Przejdź do treści Przejdź do stopki

JEST I NIE JEST

9 MAJA / GODZ. 19:00 / STARA GALERIA ZPAF / WARSZAWA

JEST I NIE JEST rozważania o naturze rzeczywistości i niepewności poznania

Już w najbliższy czwartek, 9 maja o godz. 19:00, odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Pawła Żaka. Stara Galeria ZPAF zaprasza Państwa do przestrzeni filozoficznych rozważań nad dorastaniem i pojmowaniem otaczającej nas rzeczywistości na przykładzie nieba, które staje się symbolem utraconych dziecięcych nadziei, ale i dowodem na zmienność wewnętrznego doświadczania świata.

W nadchodzący czwartek, 9 maja o godzinie 19:00, Stara Galeria ZPAF w Warszawie otworzy swoje drzwi dla miłośników fotografii z okazji wernisażu wystawy Pawła Żaka pt. „Jest i nie jest”. Organizowana przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Fotografików ekspozycja stanowi próbę redefiniowania pojęcia nieba, ale i rzeczywistości ogółem, doświadczanej oczami dorosłego, w starciu z dziecięcymi wyobrażeniami. Dotyka tematu niepewności poznania poprzez wieloznaczność koncepcji nieba, które staje się wizualną reprezentacją innych sfer życia, których ta niepewność dotyka.

Wernisaż będzie jak zawsze okazją do spotkania i rozmów z samym twórcą na temat jego inspiracji, wizji artystycznej i fotograficznych doświadczeń.

Oprócz tego wystawa „Jest i nie jest” stanowi część tegorocznej Nocy Muzeów, w ramach której w sobotę, 18 maja, o godzinie 20:00, w Starej Galerii ZPAF odbędzie się dodatkowe spotkanie z artystą.

Paweł Żak własnymi słowami o „Jest i nie jest”:

Cykl fotografii „Jest i nie jest” poświęcony jest niebu i jego fotograficznym reprezentacjom. Odwołuję się w nim do wieloznaczności słowa „niebo”, obecnej w języku polskim i  wielu innych językach, w których oznacza zarazem przestrzeń rozciągającą się nad powierzchnią ziemi, jak też miejsce przebywania Boga, do którego zmierzamy, aby żyć w wiecznym szczęściu.

Przypominam sobie dziecięce zmagania z pojęciem nieba, chaotyczne i naiwne próby objęcia go dziecięcym umysłem, raz wyrażające się w próbie dosięgnięcia go śnieżną kulą, innym razem w oczekiwaniu, że skoro Bóg tam jest, to, intensywnie wpatrując się w niebo, dostrzegę go tam. Przypominam też sobie dziecięce lęki, że to, co widzę jako niebo, jest tylko projekcją na nieskończenie wielki ekran, który pewnego dnia zgaśnie, odsłaniając bezbrzeżną pustkę.

Fotografia, mimetyczna ze swej natury, coraz częściej staje się symulakrum, substytutem rzeczywistości, niemal od niej nieodróżnialnym, który zaspokaja te same potrzeby, co rzeczywistość sama w sobie.

Wprowadzając materialne interwencje zakłócające gładki, łatwy w odbiorze obraz, zadaję pytania o naturę rzeczywistości i jej, zapośredniczonego przez fotografię, doświadczania.

Konfrontuję swoje minione wyobrażenia z dzisiejszym widzeniem. Jest w tym nie tylko tęsknota za utraconymi nadziejami, ale także przekonanie, że niebo to doświadczenie wewnętrzne, dostępne czasem przez krótką chwilę, a granice poznania są zaskakująco blisko.

Niepewność poznania jest doświadczeniem dotyczącym nie tylko nieba, rozciąga się ono (to doświadczenie) na wiele kluczowych obszarów życia, niebo zaś wydaje się najbardziej uniwersalną egzemplifikacją obszaru niepewności.

Serdecznie zapraszamy do Starej Galerii ZPAF na wernisaż tej wyjątkowej wystawy z udziałem autora!

Więcej szczegółów na: https://zpaf.pl/aktualnosci/p-zak-jest-i-nie-jest-sg-zpaf/

Informacje o wydarzeniu TUTAJ.

Wstęp wolny.

Organizator: Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Fotografików

Wernisaż: czwartek, 9 maja o godz. 19:00, Ekspozycja do: 23 czerwca 2024

Patronat medialny: Kwartalnik Fotografia, Fotopolis.pl

O AUTORZE

Paweł Żak studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Doktor habilitowany sztuk plastycznych. Wykłada fotografię na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i w Studium Fotografii ZPAF. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Warszawskim od roku 1995.

Laureat m.in. Prix de la Lumière w European Photography Contest – Vevey, Szwajcaria 1998. Od 1994 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m. in. na festiwalu w Arles w 2004 roku. Jego prace znajdują się w kolekcjach: Bibliothèque Nationale w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.

Więcej na stronie autorskiej: https://pawelzak.com

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now