Przejdź do treści Przejdź do stopki

Artur Rychlicki – Ogrody szczęśliwości

Galeria Fotografii B&B w Bielsku Białej  / 3 czerwca 2022 roku, o godz. 18.00

Artur Rychlicki – fotograf urodzony i mieszkający w Krakowie. Wychowywał się w rodzinie i środowisku współpracującym z Tadeuszem Kantorem oraz teatrem Cricot 2, co nie pozostało bez wpływu na jego postawę twórczą. Jego prace prezentowane były podczas indywidualnych wystaw m.in w Wielkiej Brytanii (Instytut Kultury Polskiej w Londynie), Danii (Galeria siedziby Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, Ronne), Niemczech (Galeria Akademii Sztuk Pięknych w Saarbrucken), Francji (galeria La maison des associations Orlean), oraz w Polsce (Kraków, Katowice, Bielsko-Biała, Toruń, Wrocław).

Galeria Fotografii B&B, Miejski Dom Kultury Włókniarzy, ul. 1 Maja 12, Bielsko-Biała 
Wernisaż i spotkanie z autorem w piątek 3 czerwca o godz. 18:00, ekspozycja do 21 czerwca 2022 
Kurator Galerii: Inez Baturo [316. wystawa] Opieka nad Galerią: Emilia Grala 
Patronat: Fundacja Centrum Fotografii, Okręg Górski ZPAF 

Wystawa „Ogrody szczęśliwości” składa się z 66 fotografii ułożonych w tryptyki:
– 9 fotografii w formacie 30 x 30 cm (oprawa 50 x 50 cm),
– 57 fotografii w formacie 20 x 20 cm (oprawa 30 x 30 cm).
Fotografie zostały wykonane w latach 2008-2019 na terenie Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Hiszpanii, Azerbejdżanu, Gruzji, Abchazji, Armenii, Uzbekistanu oraz Maroka w technice cyfrowej i klasycznej – srebrowej. Premiera wystawy miała miejsce w galerii „Pauza” w Krakowie, we wrześniu 2019 roku.

Ogrody szczęśliwości
Twórczość Artura Rychlickiego zawsze była w swym duchu mocno przesiąknięta myślą Tadeusza Kantora. Widać to chociażby w traktowaniu życia ludzkiego jako wiecznej wędrówki, a samego artysty jako tułacza. Kantorowskie ciągłe nawiązywanie do Odysei może wskazywać, że – jak pisze Jaromir Jedliński – miał on nadzieję na powrót lub przynajmniej możliwość powrotu do domu. Zauważmy jednak, że pierwszym domem Człowieka był ogród. Jest przecież napisane: „Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. A przy tym dał człowiekowi taki rozkaz: »Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz«”.
Rychlicki na swojej najnowszej wystawie przygląda się właśnie „Ogrodom szczęśliwości”: miejscom pełnym życia, krainom mlekiem i miodem płynącym, oazom, rajom na ziemi – tyle, że kiedyś, w przeszłości, bo obecnie pozbawionym sensów, nadziei i obietnic, często martwym.
Przygląda się miejscom, gdzie ktoś zerwał owoc z drzewa poznania, ale owoc ten był skwaszony, więc przestano ogród pielęgnować, porzucono go, dano mu zdziczeć (a może raczej: wyjałowieć). Co jakiś czas tylko ktoś tam zagląda i może nawet zachwyca się znajdywanymi tam ruinami, śladami po człowieku, po krótkiej chwili jednak opuszcza ten ogród i udaje się, w podróż – do kolejnego…

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now