Przejdź do treści Przejdź do stopki

IKONY – Iwona Suszycka

IKONY – Iwona Suszycka
cykl. REKOMENDACJE /Sylwester Hawrył

18 sierpnia 2023 /piątek/ godz. 18.00

Galeria Pomost zaprasza na wernisaż fotografii:

Temat czasu i jego przemijania od zawsze jest obecny w sztuce. Potrzeba zbadania, dotarcia do fundamentów naszych korzeni, jak i chęć odświeżania wspomnień, jest dla nas czymś naturalnym, choć nieczęsto mamy okazję oglądania interpretacji tego zagadnienia w tak spersonalizowanej formie.

Każda świadoma próba wniknięcia w naszą historię życia może działać na nas terapeutycznie. Często, sięgając do wspomnień, podejmujemy próby analizowania ponownie naszych doświadczeń, a najczęściej instynktownie wypieramy to, co nas kiedyś uwierało. 

Czy w tym przypadku próba cofnięcia się w przeszłość była próbą ukrycia siebie z tamtych lat?

Iwona Suszycka, Ikony

Rozpamiętywanie się w tym, co bezpowrotnie odeszło, było dla Iwony nieodpartym impulsem do działania. Na podstawie strzępów minionych lat, ocalałych już tylko na starych fotografiach, powstał bardzo ciekawy osobisty cykl prac. Na duże uznanie zasługuje bardzo kreatywny sposób interpretacji tych wspomnień, sporym pozytywnym dopełnieniem całości jest świadome użycie archaicznej autorskiej techniki, która bez wątpienia idealnie wpisała się w treść przedstawionych fotografii, tworząc przy tym niepowtarzalny klimat tej prezentacji. 

Sylwester Hawrył

Iwona Suszycka, Ikony

[Ikony]

Stare albumy rodzinne towarzyszą mi od dzieciństwa. Od najmłodszych lat, przeglądałam je z dziadkami. Zadawałam wtedy pytania i otrzymywałam na nie odpowiedzi. Identyfikowałam się z postaciami z tych fotografii.
Teraz, mając prawie 50 lat bardzo porusza mnie powrót do tych obrazów. Obcowanie z nimi od dziecka, spowodowało, że wrosły we mnie. Są częścią mej codzienności. Zaadoptowałam je jako swoje. Stanowią mój, wydawałoby się żelazny fundament życiowy.
Od jakiegoś czasu zaczęłam zastanawiać się, czy i jak bardzo… moja podświadoma potrzeba umiejscawianie się w tych korzeniach, przyczyniła się do przepisania historii postaci z kadrów pod swoje potrzeby. Ile prawdy jest w moim postrzeganiu własnego ukorzenienia?
Czas zaciera … i ukrywa to, co niewygodne. Czas… usuwam w niepamięć. Czas tworzy nowe.

Powstają … Ikony. 

Iwona Suszycka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Iwona Suszycka, Ikony

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now