Przejdź do treści Przejdź do stopki

BEBOK – Karolina Jonderko

wernisaż – 02.06.2023 / godz. 18:30 / Września – Rynek / 20:00 – Spotkanie autorskie oraz wspólne ognisko / Ośrodek Lipówka ul. Świętokrzyska 14

Bebok. Na Śląsku, skąd pochodzi Karolina Jonderko zna go każdy dzieciak. We Wrześni dopiero go poznamy. Kim jest Bebok? Jest dobry czy zły? Czy powinniśmy się go bać? Czy istnieje naprawdę? Czy odwiedza również Ciebie? Czy jest jednym z nas?

Dowiesz się już 2 czerwca.Bebok. Małe miasteczko. Grupa nastolatków. Domek numer 8. Beztroskie wakacje, które zamieniają się w… fotograficzny horror stworzony przez jedną z najzdolniejszych polskich dokumentalistek przy współpracy z grupą młodych ludzi z wrzesińskiego Teatru Otczapy. Bezpośrednią inspirację dla Karoliny Jonderko stanowiły filmowe obrazy takie jak Stranger Things czy Miasteczko Twin Peaks, w których mieszkańcy małych i w domyśle nudnych miejscowości biorą udział w niezwykłych wydarzeniach z pogranicza jawy i snu, czy też ściślej mówiąc – sennego koszmaru. Zainspirowana wspomnianymi wyżej serialami, postanowiła potraktować Wrześnię jako swego rodzaju plan filmowy, na którym rozgrywać się będą wykreowane przez Nią wydarzenia. Świat ukazany w Beboku cały czas balansuje na granicy prawdy i fikcji, jawy i snu, sielanki i koszmaru, wszystko wydaje się zmyślone i prawdziwe zarazem. Jak jest naprawdę? Przyjdź i przekonaj się na ile Bebok to również Twoja historia. Nie bój się. Nie będziesz sam.

KAROLINA JONDERKO – AUTORKA KOLEKCJI WRZESIŃSKIEJ 2022

Karolina Jonderko (1985) Rydułtowy. Córka górnika i nauczycielki muzyki. Członkini Agencji Napo Images. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. World Press Photo 2021 czy Magnum & Ideas Tap Award, dzięki któremu odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku. Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw – te zagadnienia odnajdziemy w cyklach “Autoportret z matką”, “Zaginieni”, “Reborn” i “Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem straty – najbliższych, miejsca, tożsamości.
W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami.  

KOLEKCJA WRZESIŃSKA

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.

Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również „na zewnątrz”, poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historie o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji.

W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania.

Autorzy Kolekcji Wrzesińskiej:

2009 – Bogdan Konopka

2010 – Andrzej Jerzy Lech

2011 – Mariusz Forecki

2012 – Nicolas Grospierre

2013 – Zbigniew Tomaszczuk

2014 – Katarzyna Majak

2015 – Adam Lach

2016 – Rafał Milach

2017 – Filip Springer

2018 – Zuza Krajewska

2019 – Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke

2020 – Magdalena i Maksymilian Rigamonti

2021 – Maciej Jeziorek

2022 – Karolina Jonderko

Kuratorzy Kolekcji Wrzesińskiej:

2009 – 2014 – Waldemar Śliwczyński

od 2015 – Karol Szymkowiak

Mecenas projektu Kolekcja Wrzesińska:

Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny

Skomentuj

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now