Przejdź do treści Przejdź do stopki

Trzy nowe wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach!

1/ Światło i Mrok. Teatr Leszka Mądzika – wystawa czasowa Centrum Scenografii Polskiej

Leszek Mądzik jest reżyserem, fotografem, plakacistą, twórcą autorskiego modelu przestrzeni teatralnej. W retrospektywnej ekspozycji widzowie mogą odnaleźć komentarz mistrza wobec własnych osiągnięć artystycznych, a także doświadczyć bodźców stanowiących źródło formy i treści jego sztuki. Scena Plastyczna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założona w 1969 roku, to artystyczne laboratorium i miejsce odkryć teatralnych. Obecnie artysta współpracuje również z zespołem Centrum Pantomimy w Warszawie.

W twórczości Leszka Mądzika odnajdujemy recepcję idei Gordona Craiga, Petera Schumanna, Tadeusza Kantora, Jerzego Grotowskiego, Józefa Szajny. Dojrzałą twórczość Mądzika cechuje spójność jednego ewoluującego przez 50 lat spektaklu.

Artysta komponuje obrazy, zmienne czasoprzestrzenne sekwencje lub sytuacje z udziałem obiektów i aktorów, które wraz z muzyką tworzą założony rytm spektakli.

Ekspozycja realizowana w Muzeum Śląskim to widowisko poświęcone mistrzowi polskiego teatru. Należy w niej docenić autorską kreację odsłaniającą warsztat formalny i wyróżniającą kluczowe spektakle w wieloletnim dorobku. Elementy przestrzeni teatralnych pełniące na wystawie funkcje instalacji przywołują takie realizacje, jak: Ikar (1974), Pętanie (1986), Kres (2020), Tchnienie (1992), Wilgoć (1978), Bruzda (2006), Zielnik (1976), Wrota (1989), Lustro (2013).

Leszek Mądzik prowadzi widza przez retrospektywę swojego teatru bez słów.

Prezentowane obiekty tworzą kolaż rekwizytów teatralnych spełniających rolę aktorów. Wewnątrz ekspozycji formy wydobyte światłem z mroku artysta uzupełnia dźwiękami kapiących kropli wody (Wilgoć) oraz podmuchów powietrza (Tchnienie). Sensualna i organiczna koncepcja przestrzeni prowokuje zwiedzających do interakcji wobec przestrzeni inicjowanej impresjonistycznymi fotografiami utrwalającymi reakcje artysty wobec natury.
Przywołane spektakle budzą refleksję nad biologicznie przemijalnym życiem, a także otwierają pytanie dotyczące wiary w wieczność duszy i istnienie absolutu.

21.06.2024 – 22.09.2025

Kuratorka: Agnieszka Kołodziej-Adamczuk

Scenariusz i aranżacja: Leszek Mądzik

Realizacja projektu: Krystian Banik, Paweł Żelichowski, Jarosław Figura

Montaż obiektów teatralnych, aranżacja przestrzeni: Jarosław Figura i Krystian Banik

Odtworzenia rekwizytów: Krystian Banik

2/ Anthropologic – kolejna już w tym roku wystawa nowomedialna w Muzeum Śląskim w Katowicach. Jej autorem jest Ausgang Studio: Alex Zelina i Radovan Dranga artyści multimedialni mieszkający w Berlinie i Bratysławie.

W najbliższy piątek 21 czerwca 2024 r. w budynku Łaźni Muzeum Śląskiego podczas Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice zostanie otwarta nowomedialna wystawa Anthropologic.
Jej autorem jest Ausgang Studio a organizatorem Muzeum Śląskie w Katowicach i Tauron Lab.

Główną rolą wystawy jest skłonienie do refleksji nad współczesnymi kwestiami, takimi jak maszyny w ewolucji, ekologizm, postęp technologiczny i dychotomia między rzeczywistością a wirtualnością. Imponujące obiekty i instalacje przestrzenne, tworzone są z materiałów pochodzących z recyklingu, zużytych kabli, różnorodnych materiałów naturalnych i biologicznych.


Alex Zelina i Radovan Dranga z Ausgang Studio to artyści multimedialni mieszkający w Berlinie i Bratysławie, do których dołączyła grupa XCES (Tomas Michalčak, Stefan Tomko), która odpowiada za muzykę i sound design wystawy.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 23 czerwca do 12 lipca w godzinach działania Muzeum Śląskiego w Katowicach z ważnym biletem wstępu do muzeum.

Organizator wystawy: Muzeum Śląskie w Katowicach, Fundacja Soundscape i Tauron Lab.
Partner: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

3/ Strefa Otwarta – nowa przestrzeń dla młodych w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Wernisaż: piątek 28.06, godz.18:15

Strefa otwarta to przestrzeń ekspozycyjna udostępniona studentom kierunków artystycznych i projektowych naszego regionu. To inicjatywa, w której zaciera się granica między instytucją – gospodarzem, a twórcą – gościem.
Muzeum Śląskie wspólnie z młodymi twórcami zaprasza do śledzenia działań kreatywnych w ramach cyklicznych wystaw w gablotach na terenie zewnętrznym.

Pierwsza ekspozycja to Prędkość ucieczki

Wystawa fotografii osób studiujących w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

W astrofizyce prędkość ucieczki ciała niebieskiego oznacza minimalną prędkość początkową, jaką musi mieć obiekt, aby mógł opuścić pole grawitacyjne danego ciała niebieskiego. Osoby zainspirowane tym prawem przez ostatnie miesiące badały kulturowe sensy związane z obrazowaniem Kosmosu. Przyglądały się zdjęciom powstałym w celach naukowych oraz działaniom artystycznym. Poszukiwały odniesień w codzienności lub budowały własne uniwersa. W rezultacie powstały cykle fotografii będące różnymi spojrzeniami na naszą obecność w Kosmosie.

Autorki i autor: Julia Augustowicz / Karolina Ciebiada / Maja Kapko / Magda Kąkol / Olaf Mystek / Hania Steciuk / Marta Swoszowska

Opiekunowie ekspozycji:
Ludwika Mach – Muzeum Śląskie e Katowicach
Wojtek Bednarski – Muzeum Śląskie w Katowicach

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Katedra Nowych Mediów
Pracownia Fotografii
prowadząca – dra hab. Anna Sielska, prof. ASP

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now