryciem tego co nieoczekiwane, niemożliwe do nazwania i sklasyfikowania. W towarzystwie różnych gatunków grzybów i pleśni, artysta doświadcza coraz intensywniej cienia i zanurza się coraz głębiej w swoją podświadomość. Dryfuje pomiędzy snem a jawą.
„In Praise Of Shadow” – Pochwała Cienia. Tytuł pracy pochodzi z eseju napisanego przez Jun’ichirō Tanizakiego w 1993 roku. Japoński pisarz definiuje w nim podstawy japońskiej estetyki, odwołując się do kategorii cienia jako metafory wieloznaczności, ulotności i przemijalności.
Opieka kuratorska:
Adam Pańczuk
Prezentacja połączona jest z premierą foto albumu wydanym przy współpracy z wydawnictwem Rustpublishing.